Emeklilere ocak ayında yapılan yüzde 37,57’lik zam çoğu emeklinin beklentisini karşılamadı. Vatandaşların ek zam talebinde bulunmasının sonrasında, Hazine ve Maliye ile Çalışma Bakanlığı bürokratları emekliye zam düzenlemeleri için teknik ve bütçe çalışmalarını tamamladı. 7 bin 500 TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşının 2024 senesi için yeniden belirlenmesi bekleniyor.

‘ŞOFÖRLERİ BELLİ OLMAYAN SİSTEM DERHAL DURDURULMALI” ‘ŞOFÖRLERİ BELLİ OLMAYAN SİSTEM DERHAL DURDURULMALI”

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak ek iyileştirmenin bu hafta netleşmesi beklenirken zam düzenlemeleri için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla bütçe sınırları zorlanacak.

Emekli zammında, ‘Emekliye refah payı olarak puan eklenmesi, en düşük emekli maaşı için yeni artış, emekli kök maaş zammı (Oransal veya seyyanen zam)’ olmak üzere 3 formül üzerinde duruluyor.

Artış yapılırken öncelikle düşük maaş alanlara öncelik verilmesi bekleniyor. 7 bin 500 TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşının yeniden belirlenerek 10- 11 bin TL civarında olması bekleniyor. Emekliye refah payı, seyyanen zam formülü de masada bulunuyor.

Taban maaş, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin düşük maaşlarının Hazine desteği ile yükseltilmesi sonucu oluşuyor. Şu anda uygulanan 7 bin 500 TL taban maaşın altındaki tüm kök aylıklar ilave seyyanen destek ile bu rakama tamamlanıyor. Taban maaş için de iki alternatif bulunuyor, 6 aylık enflasyon kadar artırıldığında taban maaş 10 bin 318 TL'ye çıkıyor. Emekli maaşı eğer zam oranları kadar artırılırsa bu kez 11 bin lira ile 12 bin lira arasında bir rakama tekabül edecek. Ancak her durumda da taban maaşın 10 bin lira ve üstünde olması bekleniyor.