banner851

banner955

BAKAN: BEREKET FIŞKIRACAK

Düzce Ovası'nda artık bina değil tarım ve hayvancılığın yükselmesine imkan tanıyan ovaları koruma çalışmaları hakkında bilgiler veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Büyük ova koruma alanı olarak belirlenen ovalarımız, adeta tarımsal sit gibi koruma altına alınmış oluyor. Bu ovalarımız artık amacı dışında kullanılamayacak; sadece tohumların atıldığı ve bereketin fışkırdığı topraklar haline gelecek." ifadelerini kullandı.

Gündem 18.03.2018, 16:10 19.03.2018, 15:17
2239

Düzce Ovası'nda toprak kaybı ve arazi bozulması tespit edildi

Hızla azalan tarım topraklarının kentleşme ve sanayileşme gibi türlü baskılara maruz kaldığı biliniyor. Buna 'dur' demek için geçtiğimiz yıl Bakanlar Kurulu kararı ile Düzce’nin de aralarında bulunduğu 192 ova, ‘büyük ova koruma alanı’ ilan edilmişti. Tarımsal üretim potansiyeli yüksek ovalardan olan Düzce Ovası; erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği ovalar arasında sıralanarak, büyük ova koruma alanı olarak belirlendiği bildirilmişti.

Tarım dışında tek bir çivinin dahi çakılmasına engelleyecek 'Milli Tarım' seferberliği kapsamında 6 ildeki 13 ovanın daha 'büyük ova koruma alanı" olarak belirlendiğini duyuran Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, konuyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

"Bu ovalarımız artık amacı dışında kullanılamayacak"

Fakıbaba yaptığı yazılı açıklamada, "Verimli tarım arazilerimizin korunması ve amacı doğrultusunda etkin bir şekilde kullanılması, tarımsal üretimimiz açısından büyük önem arz ediyor.

Bu amaç doğrultusunda geçen yıl başlattığımız uygulamayla tarımsal üretim potansiyeli yüksek ovalarımızı Bakanlar Kurulu kararları ile "büyük ova koruma alanı" olarak belirliyoruz. Büyük ova koruma alanı olarak belirlenen ovalarımız, adeta tarımsal sit gibi koruma altına alınmış oluyor. Bu ovalarımız artık amacı dışında kullanılamayacak; sadece tohumların atıldığı ve bereketin fışkırdığı topraklar haline gelecek. Biz toprağımızı milli servet olarak görüyoruz. Bu doğrultuda topraklarımızın korunması ve geliştirilmesine yönelik diğer çalışmalarımızla beraber ülkemizde ekilmedik bir karış toprağın kalmamasını amaçlıyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde geliştirerek sürdürecek; böylelikle topraklarımızı verimli bir şekilde değerlendirmiş olacağız."

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (23)
Şamil 5 yıl önce
Düzcenin içinde tarım alanlarını verimli toprakları otoyol bağlantısıyla. Birlikte verimli toprakları katlıysam. Yaptınız 18. Kafesi diye vatandaşların atadan babadan kalmalarım arazilerini. Resmen çöktünüz. Yazıklar olsun
Maho Ağa 5 yıl önce
Ovaları OSB yaparak daha iyi rant sağlamak varken akşam tencerede ne pişecek diye düşünen çiftçiyi mi düşüneceksiniz yani
vatandaş 5 yıl önce
günaydınn...bu kadar şehir talan olmuş bilinçsizce menfaatlerci siyasicilerle yönetilmiş. yazık...şimdiden sonra... özümüz sağlığımız olan değerli topraklarımıza değer veren bilinçli kişilerle yönetilir.
EDEP 5 yıl önce
Düzcede kurduğınuz OSB leri dağ köylerinemi kurdunuz yoksa tarım arazilerinemi Söylenene insanın gülesi geliyor.
Zeki 5 yıl önce
İmar ları 1 kata düşürün yazık günah yapılaşmalar düşük imar yüzünden Verimli tarım arazilerine doğru kayıyor
Hasan Tahsin 5 yıl önce
Kuzey çevre yolu Düzce ovası için cinayet olacak.Bakalım yapacaklar mı?Bu yol gerekli ise mevcut Vakıf yolu üzerinden yapılabilir.
Yorumcu 5 yıl önce
Size inanan insanlar da o ciftlik banka inanan insanlar kadar akilli.Gecin dalganizi vatandasla
ŞAŞKIN ADAM 5 yıl önce
BUNLARIN YALANI BİTER Mİ ALAYISI LAF SALATASI BU AKP LİLER TARİHE BİLE SAYGILARI YOK BUNLAR KENDİ ÇIKARLARI OLDUMU İNSANLARDAN BİLE VAZGEÇERLER MEMLEKETİ YEDİLER BİTİRDİLER ÇIKMIŞ BAKAN BEREKET FIŞKIRACAK DİYOR MEMLEKETTE BEREKET Mİ BIEAKTINIZ
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
29
açık