sahipleri uygulamayı memnuniyetle karşılarken ismi geçen vatandaş, uygulama alanındaki kamuya terki yapılan yolu açma çalışmamızı, “Gazinin arazisi müteahhitlere peşkeş çekiliyor” şeklinde ahlaksız bir söylemle, yalanlarla algı yaparak gündeme taşımaya çalışmıştır” diye konuştu. 
Düzce Belediyesi tarafından, Belediye Meclisi’nin 2016 yılında altığı kararın hemen ardından, Koçyazı Mahallesinde aralarında gazi yakınları Tombak ailesinin de yerlerinin bulunduğu tarla vasfı taşıyan arazilerin 18 uygulaması yaparak imara açılması için çalışma başlattı. Bu karara itiraz eden gazinin kız kardeşi Hanife Tombak, önce Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) ardından ise yargı yoluna başvurdu. 
Mahkemeden olumsuz yanıt alan Hanife Tombak, yerel seçimlere kısa bir süre kala, konuyu ulusal basına taşıdı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden, ulusal basında “Şehit yakınlarının bahçesi AK Partili Düzce Belediyesi tarafından talan edildi” başlığı ile verilen haberin zamanlamasına dikkat çekerek, “Hem Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Haftasında, hem de önümüzdeki yerel seçimlere kısa süre kala böyle bir haberin yapılması manidar” dedi.
“Gazi yakını gazilik unvanını kötü niyetli kullandı” 

Whatsapp Image 2024 03 21 At 18.07.48
2016 yılında başlayan süreç ile ilgili detaylı bilgi veren Günden, yaptığı basın açıklamasında, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Düzce Belediyesi tarafından da uygulanan 3 bin 194 sayılı İmar Kanununun 18. Maddesi; kentleşmenin, şehirleşmenin bir gereği olarak tarla vasıflı taşınmazların imara uygun arsa vasıflı parseller haline getirilmesi, düzenli yapılaşmanın sağlanması ve şehrimiz imar planlarındaki yol, okul, park, yeşil alan gibi sosyal donatı alanların vatandaşlarımızın kullanımına kazandırmak amaçlı yapılmaktadır. 18. madde uygulama uygulamaları Düzce’mizin düzenli kentleşmesini sağlamak adına, hem belediyemizin bir plan ve program dahilinde hem de vatandaşlarımızın kendi aralarındaki imarsal ve mülkiyetsel sorunları çözmek için belediyemize gelen yoğun başvuruları üzerine İmar Müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır. Aziz milletimiz için gazi olmuş ve 20 yıl sonra Rahmet-i Rahman’a kavuşmuş kardeşinin manevi huzurundan utanmayan, gazilik makamını kötü niyetli, çıkar amaçlı kullanarak tamamı yalan ve yanlış açıklamalarına felçli annesini de alet eden bir hanımın ortaya koyduğu iddialara yanıt verme gereği duyduğumuzu belirtmek isterim. 2016 yılında birçok mahallede ve alanda olduğu gibi Metek mahallemizde de 16 Haziran 2016 tarihli Encümen Kararı’na istinaden yaklaşık 47 dönüm araziyi kaplayan alanda (imar düzenlemesi yaptığımız yıllık ortalama bin dönüm alan içinde 47 dönümdür) imar düzenlemesi işlemine başladık. ddia sahibi Hanife Tombak isimli vatandaşın bu 47 dönüm alanda toplam 4.814 metrekare 3 ayrı düzensiz tarla vasıflı parseli olup 18. Madde uygulamasına tabi tutulmuş, aynı yıl sonuçlandırılmıştır. İşlemler, müdürlüğümüzde kendisine defalarca izah edilmesine rağmen ikna olmamış Aralık 2017’de CİMER’e başvuru yapmış, Ocak 2018’de belediyemizce tekraren yazılı olarak teknik açıklama yapılmıştır. İddia sahibi tekrar ikna olmamış, hukuki süreci başlatmıştır. 2018 yılında yürütmeyi durdurma almak amacıyla Bolu İdare Mahkemesine başvuran arazi maliki şahıs, ilgili mahkemeden “hukuka aykırılık bulunmamaktadır” kararını yetersiz bulmuş, meseleyi istinafa, Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne taşımıştır. İstinaf Mahkemesi de 2020 yılında çıkan kararında: “Yapılan işlem şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına uygun görülmüş, kaldırılmasına bir neden görülmemiş ve istinafın reddine karar verilmiştir” diyerek belediyenin yaptığı düzenlemenin hukuka uygun olduğunu kanıtlamıştır. Hukuka ve hakkaniyete uygun, kamunun menfaatine ve bölgenin düzenli yapılaşmasına olanak sağlayan bu işlemin gereğini yerine getirmek üzere 2023 yılı başında yaptığımız yol açma çalışmaları ahlaktan yoksun iftiralarla yeniden gündeme taşınmaktadır. Yapılan 18. Madde uygulaması; kanunen %45’e kadar kamuya, yola ve yeşil alana vs. terk edilmesine olanak sağlarken konuya ilgili alanda düzenleme ortaklık payı oranı, yüzde 45’in çok altında, yüzde 28 olarak uygulanmıştır. Bu oran da Düzce genelinde ortalama yüzde 35 civarındadır” diye konuştu. 
“Dava süreci tamamlanmadan kesinlikle işlem yapılmadı”
Söz konusu haberdeki iddiaların tamamen asılsız olduğunu ifade eden Günden, konuşmasına şu şekilde devam etti:
“İddia sahibine ait, işlem öncesi toplam 4 bin 814 metrekare 3 adet tarla vasfındaki arazileri, imar düzenlemesi yapılarak terklerden sonra aynı lokasyonda toplam 3 bin 438 metrekare inşaat yapımına uygun 3 adet arsa vasıflı parsel olarak kendilerine tahsis edilmiştir. Fen İşleri ekiplerimiz bölgedeki vatandaşların parsellerine ulaşım için uygulama sonrası kamuya terk edilen yolun açılması için yaptıkları talep üzerine 2019 yılında alana gitmiş, iddia sahibinin engellemesi ve dava sürecinin bitmediğini söylemesi üzerine işlem yapmadan ayrılmışlardır. Vatandaşların yoğun yol açılması talebi üzerine 2022 yılında tekrar gidilmiş, hukuki sürecin sonuçlandığı ve yolun açılması gerekliliği iddia sahibine bildirilmiş, tekrar yaz sonuna kadar beklenmesi isteği üzerine işlem yapılmadan geri gelinmiştir.”
“Kamunun menfaatine bu yol açma işlemi tamamlanmıştır”
“Uygulamadan 7 yıl sonra 2023 Ocak ayında ekipler tekrar gitmiş ve iddia sahibinin hukuksuz engelleme girişimine rağmen bu sefer kamunun menfaatine olan bu yol açma işlemi tamamlanmıştır” diyen Günden, şu ifadeleri kullandı:
“Bunun üzerine iddia sahibi vatandaş iki kez İçişleri Bakanlığı’na Gazi yakını olduğunu ileri sürerek mağdur edildiğini ifade etmiş, dönemin valisi tarafından ayrı zamanlarda iki defa makama davet edilerek belediyemizin teknik ekipleri ile bir araya getirilmiştir. Konu bu görüşmelerde kendisine ayrıntılı anlatılmış, mağduriyetin söz konusu olmadığı aksine imara uygun parseller elde ettiği belirtilmiştir. Diğer arazi sahipleri uygulamayı memnuniyetle karşılarken ismi geçen vatandaş, uygulama alanındaki kamuya terki yapılan yolu açma çalışmamızı, “Gazinin arazisi müteahhitlere peşkeş çekiliyor” şeklinde ahlaksız bir söylemle, yalanlarla algı yaparak gündeme taşımaya çalışmıştır.”
“Hukuki süreci başlattık”

