Selçuk Aslan-2

Düzce Valisi Selçuk Aslan, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Aslan, ‘Meslek etiğini her şeyin üstünde tutan basın emekçilerimizin bu gayretleri her türlü takdirin üzerindedir.’ ifadesini kullandığı mesajında şu sözlere yer verdi:

“10 Ocak 1961 tarihinde 212 Sayılı Kanun ile yürürlüğe girerek basın mesleği icrasında emek veren basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilen bu özel günü hep birlikte kutluyoruz.

10 Ocak tarihi, halkın aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda mesai kavramı gözetmeksizin her koşulda ve şartta büyük bir özveriyle icra ettikleri önemli görevler ve üstlendikleri büyük sorumluluklar ile hayatımızın her alanına dokunan basın mensuplarımızın haklarının yasal güvence altına alındığı, mesleklerinin anlamlandırıldığı ve onurlandırıldığı çok özel bir gündür.

Demokrasinin gelişmesinde ve toplumsal bilincin oluşturulmasında önemli katkıları bulunan, görevlerini yerine getirirken büyük bir fedakârlıkla tüm enerjisini halkımızın doğru haber alması için harcayan, ilkeli ve objektif görev anlayışıyla her türlü sıkıntı ve zorluğa karşı büyük bir özveriyle çalışan, meslek etiğini her şeyin üstünde tutan basın emekçilerimizin bu gayretleri her türlü takdirin üzerindedir.

Görsel ve yazılı medyanın yanında sosyal medya olarak nitelendirilen anlık haberleşme ve bilgi paylaşım ağlarının etkinliğinin günden güne arttığı ve doğru bilginin elzem olduğu günümüzde, gazetecilerimizin üzerine düşen sorumluluk her zamankinden daha fazladır. Doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı, basın ve basın çalışanları için yol gösterici değerlerdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, gazeteciliğe emek ve gönül veren tüm basın mensuplarımıza sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu uzun bir meslek hayatı diliyorum.

Tüm basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.”

Ffff-2

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, 1962 yılından bu yana kutlanan ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nü yayınladığı mesajla kutladı. Özlü mesajında şu ifadelere yer verdi:

“10 Ocak 1961’de ülkemizde yürürlüğe giren 212 sayılı Fikir İşçileri Kanunu sayesinde meslek tanımları yapılan, özlük haklarına kavuşan, vatandaşların bilgilendirilmesini kendilerine meslek edinmiş gazeteci ve yazarlar yaşamın olağan akışında en önemli rollerden birine sahiptir. Onurları, fedakarlıkları ve çoğu zaman sosyal yaşamlarından izole bir şekilde gönüllerinden gelen bu zorlu mesleği icra eden ajans muhabiri, yerel ve ulusal basın mensubu kardeşlerimiz, aslında bizim söylemek istediklerimizi hedef kitlelere ileten bir paratoner gibidir. Meslek etiğine bağlı, doğru bilgiyi aktarmak üzere çalışan gazeteciler, muhabirler ve yazarların önemini bizlerin nezdinde anlatmak mümkün olmasa da çalışmalarına her alanda şahit olduğumuz en yakın çalışma arkadaşlarımızı Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kez daha tebrik ediyorum. Zorlu şartlarda kendini kanıtlamış, mesleğine aşık, çalışma prensibini tarafsız ve adil belirlemiş her bir arkadaşımızı sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”

"Zor şartlar altında mesleklerini icra ediyorlar"

4387F0B7 F15B 4A54 Aaf2 9253E6F845C5

Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre yayımladığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajında, "Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, Anayasanın 28. ve devamı maddelerinde de belirtildiği üzere görev yapan, demokratik hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru olan gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden basın emekçilerinin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, başarılar dilerim" diye konuştu. 

“SİYASETÇİ İNSANLARIN GÖNLÜNE GİRMELİ” “SİYASETÇİ İNSANLARIN GÖNLÜNE GİRMELİ”

D S C 4122 Scaled

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir ise gazeteciler gününü kutladığı mesajında şu ifadeleri kullandı: “Kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla gece gündüz demeden tarafsız ve özgür şekilde görevlerini yapan tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, meslek yaşamlarında kolaylıklar diliyorum.”