banner614

DÜZCE’DEKİ ÇALIŞMALARI TÜRKİYE’YE ANLATTI

banner619

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi, Süs ve Tıbbi Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmi Aksoy, NTV radyoda Nacide Berber’in hazırlayıp sunduğu “Doğa Konuşmaları Programı”na konuk oldu. Düzce Üniversitesi yerleşkesinde yapımı devam eden botanik bahçe hakkında bilgiler paylaşan Aksoy, bu bahçede özellikle süs ve tıbbi bitkiler üzerine çalışmalar yürütüleceğini söyledi.

banner846
Gündem 06.05.2020, 15:00 06.05.2020, 13:43
4754
DÜZCE’DEKİ ÇALIŞMALARI TÜRKİYE’YE ANLATTI
banner844

NTV radyoda Nacide Berber’in konuğu olan Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi, Süs ve Tıbbi Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmi Aksoy botanik bahçeler hakkında bilgi verdi.

Berber’in sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Necmi Aksoy botanik bahçesini; “Belirli bir bölgede kökeni ve orjini belli olan, dünyanın değişik habitat tiplerini barındıran, hem bölgesel hem de dünyadaki yaşamların, canlıların çeşitliliğini barındıran, çokça sistemi bir arada bulunduran, yaşayan bir biyo çeşitlilik diyebiliriz.” şeklinde tanımladı.

Botanik bahçelerinin, tasarlandığı yerdeki bitkileri, yakın çevresindekileri ve daha sonra da dünyadaki bitki ve canlı türlerini içerdiğini NTV radyosu dinleyicileriyle paylaşan Prof. Dr. Aksoy, bazı botanik bahçelerin ise sadece bir tür üzerine çalışmalar yaptığını dile getirdi.

Botanik bahçelerin ana özelliklerinin; canlıların, yaşamın çeşitliliğinin sergilendiği, projelerin oluşturulduğu, bilimin ve eğitimin yapıldığı yerler olduğunu açıklayan Öğretim Üyesi Aksoy, Türkiye’deki ilk botanik bahçesinin, 15. yüzyılın sonu ile 16. yüzyılın başlarında kurulduğunu söyledi.

Türkiye’deki botanik bahçe sayısının yeterli değil

Türkiye’deki botanik bahçe sayısının yeterli olmadığını söyleyen Prof. Dr. Necmi Aksoy, ülkemizde yeterli iş gücünün ve bilgi birikiminin olduğunu, sadece sistemin kurulacağını ifade etti.

Düzce Üniversitesi yerleşkesinde yapımı devam eden botanik bahçe hakkında da bilgiler paylaşan Süs ve Tıbbi Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmi Aksoy, bu bahçede özellikle süs ve tıbbi bitkiler üzerine çalışmalar yürütüleceğini söyledi. Kullanılan süs bitkilerinin çoğunun ithal olarak geldiğini vurgulayan Öğretim Üyesi Aksoy, bu bitkilerin maddi kayıp oluşturmasının yanı sıra ülkemize hastalık getirme riskinin de olduğunu ifade etti.

Son olarak günümüzde doğaya dönüş sürecinin başladığını söyleyen Prof. Dr. Necmi Aksoy, bu sürecin önümüzdeki dönemlerde daha da artacağını, sürdürülebilir bir yaşam için doğanın öneminin anlaşıldığını dinleyicilerle paylaşarak sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar (3)
Talihsiz talihli 1 yıl önce
Bir kişiye derman olacağını sanmıyorum, her zamanki gibi balon. Boouuum
Hasan 1 yıl önce
Biraz şovcu bir arkadaş.
Mete 1 yıl önce
Allah razı olsun ilk defa rant ve siyaset içermeyen ve topluma geleceğefaydalı bir haber okuduk Düzce de !!
21°
açık