Doğal güzellikleri, Düzce'nin Karadeniz'e açılan kapısı Akçakoca’sı, tarihi değerleri ve mutfak kültürüyle misafirlerine unutulmaz bir tatil imkanı sunan Düzce, büyük şehirlere yakınlığı ve farklı konseptteki konaklama seçenekleriyle her geçen gün daha fazla turist çekiyor. 9 günlük Ramazan Bayramı tatili sürecinde on binlerce kişiyi ağırlayan kentte, yaşanan hareketlilik yüz güldürse de Düzceliler, Türkiye’nin gözde turizm merkezi olmaya adayı Düzce’nin hala tanıtım faaliyetlerinin istenilen düzeyde olmadığı görüşünde birleşiyor. Turizm Haftası’nda sokağın nabzını tutan haber ekibimize konuşan vatandaşlar, “Düzce turizm alanında hak ettiği seviyede değil.” dedi.

Doğayla iç içe olması ve tarihi yapısıyla Türkiye’nin cennet köşesi Düzce’nin daha geniş kitlelere tanıtılması için yürütülen çalışmalar yavaş yavaş meyvesini vermeye başladı. Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi ve Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın güç birliği ile katılım sağlanan festival ve fuarlar yurt içi ile yurt dışındaki seyahat acentelerinin gözlerinin kente çevrilmesine imkan tanıdı. Günden güne ziyaretçi sayısı artan ve geride kalan Ramazan Bayramı’nda adeta turist akınına uğrayan Düzce’de içinde bulunduğumuz Turizm Haftası dolayısıyla halkın bu alandaki görüşlerini almak için sahaya çıktık.  

İşte Düzceli vatandaşların Düzce’nin turizmi hakkındaki düşünceleri;

Ekran Alıntısı 2-2

“Bir tabela gördünüz mü?”

Rahmi Toraman: Düzce turizmde hak ettiği yerde değil. Belediyenin bu konuda çok etkinlik göstermesi gerekir bence. Herhangi bir yerde bir tabela görüyor musunuz, şurada şu yeşillik var, burada bu derelerimiz var gösterebiliyorlar mı? Yok. Bir tabela gördünüz mü? Yok. Ben bile şuan nerede ne kadar güzel yerler var, ben de bilmiyorum. Ama bir tabela koysa belediye burada bir etkinlik gösterse, bir yardımcı olsa vatandaşa çok güzel olur.

Ekran Alıntısı 45

Bir vatandaş: Ben Düzce`nin yabancısıyım da pek bilmiyorum Düzce’yi yeni geldim ben Düzce’ye. Hiç tanıtımı yok. Düzce`nin sahibi yok desem yeridir, Düzce`yi pek tanıtmıyorlar.

Ekran Alıntısı 3-2“Türkiye’nin en güzel yerlerinden bir tanesi de Düzce”

Murat Akgün: Düzce şu anda turizm konusunda iyi deniyor. Ama daha da iyi olabilir. Güzel. Türkiye`nin en güzel yerlerinden bir tanesi de Düzce. Yeşilliği bol, şelaleleri. Gerçekten yaşanacak bir yer. Turist sayısını arttırmak için, tabii ki devlet büyüklerimiz, belediyeler onların ilgi alanında, onlar gereken neyse onlar yapması lazım.

YAVRU BOZ AYININ GÖRÜNTÜLERİ SOSYAL MEDYADA VİRAL OLDU YAVRU BOZ AYININ GÖRÜNTÜLERİ SOSYAL MEDYADA VİRAL OLDU

Ekran Alıntısı 56

Hanife Yıldız: Turizm çalışmaları yeterli değil, biraz daha iyi olabilir. Daha iyi tanıtımlar olabilir. Yurt içi yurt dışı daha iyi tanıtımlar olabilir. Bilmiyor bence. Ben de sosyalleşmeye çalışıyorum ama bilmiyorlar.

Ekran Alıntısı 5-1

Yakup Konca: Düzce turizm alanında hak ettiği seviyede değil. Bu iş yöneticilere bağlı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kozmopolit bir beldesi Düzce. Her türlü Allah’ın yarattığı ümmet var. Ama sıkıntılı bir belde. Düzce’de vatandaşlar sıkıntılı, bilmiyorlar. Akçakoca şurada, 100 kişiye sor, 10 kişi gitmemiştir.

Ekran Alıntısı 4-1

“Düzceli olarak güzelliklerden daha fazla faydalanmalıyız”

Nazmi Arar: Düzce hak ettiği yerde. Bizde belediyenin vermiş olduğu hizmetler yüksek. Başka şehirlerde ucuz bizde pahalı. Doğru belli çeşme, tuvalet yok. Düzceli olarak güzelliklerden daha fazla faydalanmalıyız. Reklamlar güzel ama verilen hizmetler vatandaşın için yüksek.

Ekran Alıntısı 343

“Düzce gibi bir yer yok”

Aysel Hanım: Herhalde az kalıyor. Düzcemiz çok güzel. Festivallerde, yöresel ürünlerle tanıtım yapılabilir. Düzce gibi bir yer yok. Hep biz geziyoruz burası gibi yok. Düzce tanıtılıyor.