“KİMİ NE ZAMAN, NE ŞEKİLDE ARAYIP SORACAKLARI BELLİ DEĞİL” “KİMİ NE ZAMAN, NE ŞEKİLDE ARAYIP SORACAKLARI BELLİ DEĞİL”

Whatsapp Image 2024 03 21 At 18.07.48 (1)
Çıkan haberle ilgili hukuki süreci başlattıklarını dile getiren Günden, son olarak şu ifadelere yer verdi:
“Haberde geçen yol açma görüntüleri bugüne değil, tam 14 ay öncesine ait görüntülerdir. Ahirete göç etmiş Gazi kardeşinin manevi mirasından utanmadan, Çanakkale Şehitlerimizi andığımız bugünlerde yeniden ısıtarak, gündeme getirmeye çalıştıkları bu haksız iddialar ilgili şahıslara hiçbir kazanç sağlamayacaktır. Yukarıda tüm detayları ile kronolojik olarak sürecini anlattığımız olaya ilişkin; bugün bir medya kuruluşuna süreçten habersizmiş gibi yapılan uydurma ve yalan beyanları ve isim vererek zan altında bırakmak amacıyla hayal ürünü ithamlarda bulunmaları nedeniyle bu kişilerle hukuki mecralarda hesaplaşacağımızın bilinmesini isteriz. Şimdi sizinle tüm bu anlattığım gelişmelerin encümen kararlarını, mahkeme kararlarını ve uygulamaya ait belgeleri paylaşacağım. Düzce Belediyesi’nin asli önceliği vatandaşların mutluluğu ve memnuniyetidir. Kurumumuz, bu şehirde yaşayan her vatandaş için hizmet üretmek ve uygulamak ile yükümlüdür. Bunu yaparken de her zaman kamunun yararını her zaman ön planda tutmuştur, tutmaya da devam edecektir.”
HABER: Savaş ARI