banner851

banner614

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NE YENİ BÖLÜM

Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde açılan ve bu yıl ilk öğrenci alımı yapacak olan Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Anabilim Dalı hakkında Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatma Keçeli önemli açıklamalarda bulundu.

banner619
Eğitim 19.07.2018, 17:37 19.07.2018, 19:22
5576

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Anabilim Dalı'nın yazılı anlatım biçimlerin tümünün incelendiği, dramatik estetiğin temel ilke ve öğelerinin öğretildiği, tiyatronun bilimsel yönüne vurgu yapan, bütünüyle kuram ve eleştiri eğitimine odaklanan bir bilim dalı olduğunu belirterek sözlerine başlayan Dr. Öğr. Üyesi Fatma Keçeli, programın amacının, "Ülkemiz tiyatrosunun uluslararası alanda tanınması ve tiyatro teorisi ve eleştirisi alanının mevcut niteliğinin geliştirilmesi için çalışmalar yapacak; entelektüel, yaratıcı tiyatro teorisyenleri, eleştirmenleri ve dramaturgları yetiştirmeyi hedeflemektedir" olduğunu açıkladı.

 Merkezi Atama İle Öğrenci Alınacak
Programa ÖSYM'nin yapacağı merkezi atama sistemi ile öğrenci alacaklarını ifade eden Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, bu bölümü seçecek öğrencilerin; eleştirel düşünme ve yazma becerilerinin, entelektüel kapasitelerinin gelişmiş olması gerektiğini belirtti.

"Düzce, Oldukça Zengin, Canlı Bir Tiyatro Yaşantısına Sahip İki Büyük Şehrin Tam Ortasında"
Sanat eğitimi almak isteyen öğrencilerin genellikle metropollere ve onun olanaklarına yakın olmak istediklerini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Keçeli, "Haklı bir tarafı var bu isteklerinin; alanlarıyla ilgili gelişmeleri anbean takip edebilmek için. Düzce, İstanbul ve Ankara'ya 2,5 saat mesafede. Oldukça zengin, canlı bir tiyatro yaşantısına sahip iki büyük şehrin tam ortasında. Belki de en büyük avantajımız bu. Şehir olarak; hem metropolün hızından, kimi zaman yorucu olan uyaranlarından uzağız, hem de dilediğimiz zaman olanaklarından yararlanabilecek kadar da onlara yakınız. Oldukça yoğun bir okuma programıyla karşı karşıya kalacak olan bölüm öğrencilerimiz için; sakin ve yavaş bir şehir olan Düzce'nin; yemyeşil açık bir kütüphane işlevi göreceğini umut ediyoruz" ifadelerini kullandı.Mezunların İş Olanakları
Mezuniyet sonrası iş olanaklarından da söz eden Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, mezunların; devlet ve şehir tiyatrolarında, özel tiyatrolarda, televizyon ve radyo kanallarında dramaturg, eleştirmen ve program koordinatörü olarak çalışma olanağı bulabileceklerini belirterek, aynı alanda ya da benzer alanlarda akademik kariyerlerine de devam edebileceklerini ifade etti.


Haber: Ö.YILMAZ

Yorumlar (13)
Bahar 3 yıl önce
Düzce’ye kent olarak katma değer sağlayan üniversitemiz yeni bölüm açılacak olması çok güzel bir haber ayrıca üniversite sayesinde geçimini sağlayan o kadar çok işyeri varken yukarıda kötü yorum yapanlar bence boş konuşuyor
kasabalı 3 yıl önce
iyi oldu köpek beslemekten vazgeçer de bizde köpek sesinden rahat ederiz öğrenci yetiştirir gündüzleri köpekler oralarda geceleri sokaklarda okuklun oradaki durakta çocuklar zor geçiyor
Vatandaş 3 yıl önce
Tıp fakültesi kontenjanları artırılsa bence daha isabetli olurdu.
DÜZCEEE 3 yıl önce
HAYIRLI OLSUN
ha ha 3 yıl önce
Düzce üniversitesi önce insanlık bölümünü açsın
Resul İnan 3 yıl önce
Bölüm ile birlikte Düzce ye sağlamaya çalışacakları faydalardan, amaçlarından gayelerinden bahsetmeden Düzce nin coğrafi konumunu övmekte neyin nesi..
zaman kaybı 3 yıl önce
okuyup işsiz kalmak isteyenler için güzel bir bölüm.
muhittin 3 yıl önce
sen imamhatip oku. işin hazır. imtihana bile girmeden torpille işe girersin.
rrrf 3 yıl önce
Bölümü kazananların bir kısmı iş bulabilecekken ve Düzce ye pek'te bir şey katacağına inanmıyorum (Öğrenci bir ekonomik girdi sağlar). Hukuk fakültesi açmak varken bu bölümü açmak saçma. Zaten İstanbul ve Ankara gibi yerlerde birçok ünlü kişinin kurslarında eğitim alan kişiler bu okullardan mezun olanlara karşı daha çabuk iş buluyor. İnsanlar artık paraya bakıyor duygusallık bir yere kadar... Kaliteli ve nitelik kazandıracak bölüm açın kısaca.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın