Türk milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nin açıldığı ve millet egemenliğinin ilan edildiği 23 Nisan günü, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm çocuklara bayram olarak armağan edildi. Atatürk'ün çocuklara verdiği değerin bir göstergesi ve Türkiye'nin geleceğine olan umudunun bir simgesi olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de coşkuyla kutlanacak. Düzce’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinasyonunda "Geçmişten Geleceğe, Türkiye Yüzyılı'na" temasıyla planlanan etkinlikler kapsamında Düzce Anıtpark Meydanı’nda kutlama programı gerçekleştirilecek. Program kapsamında ‘Muharip Uçak Geçişi’ gösterisi de Düzceliler ile buluşacak.

Öte yandan bu önemli gün dolayısıyla Düzce protokolünden kutlama mesajları yayımlandı.

Vali Aslan: 23 Nisan coşku, sevinç ve gurur günümüzdür

Düzce Valisi Selçuk Aslan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 104. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Vali Aslan, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Çocuk hayatın önünde akan coşkudur. Çocuk karanlıkta duyulan en büyük sestir. Çocuk umutsuzlukta dünyayı aydınlatan en güzel renktir. Çocuk geleceğin mayasında dünyayı öne taşıyacak en kıymetli güçtür. Çocuk içindeki sevgi, şefkat, merhamet ve iyilikle yaşamı anlamlandıran en güzel eserdir. Çocuk en derin ve en değerli hazinedir. 23 Nisan coşku, sevinç ve gurur günümüzdür. 23 Nisan ruhu bağımsızlık ve azmimiz, kararlılığımız, birlik ve beraberliğe olan inancımızdır. Evlatlarımızı çağın gerektirdiği donanımlarla yetiştirmek onların huzurlu ve mutlu bir şekilde büyümeleri en büyük vazifemizdir. Devletimizin kurucusu, ilk meclis başkanımız Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Küçük hanımlar, Küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendiniz ne kadar önemli, değerli, olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz” sözünden de anlaşıldığı üzere; Tarihimizde bir dönüm noktası olan 23 Nisan’ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bayram olarak çocuklara armağan edilmesi, milletimizin çocuklarımıza olan inancının bir sembolüdür.”

VOLTA MOTOR FABRİKA SATIŞ MAĞAZASI AÇILDI VOLTA MOTOR FABRİKA SATIŞ MAĞAZASI AÇILDI

“Sizler milletimizin umudu, vatanımızın geleceğisiniz”

Mesajını çocuklara hitaben devam ettiren Vali Aslan, “Sevgili çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayramdır. TBMM'nin açıldığı bu özel gün çok büyük anlam taşımaktadır. Bu sizlere duyulan inancın bir ifadesi, geleceği şekillendireceğinize dair olan güvenin değerli bir yansımasıdır. Sizler milletimizin umudu, vatanımızın geleceğisiniz. İçinizdeki heyecan, gözünüzdeki ışık kalbinizdeki neşe hiç bitmesin. Sizlerden aldığımız güçle sizler için güçlü yarınlar inşa etmek ve çok çalışmak bize, çok çalışarak bu güzel ülkeye ve geleceğe sahip çıkacak harika bir nesil olmak sizlere düşüyor. Sevgiyle bakan gözlerinizden, mutluluk ve geleceği yansıtan o gül kokulu yanaklarınızdan öpüyor, sevgilerimi iletiyorum. Bu güzel ve kutsal emanetleri gözünden sakınarak bin bir emekle yetiştiren ailelerimize saygılarımı sunuyorum. Bu vesileyle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyor, “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” esasıyla kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 104.yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Özlü’den 23 Nisan mesajı

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı ve tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan 23 Nisan’ın, Türk milletine bırakılan en büyük miras olduğunu ifade eden Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Milletimizin bağımsızlık ruhunu temsil eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 104. yıl dönümünü coşku içinde kutluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920, yüce Türk milletinin var olma mücadelesinin de en önemli adımıdır. Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, büyük bir gururla idrak ettiğimiz bu anlamlı günü, milli egemenlik anlayışını sonsuza kadar yaşatacak temel güç kaynağımız çocuklarımıza armağan etmiştir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza daha güzel, daha yaşanabilir bir ülke ve dünya bırakmak, onları huzur, güven ve barış ortamında geleceğe hazırlamak için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirecek, onların eğitimine ve gelişimine destek olmayı sürdüreceğiz. Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’mızın tüm kahramanlarını rahmetle ve minnetle anıyor; TBMM’nin açılışının 104. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

Bıyık: Milletin iradesinin sembolüdür

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık ise mesajında şu ifadelere yer verdi: "23 Nisan, Türk milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk Milletinin egemenliğini ilan ettiği tarihtir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, bu tarihte meclisimizi açmış ve cumhuriyetin ilanına kadar olan süreçte çalışmalarını bu mecliste alınan kararlar doğrultusunda vermişlerdir. Meclis, Asil Türk Milletinin iradesinin, ülkenin yönetimindeki tek karar mercii olduğunun göstergesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1924’te bu anlamlı günün bayram olarak kutlanması ve çocuklara armağan edilmesini öngörmüştür. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, dünyadaki tek çocuk bayramı olma özelliğini taşıyan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”