23 Kasım 2022 Düzce Depremi’nde ağır hasar raporu verilerek yıkılan ve aynı yerde yeniden yapılması için AFAD tarafından programa dahil edilen Yukarıyaka Mahallesi’ndeki iki katlı müstakil evin ihale dosyasının ‘unutulma’ gerekçesiyle işleme sokulmadığını iddia eden aile, yaşadıkları mağduriyeti Öncü Haber’e anlattı. 1.5 yıldır engelli oğlu ve yaşlı babası ile konteynerde zor koşullarda yaşam mücadelesi veren 38 yaşındaki Halise Demir, yeni evlerine ne zaman kavuşacaklarını bilmediklerini belirterek, duruma veryansın etti. Kış günlerinde hem soğuk, hem konteynere giren yağmur hem de rutubetle baş etmeye çalışan aile, yetkililerden kendilerine destek olmasını bekliyor.

Whatsapp Image 2024 02 26 At 11.24.26

1.5 YILDIR KONTEYNERDE YAŞIYORLAR

AK PARTİ TABANDAN TAVANA DEĞİŞMELİ AK PARTİ TABANDAN TAVANA DEĞİŞMELİ

Düzce’de 23 Kasım depreminin ardından evleri ağır hasar alarak yıkılan merkeze bağlı Yukarıyaka Mahallesi’nde ikamet eden aile, 1.5 yıldır yeni evlerine kavuşmayı bekliyor. Konteynerde babası 76 yaşındaki Nevzat Karamert ve 8 yaşındaki engelli oğlu Kerim Ali Demir ile zor şartlarda hayatlarını idame ettiren 38 yaşındaki Halise Demir, Düzce İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD)’nün sorumsuzluğundan yakındı.

“BİZİM DOSYAMIZI İHALEYE KOYMAYI UNUTMUŞLAR”

Whatsapp Image 2024 02 26 At 11.24.18

Evin yıkılmasının ardından bu mart ayında yeni evin inşaatı için ihale düzenleneceği bilgisi verildiğini anlatan Halise Demir, AFAD ile yaptığı görüşmede yaşadığı şoku şöyle anlattı:

“Depremden sonra, evimize gelerek ağır hasar verdiler. Biz evimizin yıkılmasını çok istemedik çünkü ben böyle olacağını tahmin ediyordum. Tam kış zamanı, bizi paldır küldür konteynıra yerleştirdiler. Bize ilk başta yurda mı yerleşirsiniz, kiraya mı çıkarsınız yoksa konteyner mi istersiniz yönünde üç tane seçenek verdiler. Bizde buradan ayrılmak istemediğimizi belirterek konteyner istedik. Konteyneri yerleştirdiler ve bize apar topar evi boşaltırdılar. Konteynere yerleştikten 6 ay sonra evimizi yıkmaya geldiler. Yetkililere evimizi ne zamana kadar yaparsınız diye sordum bana ‘6 ay içinde yapacağız’ dediler. Ondan sonra Kahramanmaraş depremi oldu, oradakilerin durumu daha kötü, Allah yardımcıları olsun. Dosyaları götürdüğümüzde bize işlemleriniz bitti diyerek tamam dediler. Martta ihale olacak ihaleye gireceksiniz ve evinize başlayacaksınız dediler. Bu süreçten sonra aradığımızda artık bizi aramayın mart ayını bekleyin dediler. Biz mart ayını beklerken, ihaleyi şubat ayında yapmışlar ve bizim dosyamızı ihaleye koymayı unutmuşlar.”

Whatsapp Image 2024 02 26 At 11.24.25

KONTEYNERDE ZOR YAŞAM

AFAD İl Müdürlüğü tarafından kendilerine yeni ihalenin yaz aylarında yapılacağı bilgisi verildiğini söyleyen Demir, tekerlekli sandalyeye mahkum oğlunun kısıtlı ve dar alan olması nedeniyle konteynerde yaşadığı zorluklardan bahsetti

“İNŞALLAH YİNE UNUTMAZLAR”

Demir, “Bize yazın sonuna kadar bir daha ihale olacağını söylediler, İnşallah unutmazlarsa yapmayı düşünüyorlar. Bu durum bize çok eksiklik katıyor, özel gereksinimli oğlum eski evimizde dizi ve ellerini kullanarak gezebiliyordu, konteyner da gezemiyor. Çok Karanlık olduğu için sürekli nöbet geçiriyor. Konteyner eve girdiğimiz anda oğlum ben burada yapamam dedi, oğlumu azıcık daha sabret diyerek oyalamaya çalışıyorum. Bir an önce bizim mağduriyetimizi gidersinler, evimize artık başlasınlar, İnşallah yaparlar diye düşünüyorum.” dedi.

Ekran Alıntısı-97

GÖZYAŞLARI İLE SESLENDİ: EVİMİZİ ARTIK YAPIN

1 yılı aşkın süredir yeniden evine kavuşmayı hayal eden 76 yaşındaki Nevzat Karamert ise gözyaşları içerisinde ‘Evimizi artık yapın.’ diyerek yetkililere seslendi. ‘Bilseydim evimi yıktırmazdım, yaptırır içinde otururdum.’ diyen yaşlı adam, çaresiz şekilde süren bekleyişi sitem etti.

113

8 yaşındaki engelli Kerim Ali Demir de konteynerde sık sık rahatsızlandığın söyleyerek, ‘Artık evimizi yapın, ben evimi istiyorum.’ şeklinde konuştu.

Kameraman: Zeki Aşıkoğlu 

Muhabir: Liva Nur Ünsal