Düzce’de kaçak yapılara göz açtırılmıyor. Son olarak bağlantı yolu üzerinde yaklaşık 2 ay önce faaliyete geçen ‘Memati’ adlı restoranın işletmecisi Nurullah Koç, otoparkın bir kısmını da içine alacak şekilde restoranın önüne imara aykırı şekilde çıkma yaptı. Ne belediyeye başvurma ne de bina sakinlerinden onay alma gereği duymayan işletmecinin ukala tavırlarından bıkan binada kalan vatandaşlar, haksız işgali belediyeye bildirdi. Şikayet üzerine usulsüzlüğü yerinde tespit eden belediye imar ekipleri, işletme hakkında tutanak tuttu. Yaşadıkları mağduriyeti Öncü Haber’e anlatan bir apartman sakini, “İşletmeci, ‘Cezayı öderim, daha önce de Düzcespor’a destek verdim, yine veririm işimi götürürüm.’ diyor. Güçlü ve zengin olanlar hak hukuk tanımıyor.” diyerek yıkım talep etti. Öte yandan 9 Ocak Salı günü (yarın) toplanacak belediye encümeninin kaçak sundurma için ceza ve yıkım kararı vermesi bekleniyor. 

SEÇİMİN KADERİNİ KARARSIZLAR BELİRLEYECEK SEÇİMİN KADERİNİ KARARSIZLAR BELİRLEYECEK

Düzce Belediyesi kaçak yapı şikayetlerini titizlikle değerlendiriyor. Özellikle kafe ve restoran gibi işletmelerin sık başvurduğu sundurmalarda imara aykırılıklar tespit edilmesi halinde gerekli cezai işlemler kısa sürede uygulanıyor. 
‘Memati’ işletmecisi imara aykırı sundurma yaptı

Whatsapp Image 2024 01 08 At 15.42.15
Düzce merkeze bağlı Koçyazı Mahallesi Zahid Kevseri Bulvarı üzerinde bulunan Arda Apartmanı sakinleri de şu günlerde usulsüz şekilde yapılan çıkma yüzünden sıkıntılı günler yaşıyor. Binanın giriş katında bulunan işyerini restoran olarak kullanmak üzere yaklaşık 2 ay önce kiralayan Nurullah Koç, ‘Memati’ adını verdiği işletmesinin önüne yapı ruhsatına aykırı şekilde sundurma yaptı. 
Vurdumduymazlığa bak: İstediğiniz yere şikayet edin!
Hem binanın otopark alanını işgal eden hem de ikinci katta ikamet edenler için güvenlik zafiyeti oluşturan kaçak yapıya karşı çıkan apartman sakinlerini ukala ve vurdumduymaz tavırları ile çıldırtan işletmeci Nurullah Koç, iddiaya göre; ‘İstediğiniz yere şikayet edin, ben gemimi her türlü yüzdürürüm.’ mesajı vermekten çekinmedi.
Apartman sakinleri karşı çıktı, ‘Yine de yapacağım’ dedi
Öncü Whatsapp İhbar Hattı (0 542 767 18 81)’na konu hakkında açıklamada bulunan bir apartman sakini, süreci şöyle aktardı:
“Memati isimli işyeri, apartmanın ortak alanı ve otoparkı olan yere tüm itirazlarımıza rağmen çıkma yaptı. İtirazımız üzerine düzenlenen yönetim toplantısında söz konusu işletmeci, ‘Hukuksuz olduğunu biliyorum ama yine de yapacağım.’ diyerek dükkan önüne kış bahçesi çıkması yaptı. Şikayetimiz üzerine Düzce Belediyesi İmar Müdürlüğü tutanak tuttuklarını söyledi fakat sorunumuz maalesef çözülmüyor. Dükkan üzerinde bulunan dairede malik olarak ikamet ediyorum. Geceleri çalıştığım için eşim hırsız korkusundan evde tek kalamıyor, otopark alanımız daraldı, görüş açım daraldı. Güvenlik sorunu nedeniyle huzurumuz kalmadı. İşletmeci, ‘Para kazanmam lazım kusura bakmayın.’ diyerek hak sahiplerinin ortak alanını işgal etti ve duyarsız.” 

Whatsapp Image 2024 01 08 At 15.41.50 (1)
“Yıkım kararı verilmesini istiyoruz”
Öncü Haber’den haklı mücadelelerini duyurmasını isteyen bina sakini, “Yıkım kararı verilmesini istiyoruz. Biz kaçak yapı kaldırılsın istiyoruz, işletmeci, ‘Cezayı öderim, daha önce de Düzcespor’a destek verdim, yine veririm işimi götürürüm.’ diyerek bağış yapacağını söylüyor. Hak arayışı maalesef çok zor, güçlü ve zengin olanlar hak hukuk tanımıyor, lütfen sesimiz olun.” diyerek sözlerini düşündürücü şekilde tamamladı.

Whatsapp Image 2024 01 08 At 15.41.50
Belediye İmar Müdürlüğü tutanak tuttu
Konu hakkında bilgi aldığımız Düzce Belediyesi, 30 Aralık 2023 tarihinde Beyaz Masa üzerinden gelen şikayet üzerine harekete geçildiğini bildirdi.
9 Ocak (Yarın) ‘Encümen’de görüşülecek: Ceza ve yıkım kararı bekleniyor
İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerinin 3 Ocak Çarşamba günü Memati adlı işyerinde incelemelerde bulunduğu bildirilen açıklamada, “Önüne yapılan sundurmanın İmar Kanunu’nun 32. ve 42. maddelerine uygun olmadığı tespit edildi. Tutanak tutuldu. Konu; cezai işlem uygulanması adına görüşülmek üzere belediye encümenine gönderildi. Encümen, imara aykırı yapıyı yarın (9 Ocak) görüşecek.” bilgilendirmesi yapıldı.