Erciyas Çelik Boru Fabrikasında çalışan yüzlerce işçi, haklarını alamadıkları gerekçesiyle fabrika önünde Birleşik Metal-İş Sendikası koordinesinde grev yapma kararı aldı.

Whatsapp Image 2024 01 31 At 15.50.22

Fabrika önünde toplanan yüzlerce işçi, sloganlar atarak fabrika yönetiminden haklarını talep etti.

Whatsapp Image 2024 01 31 At 15.50.23 (1)

Sendika ve Fabrika Yönetimi aylardır görüşmelerin devam etmesine rağmen kendilerini oyaladıklarını öne süren Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Özkan Atar Öncü Haber’e açıklamalarda bulundu.

Whatsapp Image 2024 01 31 At 15.50.21

‘ŞOFÖRLERİ BELLİ OLMAYAN SİSTEM DERHAL DURDURULMALI” ‘ŞOFÖRLERİ BELLİ OLMAYAN SİSTEM DERHAL DURDURULMALI”

3 aydır hakkımızı almak için bekliyoruz, bizi sürekli oyalıyorlar diyen Atar şunları söyledi: “Toplu sözleşmemiz 3 aydır devam ediyor. Talebimiz toplam saat ücretlerimizin ortalamasının 158 TL’ye gelmesidir. Mevcut ücretlerimiz asgari ücretin geldiği nokta itibarıyla, düşük kaldı. Kalifiye ve nitelikli bir kadro olmasına rağmen şuan ki ücretler, uygulanan ekonomik politikalardan dolayı düşük seviyede kaldı. İşveren bu taleplerimizi bugüne kadar yerine getirmedi. Biz bugün grev yapma kararımızı yasal ve resmi olarak aldık. İşveren tekliflerinde herhangi bir artış ortaya çıkarmadı, dolayısıyla bugün yasal olarak grevimizi başlattık. Biz istediğimizi alacağız onun dışında onlar artık kendi hesaplarını yapacaklar. Ortada bir realite var, fabrikanın işi durmuş durumda, mutlaka işi ciddiyetinin farkında olduklarını hissettim. Hem Mersin fabrikası Hem de Düzce fabrikası olmak üzere 450 arkadaşımız grev yapıyor. Grev uzadığı müddetçe işveren ciddi kayıplara uğrayacaktır. Biz mutlaka haklarımızı alacağız. Sendika olarak arkadaşlarımıza önderlik ediyoruz. Onlar da son derece kararlılar. “

Whatsapp Image 2024 01 31 At 15.50.21 (3)

FABRİKA YÖNETİMİ HABER EKİBİYLE GÖRÜŞMEYİ REDDETTİ

 Öte yandan Haber Ekibimiz, Fabrika Yönetimiyle görüşmek istemesine rağmen, görüşme talebi yönetim tarafından reddedildi.

Whatsapp Image 2024 01 31 At 15.50.23 (3)

FABRİKA GÜVENLİĞİ HABER EKİBİNİ İÇERİ ALMADI

Haber Ekibimiz, ilkeli habercilik gereği söz hakkı tanınması adına bulunduğu talebin, Fabrikadaki güvenlik görevlisi tarafından sert bir dille geri çevrilmesi, fabrika yönetiminin, çalışan haklarına yaklaşımını da gözler önüne serdi.

Whatsapp Image 2024 01 31 At 15.50.22 (4)

HABER – AHMET ÇELİK

KAMERAMAN – ZEKİ AŞIKOĞLU