Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte, semt pazarlarında sebze ve meyve fiyatları etkilendi. Fiyatlarda özellikle bayram sonrası düşüş yaşandığı görüldü. Köylülerin ürünlerini de yavaş yavaş satmaya başlamasıyla beraber pazar ürünlerinde fiyatlarda düşüşlerde yaşanıyor. Öncü Haber Ekibi, Aziziye Mahallesi Merkez Pazaryeri’ne giderek esnafın ve vatandaşlara fiyatlar hakkında ne düşündüklerini sordu. Çoğu esnaf ve vatandaşlar fiyatların normal olduğunu ve alışverişin bu sebeple arttığını belirtti.

Whatsapp Image 2024 05 06 At 14.59.02 (1)

Esnaf düşen fiyatlardan memnun. İşte Düzceli Pazar esnafının konuyla ilgili görüşleri;

Pazarcı Müşerref Bilçin: Tam işler açılmadı, köylünün malı anca çıkıyor. Esnaflar baya pahalı. Köylünün de yeni çıktığı için pahalı gelebilir ama uygun yine de. Artmadı. Kiraz bile yeni çıktı. En pahalısı 80-100 lira. Ucuzu da 60-100 lira. AlıÖ gücü olmayan pahalı diyor. Herkesin bütçesine göre bir şeyler var. Biz köylüyüz. Ben tohum, sebze satıyorum kendime göre.

Whatsapp Image 2024 05 06 At 14.59.02

“Vatandaşları memnun edemiyoruz. Şu anda en dip fiyatlar”

ARI ÜRÜNLERİ İHRACAT RAKAMLARI AÇIKLANDI ARI ÜRÜNLERİ İHRACAT RAKAMLARI AÇIKLANDI

Üretici Süleyman Yiğit: Pazartesi günleri işlerimiz hafif oluyor. Ama perşembeleri güzel oluyor. Mevsim olarak her şey düşüşte. Mesela domatesi 40-50 liraya yiyorduk. Şu anda 15- 20 lira. Karpuz mesela 4- liraydı, 20 liraya düştü. Vatandaşlarımızdan ricamız Pazar kültürünü öldürmesinler. Yeni nesil markete yöneliyor. Nakit ve ucuz alsınlar, pazardan alsınlar. Vatandaşları memnun edemiyoruz. Şu anda en dip fiyatlar. Domatesin maliyetini 70-80 liraya mal edemem. Ama şu anda domates 20 lira. Vatandaşlarımız bunlara nazlanmasınlar. Üretimi çok zor. Mazot yüksek, gübre yüksek, işçiliğimiz yüksek. Esnaf olarak vatandaşları üzmemeye çalışıyoruz.

Whatsapp Image 2024 05 06 At 14.59.05 (1)

“Fiyatlar düşünce alışveriş çoğalıyor”

Pazarcı Güngör Turan: Şuan normal. En basit kıl biberi 80 liraydı bayramdan önce, şuan 30 lira. İlerleyen zamanlarda daha da düşer. Köylüler başlayacak. Türkiye’nin dört bir yanından girecek. İşler çok şükür iyi. Fiyatların düşmesi hem bize hem vatandaşa yarıyor. Fiyatlar düşünce alışveriş çoğalıyor, kazancımız çoğalıyor. Sürüm yapıyor. Bizim amacımız vatandaşlarımızı mutlu etmek. Sabah biri 8 çeşit aldı, 135 lira tuttu. Normalde bayramdan önce alsaydı biber ve patlıcan 140 liraydı. Adam şükür diyor.

Vatandaşların birçoğu fiyatların normal olduğunu dile getirirken bazı vatandaşlar fiyatlardan memnun olmadığını belirtti. Vatandaşların fiyatlar konusunda görüşleri;

Vatandaş Ali Öztürk: Bence normal fiyatlar çok da pahalı bir şey yok. Mevsimine göre fiyatlar normal. Ailede 2 kişiyiz. Yemeyi çok sevdiğim için parası çok önemli değil benim için.

Whatsapp Image 2024 05 06 At 14.59.05

“Pahalı olan da uygun olan da var”

Vatandaş Perihan Tarakçı:  Şu an normal o kadar pahalı değil. Pahalı olan da uygun olan da var. Bütçemize göre hareket ediyoruz. Haftalık maliyet 700-800 liraya çıkıyor. 6 kişi yaşıyoruz. Yani yapacak bir şey yok, Perşembe günü bir daha geleceğim alışverişe. Biraz düşmüş, yine de normal.

“Geçen haftalara göre düşük”

Vatandaş Remzi Çavuş: Şu andaki fiyatlar normal. Geçen haftalara göre düşük. 3 kişiyiz. 300-400 lira haftalık olarak maliyeti. Devletin kasasından para girmeyen ev yok. Şu anda fiyatlar normal.

Vatandaş Atıf Gömlek ve Türkan Gömlek: Çok pahalı. Emekliyim ama 2 kişiye yetmiyor maaş. Haftada 500 lira. Bizi kurtarmıyor. Bir sürü masraf var. Aldığı para yetmiyor. Daha düşse memnun oluyor. Marketlerde hep etiket değişiyor. Kiraz aldım 80 lira ödüyorum. Ne alıp yiyoruz.