Yeni tip koronavirüs kâbusunda korkulan oluyor. 16 aylık mücadele döneminin geride kaldığı salgında normalleşmenin başladığı 1 Temmuz’dan bu yana artmakta olan vaka ve vefat sayıları endişe verici seviyelere ulaştı. 3 Ağustos günü Türkiye genelindeki toplam vaka sayısı 25 bine dayanırken son 3 ayın zirvesi görüldü. Vefat sayısı ise 126 olarak haziran başından bu yana salgında en ölümcül gün yaşandı. Son dönemde sıkça konuşulmaya başlanan dördüncü dalga ihtimali güçlenirken maske, mesafe ve temizlik kurallarına tam uyum ile aşı olma çağrıları bir kez daha yinelendi.  

Kötüye giden verileri paylaşan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Günlük vaka sayısı 25 bine yaklaştı. Salgınla mücadelenin kurallarına uyarsak ve aşımızı yaptırırsak salgına son vermek için harekete geçmiş oluruz. İlk doz aşılar gibi, zamanı gelmiş ikinci ve üçüncü doz aşılar da son derece önemli.” sözleriyle tam aşılamanın önemine dikkat çekti.

DÜZCE’DE DE TEHLİKE BÜYÜYOR

Ülke genelinde yaşanan artışın Düzce’ye yansımasıysa devam etti. 3 Ağustos günü il genelinde 76 kişiye daha yeni ti koronavirüs teşhisi konuldu. Günlük 19’a kadar gerileyen vakaların 80 sınırında seyretmesiyle son bir haftada aktif vaka sayısı 453’ten 776’ya yükseldi. Pandemi yoğun bakım servisinde tedavisine devam edilen bir kişi daha virüse yenik düşerek hayatını kaybetti. Bu vefatla salgının Düzce’de yaşamdan kopardıklarının sayısı 191’e yükseldi. Hastalığı ağır geçiren 11 kişinin yoğun bakım ünitelerindeki müşahede altında tutulurken tedaviye cevap vermeyen 4 vatandaşa ise entübasyon işlemi uygulandı.

AŞILAMADA YÜZ GÜLDÜREN GELİŞME

Artışın sürmesinden ve salgının kontrolden çıkmasından korkulurken Düzce’de aşılamada kritik bir eşik aşıldı. Düzce sırası gelenlerde yüzde 65 aşılama oranını geçerek turuncu kategoriden sarı kategoriye yükseldi. Düzce Valisi Cevdet Atay’ın koordinasyonunda geçtiğimiz hafta başlatılan aşı seferliği sayesinde il genelinde en az bir kez aşılananların sayısı 198 bini geçti. İkinci ve üçüncü dozlarla birlikte uygulanan toplam aşı dozu sayısıysa 380 bin oldu. Uzmanlar toplum bağışıklığının sağlanması için aşılama oranının çok kısa bir süre içerisinde yüzde 75’in üzerine çıkması gerektiğini belirterek aşı olmayanları sağlık tesislerine davet etti.

HABER: Mehmet GÜNESEN