Meydana gelen depremlerin ardından toprakta ve yapılarda oluşan çatlaklardan yeryüzüne çıkan radon gazı aynı zamanda kuyu sularında da yoğun şekilde bulunuyor. Radon gazı sismik aktivitenin yoğun olduğu bölgelerde daha fazla görülüyor ve insan sağlığını tehdit ediyor.

AW819492_01

 Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Acat, Amerika’da yapılan çalışmalarda yüz hastadan ikisinin radon gazına maruz kalınması nedeniyle kanser olduğunu belirterek, “Akciğer kanseri ile radon gazı arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Amerika’da yapılan çalışmalarda yüz hastadan ikisinin radon gazına maruz kalınması sonucunda kanser olduğunu biliyoruz” dedi. 

AW819492_04

YILDIZ, YAĞIŞ REJİMİNİN OLASI DEĞİŞİMİNDEN BAHSETTİ YILDIZ, YAĞIŞ REJİMİNİN OLASI DEĞİŞİMİNDEN BAHSETTİ

 Acat özellikle, bodrum katlarda yaşayanların evlerini sık sık havalandırmaları gerektiğini vurgulayarak, “Özellikle depremlerin yaşandığı ve yer altı sularının yoğun olarak kullanıldığı şehirlerde ev ortamlarında radon gazının daha yüksek olduğunu biliyoruz. Özellikle bodrum katı olan evlerde deprem nedeni ile çatlak oluşmuşsa bu evler sık sık havalandırılmalı. Düzce’de yaşayan, bodrum katında kalan ve duvarlarında çatlaklar olanlar evlerini sık sık havalandırmalı. Evlerde kuyu suyu kullanılmamasını da tavsiye ediyorum” diye konuştu. ÖNCÜ HABER/İHA