Düzce ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Düzce Tarım İl Müdürlüğü ve Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nin iş birliğinde MARKA Ajansı’nın desteklediği proje hizmete giren ‘Fındık Dönüşüm Merkezi’, Düzce’nin fındık üretimine yeni bir soluk getirecek. Düzceli üreticilere katma değer sağlayacak bu yatırımı Yorumlu-Yorum” programında ele alan Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Düzce’de neredeyse herkesin fındıkla bağlantısı olduğunu belirterek, “Başta MARKA Ajansı ve Ticaret Odası Başkanı ile Tarım İl Müdürü ve Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi yetkililerini tebrik ediyorum. Belki bu bir başlangıçtır, ufak gibi bir adım olarak görünüyor ancak fındığın geleceğine yön verebilecek bir adım olabilir, büyüyebilir ve büyüyecektir, ben buna inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Düzce TSO’nun girişimleri ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hizmete sunulan Fındık Dönüşüm Merkezi, fındık üreticilerine ekonomik gelir kapısı olacak. 

GENÇLİK BULUŞMASINDA GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ GENÇLİK BULUŞMASINDA GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ

1-324

Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Öncü TV ekranları ve 100.2 Radyo Öncü ortak yayını ile geniş kitlelere ulaşan ‘Yorumlu-Yorum’ programında fındık üreticilerine ürünlerini işlemede önemli fayda sağlayacak ‘Fındık Dönüşüm Merkezi’ni gündemine aldı. Ünsal, Düzceli fındık üreticilerinin hem ekonomik anlamda hem de Düzce’nin fındık tanıtımı konusunda geleceğinin değişeceğini belirtti. Valiliğin öncülüğünde tüm paydaşların desteğiyle projenin bambaşka bir yöne evrilebileceğini kaydeden Ünsal, bu konuda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Erdoğan Biyik-5

Düzce’de tarihi dönüşüm var

Düzce TSO’nun MARKA’dan destek alan, fındık üreticisinin yüzünü güldürecek “Fındık Üreticilerinin Mikro İşletmelere Dönüşümü Projesi”nin, Düzce fındığını tüm ülkeye tanıtma noktasında bir başlangıç olabileceğini vurgulayan Ünsal, “Geçtiğimiz hafta Düzce Ticaret ve Sanayi Odası, Düzce Tarım İl Müdürlüğü ve Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nin iş birliğinde Fındık Dönüşüm Merkezi’nin açılışına tanıklık ettik. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın desteklediği proje, üreticinin ürettiği fındığını, mahsulünü en güzel şekilde değerlendirme noktasında önemli bir adımdı. Bundan yıllar önce, belki 30-40 yıl önce Van Valiliği’nin ‘Vanet’ diye bir firması vardı. İller İdaresi o dönemde teşvik etmişti. Aslında devletin temsil yetkisi noktasında öncülük ettiği MARKA Ajansı, valilikler tarafından yönetiliyor. Tarihi bir dönüşüm aslında Düzce'de bu. Vanet’in valilik üzerinden organize edilerek markalaştırılması gibi fındık tarihinde bir ilke imza atılmış. Ben de bir fındık köylüsü olarak, fındık üreticisi olarak Düzceli fındık üreticilerine ‘Hayırlı olsun’ diliyorum. Bu bir meşale. Türkiye'nin her tarafına yayıldığı zaman bu çok önemli bir adım. Başta MARKA Ajansı ve Ticaret Odası Başkanı ile Tarım İl Müdürü ve Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi yetkililerini tebrik ediyorum. Belki bu bir başlangıçtır, ufak gibi bir adım olarak görünüyor ancak fındığın geleceğine yön verebilecek bir adım olabilir, büyüyebilir ve büyüyecektir, ben buna inanıyorum. Çünkü fındığı ham halinde yani işlemeden sattığınızda ve işleyerek sattığınızda oran çok çok misliyle katma değer olarak önünüze geliyor.” ifadelerine yer verdi.

