Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, katıldığı bir törende Düzce’yi de yakından ilgilendiren konularda önemli açıklamalarda bulundu. 

"5 yaşta yüzde 11 olan okullaşma oranının yüzde 99'a çıktı”

Gelinen noktada, yirmi yılda 5 yaşta yüzde 11 olan okullaşma oranının yüzde 99'a, ilkokuldaki okullaşma oranının yüzde 99.63'e, ortaokuldaki okullaşma oranının yüzde 99.44', orta öğretimdeki yüzde 44 olan okullaşma oranının yüzde 95'e çıktığını anlatan Özer, Bakanlık olarak yüzde 95'i yüzde 99'a çıkarmanın çabası içinde olduklarını söyledi. Özer, "Kayıt yaptırmamış olan nüfustaki tüm öğrencilerimize, öğrenci olması gereken o gençlerimizin hepsine tek tek ulaşıyoruz. İnşallah, 2023 Mart sonunda orta öğretimdeki okullaşma oranını yüzde 99'a çıkaracağız ve diyeceğiz ki 'Cumhuriyet tarihinde ilk kez okul öncesinden ortaöğretime, eğitim kademelerinin tamamındaki okullaşma oranı yüzde 99'a çıktı.' Bu vesileyle her yıl eğitime bütçeden en büyük payı ayırdığı için ve antidemokratik uygulamaların kaldırılmasındaki kararlı duruşundan dolayı Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum." açıklamasını yaptı.

Üç ay içinde hane sayısı 10'un üstünde olan tüm köylerdeki okullar açılacak

Bakan Özer, konuşmasının sonunda tüm Türkiye için bir müjde verdi. Özer, "Önümüzdeki üç ay içinde Türkiye'deki hane sayısı 10'un altında olmayan ama köy okulu kapalı olan tüm okulları, vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Tüm köy okullarını açacağız ve bu köy okullarıyla birlikte sadece merkezde değil, Türkiye'nin her noktasına insanımızın yaşadığı her noktaya eğitimi ulaştırmak, sadece çağ nüfusuna değil, yetişkinlere de eğitimi ulaştırmak için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz." dedi.