Düzce’de 2024 yılı tahmini fındık rekoltesinin belirlenmesi için çalışmalar devam ederken, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nden rekolte tespit komisyonlarının çalışmalarının gerçek rekolteyi yansıtacağı yönünde açıklama geldi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık rekoltesine ilişkin rekolte tespit komisyonlarının ortaya koyacağı çalışmaya itibar edilmesi gerektiğini söyledi.

Whatsapp Image 2024 07 05 At 11.40.03 (1)

“Gerçek rekolteyi yansıtacaktır”

Soydan, yaptığı açıklamada, fındık hasat zamanına yaklaşık 35 gün kaldığını anımsattı.

Fındık rekoltesine ilişkin rekolte tespit komisyonunun ortaya koyacağı çalışmaya itibar edilmesi gerektiğine dikkati çeken Soydan, "Fındıkta sahil, orta ve yüksek kesimlerde rekolte tespiti yapılacak. Temmuz ayındaki bu çalışmalar gerçek rekolteyi yansıtacaktır." dedi.

Fındıkta işçi yevmiyeleri

Soydan, fındıkta işçi yevmiyelerine de değinerek, "Bu konuda da çok afaki rakamlar konuşuluyor. Ortaya atılan bu rakamlar ilk başta üreticilerimizi tedirgin ediyor. Gelecek ay yapılacak toplantıda işçi yevmiyeleri belirlenmiş olacak. Bu toplantıda hem işçilerin hem de üreticilerin haklarını koruma anlamında kararlar alınacak." diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 07 05 At 11.40.03

TOPRAĞA DEĞER, GELECEĞE BEREKET! TOPRAĞA DEĞER, GELECEĞE BEREKET!

“Çok ciddi bir mücadele çalışması yapılıyor”

Düzce’de fındık verimini olumsuz etkileyen kahverengi kokarcaya yönelik mücadeleye işaret eden Soydan, "Kokarca zararlısına yönelik çok ciddi bir mücadele çalışması yapılıyor. Ancak henüz ‘Bu zararlıdan tam anlamıyla kurtulduk’ diyemeyiz. Uzun süreli bir mücadele sonrası inşallah bu zararlıdan ürünümüzü kurtarmış olacağız." dedi.

Editör: OĞUZHAN BAL