Vali̇ Selçuk Aslan-3

“KOBİ’ler ekonominin lokomotifidir”

Düzce’de fındık üretiminden elde edilen gelirin oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Ünsal, “Belki fındık endüstrisi, bir tarihin bir başlangıcı. Belki bu işin alfabesinin ilk harfini Düzce'de attılar. Düzce'de birkaç irili-ufaklı işletmeler var. Bunu kırımını yapan, kavurmasını yapanlar var. Bunlar piyasada küçük çapta yapıyor. Bunlar KOBİ haline getirilmeli. Çünkü KOBİ’ler ekonominin lokomotifidir. Bilinçli, eğitimli şekilde tarımsal bir altyapı, akademik bir çalışma, ticari bir organizasyon, siyasi bir iradeyle fındığın kaderini Düzce değiştirebilir. Düzce'deki bu adım hakikaten çok güzel bir adım. Çünkü köylerimizde hepimizin fındıkla bağlantısı var. Bir banka müdürü demişti ki ‘Türkiye'deki kriz 6 ay sonra Düzce'ye yansır.’ Çünkü tarımsal ve lokasyon olarak karayolunun geçişlerinden getirdiği bir gelir durumu var. Bunun hayata geçmesi çok zor bir şey değil. Ticaret Odası zaten bu işe bir adım atmış, Tarım İl Müdürlüğü bir adım atmış. Akademik olarak arkasında bürokrasi olarak sayın valinin de tasarrufları ortaya koyulmuş. Burada tek bir konsensüs sağlatacak ve konsensüsü girişimleriyle hayata geçirecek siyasi iradeye ihtiyaç var. İşte o zaman torunlarına anlatacak bir hikayen olabilir. Herkesin buna katkısı olmalı. Ben Ticaret Sanayi Odası Başkanı Erdoğan Bıyık’ı hakikaten tebrik ediyorum. Çünkü bölgemizin ekonomisinde, coğrafyamızın fındık olmazsa olmaz. Çok ciddi bir gelir var yani 83 bin tonu bugünkü rakamlarla hesapladığında çok ciddi bir geliri var.” açıklamasında bulundu.

Esrr

Devlet aklı önümüzü aydınlatacak

Fındık Dönüşüm Merkezi Projesi ile Düzce’de meşalenin ateşlendiğini söyleyen Ünsal, devamının gelmesi konusunda herkesin destek vermesi gerektiğinin altını çizdi. Ünsal, devletin aklının olduğu bu çalışmayla ilgili şöyle konuştu: “Tarım İl Müdürü Esra Uzun hanımefendiyi hakikaten tebrik ediyorum. Hayme Ana gibi tarım adına ne yapabilmesi gerekiyorsa elinden geleni yapan bir isim. Aynı zamanda Sayın Valimiz Selçuk Aslan belki fındıkla işi yok, belki burada mülki idareci olarak kalacak, bir zaman kalacak ancak hakikaten eline koyduğu devlet aklı olarak istikamet gösterdiği bu çalışma fevkaladenin fevkinde. Bu memleketin kaderini değiştirebilir. Düzce Üniversitesi Rektörü Sayın Nedim Sözbir ve Orman Fakültesi’nin de akademik ve önümüzü aydınlatan duruşu da takdire şayan. Güzel bir akıl. Bu meşaleyi en güzel şekilde yakmamız lazım. Bir fındık üreticisi olarak bu coğrafyanın kaderinin içinde yaşayan biri olarak çok heyecanlandım. Benim gibi belki bu fındığın dalında, toprağında emek veren insanlar da bunun idrakinde olmalı. Ziraat Odaları da dahil olmalı. Bunu topluma yayarak, bilinçlendirerek bu memleketi kurtarabiliriz. Belki bu fındığın ve Türkiye'nin kaderini bu teşebbüs kurtarabilir, böyle inanıyorum. Çok büyük bir hayal de değil inşallah bu emek, samimiyet ve organizasyon, bölgemizdeki fındık üreticisine hayırlara vesile olsun.”

Nedim Sözbir-3

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN;