Eğitim sisteminde kaydı bulunmayan öğrencilerin takip sistemiyle eğitime dâhil edilmesi amacıyla hazırlanan "Eğitimle Yeniden Buluşma" projesi kapsamında Düzce’de çalışmalar başladı. Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilecek saha çalışması ile eğitim almayan tüm öğrencilere tek tek ulaşılarak, mart ayının sonunda okullaşma oranını yüzde 99'a yükseltmek amaçlanıyor.

WhatsApp Image 2023-01-04 at 12.46.53

Bu önemli projenin tanıtım töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sosyoekonomik olarak dezavantajlı ailelerin çocuklarının eğitimle buluşabilmesi için şartlı eğitim yardımları, pansiyonlar, taşımalı eğitim, ücretsiz yemek, ücretsiz ders kitapları gibi uygulamalar için son yirmi yılda 525 milyar liralık bütçe kullanıldığını anlattı. 

"Gelinen noktada 5 yaştaki okullaşma oranı yüzde 11'den yüzde 99'a, ilkokuldaki okullaşma oranı yüzde 99,63, ortaokuldaki okullaşma oranı 99,44, ortaöğretimdeki okullaşma oranı da yüzde 95'e yükseldi. " diyen Özer, bu üç boyutlu gelişmenin lideri olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarını sunduğunu belirtti. Okul öncesi eğitimi çok daha yaygın hâle getirmek ve erişilebilirliği arttırmak için 2022 yılında 3 bin yeni anaokulu yapmak için yola çıktıklarını kaydeden Özer, "... Çünkü Türkiye'deki mevcut anaokulu sayısı, 2 bin 782 idi. Üç yaştaki okullaşma oranları yüzde 9, dört yaştaki okullaşma oranı yüzde 16, beş yaştaki okullaşma oranı da yüzde 65'ti." hatırlatmasını yaptı.

"Okul öncesi ile ilgili tüm problemi son bir yıl içinde çözmüş olduk." diyen Özer, gelinen noktada iki başlıkta ihtiyacın bulunduğunu belirterek "Birincisi, mevcut öğrencilerin devamsızlık ve terk oranlarını kontrol altına almak. İkincisi de kayıt dışı öğrencilerimizi mutlaka eğitim sistemine dâhil etmek. Bugün bunun için buradayız. Tek bir öğrencimizi bile dışarıda bırakmadan inşallah eğitim sistemine dâhil edeceğiz." dedi.

"Hedefimiz, ortaöğretimdeki okullaşma oranını üç ayda yüzde 99'a çıkarmak"

Özer şöyle devam etti: "Hedefimiz, üç ay içinde ortaöğretimdeki okullaşma oranının yüzde 95'ten yüzde 99'a çıkarmak. İnşallah, sizlerle el birliği yaparak tek tek tüm öğrencilerimize ulaşıp mart ayının sonunda eğitimin tüm kademelerindeki okullaşma oranlarını yüzde 99'a ulaştıracağız. Öğrencilerimizin tek tek adreslerine ulaşacağız, ailelerini dinleyeceğiz. Çocuklarınızın sorunlarını dinleyeceğiz ve onlar için en uygun çözüm neyse onu üreterek eğitim sistemimize dâhil edeceğiz. Türkiye yüzyılında ilk kez eğitimin tüm kademelerinde, tüm evlatlarımızın eğitime eriştiği bir eğitim sistemiyle kutlu yürüyüşümüze devam edeceğiz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. İnşallah, mart ayının sonu itibarıyla tüm Türkiye'ye müjdeli haberi vererek ortaöğretimdeki okullaşamama sorununu tamamen kökünden çözmüş olacağız."