Düzce’de “Matematik Seferberliği” kapsamında yürütülen faaliyetlerin artarak devam ettiği bildirildi.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından "her yerde matematik" anlayışıyla hazırlanan ve 27 Temmuz 2022 tarihinde tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de başlatılan Matematik Seferberliği kapsamında il genelindeki okullarda matematik dersinin öğrenimini günlük yaşam becerilerine uyarlayarak kolaylaştırmak amaçlandı.

323049036_549403307069896_8868141295989016178_n

Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalara ilişkin yapılan bilgilendirmede, şunlar kaydedildi:

“Matematik Seferberliği kapsamda İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç koordinesinde, Strateji Geliştirme Hizmetleri Şube Müdürü Yaşar Bilir başkanlığında ve proje koordinatörlerinin de katılımlarıyla matematik alanında TEKNOFEST, TÜBİTAK ve eTwinning projeleri hazırlandı. Projeyle ilgili öğretmenlerin katılımlarıyla uzaktan eğitim yoluyla bilgilendirme faaliyetleri ve yüz yüze eğitim çalıştayları düzenlendi. Müdürlüğümüz ile Düzce Üniversitesi arasında imzalanan işbirliği projesi kapsamında matematik alanında yapılan yüksek lisans ve doktora tezleri, ilimiz öğretmenleri ile buluşturuldu ve uygulamaya yönelik yeni stratejiler belirlendi. Bakanlığımız ile TÜBİTAK iş birliği ile yürütülen Matematik Seferberliği kapsamında öğretmen ve öğrencilerimiz için yeni bir kaynak oluşturmak amacıyla hazırlanan ve erişime açılan "Matematik Dijital Eğitim Platformu"nun öğretmenlerimize tanıtımı yapıldı. Öğrencilerimiz için öğretim programına bağlı olmadan matematiğin günlük hayattaki yerini; animasyonlar, videolar, etkileşimli içeriklerle sunmayı ve matematiği keşfetme süreçlerini desteklemeyi amaçlayan "Matematik Dijital Eğitim Platformu" ayrıca konu özetleri ve konu anlatım videolarıyla sınıf içi öğrenme süreçlerini de destekliyor. Matematik seferberliği kapsamında, öğrencilere matematiği sevdirmek ve derse olan ilgiyi arttırmak adına öğretmenlerimiz, müdürlüğümüz tarafından düzenlenen eğitim çalıştayında ve çevrim içi seminerlerde edindikleri bilgi ve becerileri sınıflarında öğrencileri ile uygulamaya başladı.”

323049036_549403307069896_8868141295989016178_n

Öte yandan müdürlükten yapılan bilgilendirmede, Matematik Dijital Eğitim Platformu (https://matematik.eba.gov.tr/) sitesinde “Hayat ve Matematik, Tarihsel Gelişim, Oyunlar, Konular, Matematik Materyalleri ve Duyurular” olmak üzere altı başlık altında materyaller ve içerikler yer aldığı bildirildi.