banner851

banner955

300 OSB’YE KURULACAK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz arasında OSB’lerde “mesleki ve teknik Anadolu liseleri” kurulmasına ilişkin protokol imzalandı. Protokolle 300 OSB’ye 300 teknik kolej kurulması hedefleniyor. Anlaşma ile sanayi alanında yaşanan nitelikli kalifiye ara eleman sorununa çözüm bulunması hedefleniyor.

Ekonomi 30.03.2017, 12:08 30.03.2017, 12:48
4835
300 OSB’YE KURULACAK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz arasında imzalanan protokol ile tüm OSB’ler içerisinde “Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri” kurulacak. İki bakanlık arasında yapılan anlaşmanın sanayicilerin, en çok ihtiyacı olan nitelikli kalifiye ara eleman sorununa ilaç olması bekleniyor.

Protokol kapsamında bilim, teknoloji ve sanayi politikaları doğrultusunda ihtiyaç duyulan insan kaynağı profilini belirlemeye ve yetiştirmeye yönelik, Milli Eğitim Bakanlığı ile koordinasyon içinde çalışılacak. Ülkedeki tüm OSB’ler içinde mesleki ve teknik anadolu liseleri yani teknik kolejler kurularak yaygınlaştırılacak. Projeyle yaklaşık 300 OSB içinde, en az 300 teknik kolej kurulması planlanıyor.

OSB’lerde var olan sektörlere yönelik atölye ve laboratuvar öğretmenlerine işbaşı eğitimleri verilecek. Öğrencilere, OSB’lerdeki işletmelerde beceri eğitimi ve staj imkanları sağlanacak. Mevcut çalışanlara yönelik meslek geliştirme ve uyum kursları açılacak. OSB’lerde teknik kolej yaptırılması ve açılacak olan teknik kolejlerin bina yapım işleri krediyle desteklenecek. Teknik kolejlerde icra edilecek teorik ve pratik eğitim programları sayesinde, nitelikli ara elemanlar yetiştirilmesi hedefleniyor.

banner844
Yorumlar (7)
Düzceli 6 yıl önce
Önce fabrikaların işçi çıkartılması durdurulmalı önce iş olmalı, hergün birileri işsiz kalıyor önce çalışılacak fabrika açmalı, osb de işçi alan fabrika mı kaldı?
Mehmet 6 yıl önce
Asgarı ucrete yapılan zammı bıle akp asgarı ucretten kestığı vergılerle zengıne gerı verdı hele durun evet cıksın asgarı ucrete bıdaha zam yapmaz bunlar emeklılıkte 70 olur fındık 5 tl olur
reisin arkadaşı 6 yıl önce
vere vere öğrenmişsin, bravo sana.
isismsiz 6 yıl önce
önce işçiye para versinler asgari ücrete kalifiye eleman çalıştırılmaz sonrada eleman bulamıyoruz
İŞ Mİ VAR.. 6 yıl önce
EĞİTİM YERİ AÇYOSUNDA İŞ NERDE...
SÜLEYMAN METE 6 yıl önce
HAYIRLI BİR İŞ; AMA ANLAMADIĞIM ŞEY OSB OLAN HEMEN YERDE MESLEK LİSELERİ VAR; NEDEN ONLARI OSB'LERLE ENTEGRE ETMEKTENSE YENİLERİNİ AÇIYORUZ?
Vatandaş 6 yıl önce
Duzcede sanayi mi varmis? Herkes fabrika kapatıyor siz nerde yaşıyorsunuz..
Yeni Sayımız