Düzce İl Müftülüğü, Ramazan ayının başlamasıyla birlikte çeşitli faaliyetler düzenleyerek toplumu manevi anlamda desteklemeye hazırlanıyor.Whatsapp Image 2024 03 09 At 12.12.24

Bu yıl ki kutsal Ramazan ayın teması "Ramazan ve Ahiret Bilinci" olarak belirlenirken, İl Müftülüğü tarafından, camilerde özel vaazlar ve irşat programları düzenlenecek.Whatsapp Image 2024 03 09 At 12.13.08

Düzenlediği basın toplantısında "Büyüklerimiz Küçüklerle İftihar Ediyor" projesi hakkında bilgi veren  Düzce İl Müftüsü Osman Aydın, sosyal hizmet kurumlarında bulunan çocuklar ve huzurevi sakinleri için iftar programları düzenleneceğini bildirdi.

‘ÇOCUK OLMADIĞIMIZ HALDE ÇOCUKLARLA EĞLENİYORUZ’ ‘ÇOCUK OLMADIĞIMIZ HALDE ÇOCUKLARLA EĞLENİYORUZ’

Ramazan boyunca "Alo 190 Dini Bilgilendirme Hattı" üzerinden gelen sorulara cevap vermek üzere personel görevlendirildiğini belirten Aydın ayrıca, Diyanet TV ve Diyanet Dijital YouTube Kanalı'nda yayınlanacak programlarla da Ramazan ayı coşkuyla karşılanacağını söyledi.  Whatsapp Image 2024 03 09 At 12.13.09

Düzce İl Müftüsü Osman Aydın, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

"

Bizleri Ramazan ayına ulaştıran yüce Rabbimize hamd, insanlığa örnek olarak gönderilen sevgili peygamberimiz Hz. Muhammet (SAV)'e sonsuz salât ve selâm temennisiyle, 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayının ruhuna uygun değerlendirmeye vesile olacak, ayet ve hadislerin ışığı altında siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmek istiyorum. İlâhî dinlerin tamamında farz kılınan oruç ibadeti, biz Müslümanlara da farz kılınmıştır. Akıl bâliğ olan, hastalık, yolculuk gibi geçerli bir mazereti bulunmayan her Müslüman’a oruç tutmak, Allah’ın farz olan bir emridir. Ramazan ayı, maddi ve manevi bereketleri içerisinde bulunduran, hayrı çok, ibadet, rahmet ve mağfireti de bol olan onbir ayın sultanı diye tarif edilen bir aydır. Zira bu ayda, bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi bulunmaktadır. Rabbimizin sınırsız olan şefkat ve merhameti, bazı zaman ve mekânlarda, sağanak halinde tecelli etmektedir. Ramazan Ayı da bunların başında gelmektedir. Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olan bir Ramazan ayına daha kavuşmanın huzurunu yaşamaktayız. 10 Mart 2024 Pazar günü ilk teravih namazını kılacak, 1 Mart 2024 Pazartesi gecesi ilk sahura kalkacağız.

 Bu sebeple gerçekleştirilecek faaliyetlerimiz;

DİB tarafından bu yıl Ramazan ayı teması “Ramazan ve Ahiret Bilinci” olarak belirlenmiştir.

Bu konu camilerimizde vaazlar yoluyla ve sizlerin aracılığı ile halkımıza anlatılacaktır.

Ramazan ayı boyunca camilerimizde icra edilmek üzere, özel vaaz ve irşat programları hazırlanmıştır.

 “Büyüklerimiz Küçüklerle İft(ih)ar Ediyor” projesi kapsamında müftülüğümüz öncülüğünde sosyal hizmet kurumlarında kurum bakımı altında olan çocuklara, huzurevi sakinlerine iftar programı gibi  faaliyetler gerçekleştirilecektir.

 “Alo 190 Dini Bilgilendirme Hattı”na gelen sorulara cevap vermek amacıyla Ramazan ayı

 boyunca personel görevlendirilmiştir.

Diyanet TV ve Diyanet Dijital YouTube Kanalı’nda okunacak mukabeleler, Diyanet TV’de yayınlanan programlar ile Ramazan ayı ihya edilecektir. Yerel TV/radyo kanalları, yazılı basın ve dijital platformlar/sosyal medya araçları vasıtasıyla ve yüz yüze yürütülen irşat faaliyetlerinde “Ramazan ve Ahiret Bilinci”  konusu kapsamlı bir şekilde ele alınacaktır. Cuma Geceleri “Biz Bir Aileyiz Cuma Gecesi Ailece Camideyiz” projesi kapsamında aile fertleri teravih namazına ve mukabeleye davet edilerek, ailelerin camiyle olan irtibatları canlı tutulacak. Ramazan ayı münasebetiyle camilerimiz ve müştemilatı ile ilgili bakım, onarım ve temizlikleri ile ilgili tedbirler alınmıştır.

Başta şehit yakınları ve gazilerimiz olmak üzere, Başkanlığımıza bağlı Kur’an kurslarımızda eğitim gören kursiyerlere, personelimiz ve aileleri ile emekli din görevlilerine, öğrencilere, kadınlara, gençlere, çocuklara, engellilere, cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklular, mühtediler ve göçmenler gibi toplumun farklı kesimlerine yönelik imkanlar ölçüsünde iftar programları düzenlenecektir.

İlimizde bu yıl 3’ü merkez olmak üzere, 8 camide hatimle teravih namazı kılınacaktır.

1-      Hacı Davut Camii (Merkez),

2-       Kültür Mah. Camii (Merkez),

3-       Sancaklar Mah. Camii (Merkez),

4-       Nuru Osmaniye Camii (Akçakoca),

5-      Yeşiltepe Mah. Hüseyin Ağa Camii(Çilimli),

6-      Mustafa Emine Turna Camii (Kaynaşlı), 

7-      Yeni Camii (Cumayeri), 8- OrhangaziCamii (Yığılca).

  Bütün camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda mukabele okunacaktır.

2024 yılı Fitre miktarı 130 TL’dir.

 Ramazan ayının, Ülkemiz, İslam Alemi ve İnsanlık için hayırlara vesile olmasını; bu mübarek ayın ibadet, kulluk, salih amellerle en güzel bir şekilde değerlendirilerek Allah’ın affına mağfiretine mazhar olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ederim. ”