Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde olmasına karşılık beceriksizlik nedeniyle bir poliklinik gibi hizmet veren sözde ‘Çocuk Acili’nde çözüm devletten geldi.  AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Atatürk Devlet Hastanesi Muncurlu Ek Hizmet Binası’nda fizik tedavi rehabilitasyon hastalıklarıyla birlikte, kadın doğum, çocuk acil ile çocuk yoğun bakım hastalarına da hizmet verileceğini ve Sağlık Bakanlığı’ndan ön izinin geldiğini duyurdu.

İl Sağlık Müdürü Yılmaz, detayları Öncü’ye anlattı

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, çocuğu hastalanan Düzceliler’i acil için il dışına gitmekten kurtaracak olan ve kadın doğum ile çocuk hastalıklarının tedavisinde de sınıf atlatacak gelişmenin detaylarını Öncü Haber’e anlattı.

Dr. Yılmaz, “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ile Düzce Milletvekilimiz Ayşe Keşir ve emeği geçen herkese Düzceli hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum. Şu anda ön izin geldi. Kadın doğum ve çocuk servislerini Muncurlu’ya taşıyoruz. Burada eski yoğun bakımların olduğu yere yeni doğan ve çocuk yoğun bakımları yapacağız. Kadın doğum ve çocuk servislerini taşıdığımız için hastaları karşılamak için Çocuk Acil Servisi ile doğum hastalarını karşılayacak alan oluşturacağız.” dedi.

‘Proje çalışması başladı, hedef 6-8 ayda bitirilmesi’

İznin gelmesiyle birlikte hızlıca proje çalışmasına başlandığını kaydeden Yılmaz, “Arkadaşlar bugün itibariyle proje çalışmasına başladı. Bu çalışmanın ardından ödenek kısmına geçilecek. Bunun da nihayetine ermesiyle tadilat çalışmalarını başlatacağız. Oluşturacak yeni alanlar da standarda uygun hale getirilecek. Tıbbi cihaz eksikliklerinin de tamamlanmasıyla faaliyete geçecek. Tam net olmamakla birlikte 6-8 ay içerisinde bu süreci bitirerek hasta kabulüne başlamayı hedefliyoruz.” diye konuştu.  

‘Bunun için 6 aydır çalışıyorduk’

Konuya ilişkin yaklaşık 6 aydır bir çalışma yürütüldüğünü belirten Dr. Yılmaz, “Uzun süredir kamuoyunun gündeminde olan bir konuydu. Sayın Keşir de konuyu çok yakın takip etti. 6 aydan uzun süredir bu konuyla ilgili çalışıyorduk. En son 25 Şubat’taki Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürümüz Doç. Dr. Avni Uygar Seyhan ve bakanlığımızdan gelen üst düzey yetkilileri ile Düzce Sağlık Değerlendirme Toplantısı’nda bu konuyu konuştuk. Sonrasındaki temaslarla birlikte de süreç başladı. Düzce’mize ve Düzceli hemşerilerimize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

‘Ana binanın da erişkin yoğun bakım kapasitesi artacak’

Öte yandan çocuk ve kadın doğum servislerinin taşınmasıyla devlet hastanesinin ana binasına da ek yetişkin yoğun bakım ünitesi kazandırılacağını ve bu konuda oluşabilecek ihtiyaca da cevap verileceğini kaydeden Yılmaz, “İlimizin büyümesi ve göç almasıyla ana binamızda yoğun bakım ihtiyacına da cevap vereceğiz. Kadın doğum ve çocuk servisinden boşalan alanda da ek bir yoğun bakım ünitesini Düzce Atatürk devlet Hastanesi’ne yapacağız. Taşıma işlemlerinin tamamlanmasının ardından yetişkin yoğun bakım için de çalışmalara başlayacağız.” dedi.

‘Fizik tedavi faaliyetlerini desteklemeyi sürdüreceğiz’

Muncurlu’daki ek hizmet binasında kısa süre önce hidroterapi havuzları kazandırılan ve günden güne gelişimini sürdüren fizik tedavi hizmetlerinin de desteklenmeye devam edeceğinin altını çizen Yılmaz, “Fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerini de hem faaliyet hem de cihaz anlamında desteklemeye de devam edeceğiz. O anlamda da şu anda cihaz alım süreci devam ediyor.” ifadelerini kullandı.