Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ve Kafkas halkları STK temsilcilerinin ortak girişimi ile Uzunmustafa Mahallesi Sabiha Ulusoy Kütüphanesi bahçesinde inşa edilen Kafkas Anıtı rölyefi tamamlanarak düzenlenen törenle görücüye çıktı. Kafkas halklarının yoğun ilgi gösterdiği törene Düzce Valisi Selçuk Aslan, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı, Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Düzce Milletvekili Talih Özcan, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, KAFFED Başkanı İlhan Uluçay, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Levent Belin, Düzce Abhaz Kültür Derneği Başkanı İlhan Kıymet ve Düzce Adige Kültür Derneği Başkanı Ayşe Sezgin ile çok sayıda davetli katıldı.

 “FARKLI ÇİÇEKLERİN AYNI TOPRAKTA YETİŞTİĞİ DÜZCE”

Törende davetlilere hitap eden Düzce Valisi Selçuk Aslan Düzce’deki sosyolojik çeşitlilikten söz ederek; “Aslında Düzce farklı kültürlerin bir arada yaşadığı dünyaya örnek bir şehir. Farklı çiçeklerin aynı toprakta yaşamasının zenginleşerek çoğalmasının bir modeli. Dinamik, hoşgörülü olmasının arkasındaki sosyolojik unsurun bu olduğuna inanıyorum. Toplumsal hafızalarda acılar ve kahramanlıklar vardır. Bunlar anlamlı şekilde sanata dökülmezse unutulmaya mahkumdur. Bu eser geçmişin geleceğe aktarılması konusunda önemli rol üstlenecek. Kafkas Sürgününün 160. yılında bu anıt ile hafızalarımızda diri kalmasına vesile olsun. Emek verenlere, başkanımıza ve bu fikri oluşturan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

F-13

Davetlilere hitaben konuşma yapan AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir de Anadolu’da yaşayan tüm halkların göçler ile bulundukları yere geldiğini belirtti: “Bu şehire hemen hepimiz göç ile geldik. Hepimizin buluştuğu yer gözyaşlarımızdır. Birbirimizin gözyaşını silerek Düzce’yi vatan kılan insanlarız. Faruk başkanımın dediği gibi; çok farklı kültürlerin bir arada yaşaması açısından örnek bir kent. Gençler sayesinde birbirimize artık akraba olduk. Millet kimliğini oluşturan aslında budur. Kültürel zenginliğimizi çocuklarımıza aktarmak ve millet olma mayasını da beslemek bizim işimiz. Bu eserde emeği olanlara tek tek teşekkür ediyorum.

F2-7

“GENÇLERİMİZ BU ESERLERE BAKACAK VE GEÇMİŞİ UNUTMAYACAK”

Açılış töreninde Kafkas Anıtı inşasının süreci hakkında bilgiler veren Başkan Özlü, Düzce’nin birçok etnik kökenin bir arada barış içinde yaşadığını belirterek, “Bu anıtın yapımında katkısı olan çok değerli kardeşim Nejat bey burada. Beraber çalıştık toplantılar yaptık. Bu fikir Çerkes ve Abhaz büyükleri arasında kabul gördü. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nden Güngör hocamız bu anıtın tasarımını yaptı ve yapımını üstlendi ekibi ile birlikte. Ben son derece mutluyum. 3 yıl önce düşündüğümüz bir fikir hayata geçti. Sürgün konusu büyük bir dramdır. Maalesef biz mesela böyle acıların romanlarını yazamadık, filmlerini yapamadık. Tarihimiz çok zengin, bunlardan bir eser çıkaramadık. Ben buradan seslenmek istiyorum edebiyatçı dostlarımıza bu acıların romanlarını yazalım, filmlerini yapalım, gelecek nesillere aktaralım. Bunu neden yaptığımızı söyleyeyim; Anadolu bizim ana vatanımız Kafkaslarda güvenlik yoksa Balkanlarda sorun varsa biz burada yaşayamayız. Gençlerimizin bu anıtlara bakıp geçmişi hatırlaması ve aidiyet duygumuzun kopmaması için bu lazım. Sürgünün yıl dönümüne denk gelen bu açılış vesilesi ile anma programları ve seminerlerinizi burada yapmanızı dilerim, ben de gelirim. Kalıcı bir eser kazandırmış olalım inşallah. Düzce’de hiçbir etnik çatışma yaşanmamıştır. Bu açıdan Türkiye’ye örnek bir şehirde yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

F3-4

2 MUHARİP UÇAĞI ALÇAK UÇUŞLA 4 SORTİ YAPTI 2 MUHARİP UÇAĞI ALÇAK UÇUŞLA 4 SORTİ YAPTI

AÇILIŞ SONRASI İFTARDA BİR ARAYA GELDİLER

Açılış sonrası Mutfak Sanatları Merkezi’nde bir araya gelen heyet, Kafkas Anıtı inşasında imkan ve olanakları seferber ederek eserin Düzce’ye ve Kafkas halklarına kazandırılmasını sağlayan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ye plaket takdim ederek teşekkür etti.