Düzce’de fındıkta 2024 ürünü tahmini rekolte tespit çalışmaları başladı.
Düzce Üniversitesi, TMO, FİSKOBİRLİK, Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Bakanlığı İhracatçı Birlikleri ve Ziraat Odası temsilcilerinden oluşan Fındık Rekolte Tahmin Komisyonu üyeleri, 1 Temmuz itibarıyla il genelindeki bahçelerde dal ve çotanak sayımına başladı. 
Merkez ve 7 ilçede yürütülen rekolte tespit çalışmaları kapsamında sahada gözlem ve tespit yapan ekipler, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda hassas bir çalışma yürütüyor.

20240613
2 haftada tamamlanması hedeflenen saha çalışmalarının ardından veriler toplanarak rapor haline getirilecek. Daha sonra Tarım ve Orman Bakanlığı’na iletilecek. Sonuç, bakanlık tarafından kamuoyuyla paylaşılacak.
HAZIRLIKLAR 1 AY ÖNCEDEN BAŞLADI

İŞTE O KUŞLAR İÇİN AVLANMA TARİHLERİ İŞTE O KUŞLAR İÇİN AVLANMA TARİHLERİ

M A Y I S2021 Findik2
Öte yandan geçtiğimiz ay Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun başkanlığında toplanan fındık rekolte tahmin komisyonu üyeleri, 2024 yılı fındık rekolte tahmin çalışmalarının planlanması ve uygulama sürecini ele almıştı. Rekolte hesabı için kullanılan değerlerin her bir rekolte bahçesi için ayrı ayrı belirlenmesi konusunda titizlikle çalışılacağı vurgulanan toplantıda konuşan Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, şunları kaydetmişti: “Düzce ili olarak, fındık üretiminde önemli bir yere sahibiz. Fındık rekolte tahmin çalışmalarımız, ilimizdeki ilgili tüm kurum ve kuruluşların iş birliği ile yürütülmektedir. Bu çalışmalar kapsamında, belirlenen fındık bahçelerinde örnekleme metodu ile çotanak sayımı yaparak rekolte tespiti gerçekleştiriyoruz."  
Uzun ayrıca rekolte tahmin çalışmalarının sağlıklı yürütülebilmesi ve doğru sonuçların elde edilebilmesi için Düzce'de tek bir komisyon kurulduğunu ve bu komisyonun Düzce’deki tüm ilçelerde çotanak sayımı yapacağını belirtirken, 2024 yılı için doğru ve güvenilir rekolte tahmini yapılması adına tüm komisyon üyelerinin özveri ile çalışacaklarının altını çizmişti.

Editör: Melike Kundakcıoğlu