Kurban Bayramı’nda,  bıçaklı yaralanmalar, tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor. Tehlikeli kazaların meydana gelmemesi için, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, Düzce’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan tescili olan Düzceli bıçak sanatçısı Alper Tüfekçi, Öncü Haber’e konuştu. Tüfekçi, hem et doğrarken hem de hayvan keserken ne tür bıçaklar kullanılması gerektiğine değinerek, “Ne kadar tecrübeli olursa olsun kaza olabiliyor. Hayvan keserken, kafasını tutarken elinden kaçırabiliyor. Önce çok dikkatli olmaları lazım. Ama en önemlisi de bilmeyenin o topa girmemesi lazım.” açıklamalarında bulundu.

1-369

Düzce’de Kurban Bayramı telaşı devam ederken, her Kurban Bayramı’nda ortaya çıkan acemi kasap vakaları konusunda uzmanların uyarıları devam ediyor. 

Düzce’nin tecrübeli bıçak ustası Alper Tüfekçi, Kurban Bayramı’na çok az kala hayvan kesiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğine değindi. Ne tür bıçaklar kullanılması gerektiğine dair Öncü Haber’e önemli açıklamalarda bulunan Tüfekçi, bıçağın keskinliğinin çok önemli olduğunu vurguladı.

2-377

“Kalitesini bildikleri markaları tercih ederlerse daha iyi olur”

Bıçaklarda paslanmaz çeliğin dövülmeyeceğinin altını çizen Tüfekçi, “Bıçak, çeliği kadar keser. Yani bazen bana bıçağı getirip ‘Usta ustura gibi kessin.’ diyorlar. Ustura gibi kessin ama getirdiğin bıçağın çeliği ustura gibi mi? Ucuz bıçak alıp ustura gibi kesmesini beklemek olmuyor. En azından hayvanı kesecekleri bıçağı iyi seçerlerse, kaliteli, çeliği iyi bir bıçak seçerlerse daha rahat ederler. Ne kadar iyi malzeme o kadar verimli iş çıkar. Üzerinden şurası burası tarihi elden dövmesi yazıyor diye almasınlar. Çünkü paslanmaz çelik dövülmez. O biraz yanıltıyor insanları. Güvendikleri, kalitesini bildikleri markaları tercih ederlerse daha iyi olur.” dedi.

Kocaeli De Kurbanlik Fiyatlari Belli Oldu

“Ne kadar kuvvet uygulanırsa o kadar kontrolden çıkma ihtimali vardır”

Et doğrarken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusuna da değinen Tüfekçi, bıçağın keskinliğinin önemli olduğunu belirtti. Tüfekçi, kör bıçaktan daha çok korktuğunu dile getirerek, şöyle konuştu: “Et doğrarken ne kadar keskin olursa o kadar rahat doğranır. Herkes keskin bıçaktan korkar, ben kör bıçaktan korkarım. Çünkü kör bıçağa daha çok kuvvet uygulamak gerekir. Ne kadar kuvvet uygulanırsa o kadar kontrolden çıkma ihtimali vardır. Bıçak ne kadar keskinse o kadar kazasız kullanırsınız. Tabi elinizi bıçağın altına sokmayacaksınız.”

“ÇOK CİDDİ SALDIRGANLIĞI OLANLARIN BARINAKTA TUTULMASI GEREKİYOR” “ÇOK CİDDİ SALDIRGANLIĞI OLANLARIN BARINAKTA TUTULMASI GEREKİYOR”

3-288

“Ne kadar tecrübeli olursa olsun kaza olabiliyor”

Tecrübesiz birinin hayvan kesmemesi gerektiğini vurgulayan Tüfekçi, “Tabi ki hayvan kesecekse tecrübesi olmayanın, hayvanın başına gitmemesi gerekiyor. Ne kadar tecrübeli olursa olsun kaza olabiliyor. Hayvan keserken, kafasını tutarken elinden kaçırabiliyor. Önce çok dikkatli olmaları lazım. Ama en önemlisi de bilmeyenin o topa girmemesi lazım. Mesela derisini yüzmek için heves ediyor, 10 kişi bir yerde deri yüzmeye çalışıyor, o zaman kaza kaçınılmaz oluyor.” ifadelerini kullandı.

Haber: Tuğba AKSOY

Kameraman: Zeki Aşıkoğlu