Düzce’de OSB’de gıda üzerine üretim yapan fabrikada çalışan bir işçi geçtiğimiz günlerde Öncü Haber merkezimize ulaşarak yaşadığı iş kazasına ilişkin bazı iddialarda bulunmuştu. İddiaya göre fabrikada çalışırken yaşadığı iş kazalarını anlatan işçi, iş kazası tutanağı tutulmadığını bir de üstüne üstlük işten çıkartıldığını öne sürdü. Haber ekibimiz bu haberi yayınladıktan sonra fabrikadan açıklama geldi. Yapılan açıklamada; “iddialar gerçeği yansıtmamaktadır, özlük haklarını eksiksiz almıştır, bu girişim markamızı itibarsızlaştırmaya yöneliktir” ifadelerine yer verildi.

Ekran Alıntısı-1

Geçtiğimiz günlerde Düzce OSB’de bulunan gıda sektörünün öncülerinden Funny Gıda fabrikasında çalışan bir işçi Öncü Haber merkezimize ulaştı. Fabrika işçisinin iddialarına göre mesai saatlerinde göğsüne çarpan palet sonucu 3 kaburgasında kırık olduğu doktorlar tarafından yapılan tetkikler sonucu anlaşıldığını iddia etmişti. Fakat fabrika yönetimi işçinin durumunu bildiği halde iş kazası tutanağı için vizite kâğıdını vermeyip bunun üzerine de işçiyi işten çıkarttığı da yine işçinin iddialarında yer almıştı.

Bunun üzerine mağdur olduğunu söyleyen işçi; “orada çalışan yöneticilere ve fabrika sahibine bu dünyada ne de öbür dünyada hakkımı asla helal etmiyorum.” demişti.

İşçinin söylediği bu iddialara karşı fabrika sahibi avukatı aracılığıyla açıklama yaptı.

Leblebici tarafından Öncü Haber’e yapılan yazılı açıklamada, iddiaların asılsız olduğu kaydedilerek şu ifadelere yer verildi:

“www.oncurtv.com" internet sitesinde "https://www.oncurtv.com/hic birine-hakkimi-helal-etmiyorum" uzantılı ve "Hiçbirine Hakkımı Helal Etmiyorum" başlıklı haberde müvekkil şirket hakkında gerçekdışı, kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan ve ticari itibarını zedeleyici ifade ve beyanlarda bulunulmuştur.

 Anayasa'nın 32.maddesi cevap ve düzeltme hakkını anayasal bir hak olarak güvence altına almıştır. 5651 sayılı "Internet ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun "un 9.maddesi içerik nedeniyle hakları ihlal olan kişilerin, hakları ve talepleri açıkça düzenlenmiştir. Anılan anayasal ve yasal düzenlemeler kapsamında belirtilen haberle ilgili cevap ve düzeltme metni yayınlama gereği doğmuştur.

 Müvekkil Funny Pazarlama Gıda San. Ve Tic. A.Ş., gıda sektöründe öncü firmalardan olup Private Label kahvaltılık gevrek alanında pazar lideridir. Bu başarıya ulaşmasının başında çalışan güvenliği, üretim güvenliği ve işletme güvenliğinin sağlanması konusunda göstermiş olduğu hassasiyet gelmektedir. Şirketimizde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın tüm gerekleri yerine getirilmektedir. 200’ün üzerinde çalışanı olmasına rağmen hâlihazırda Düzce İş Mahkemeleri nezdinde hakkında derdest dava bulunmayan ender firmalardan biridir.

Habere konu işçi, müvekkil şirket bünyesinde "belirli süreli iş sözleşmesi" ile çalışmaya başlamış olup sözleşme süresinin sona ermesi ile işten ayrılmıştır. Yasal koşullar oluşmamasına rağmen işçiye tazminat ödemesi yapılmıştır. Haberin içeriği çelişkilerle dolu olup dikkatle incelendiğinde gerçekdışı olduğu anlaşılmaktadır. Kısa süre içerisinde aralıklı iki kez iş kazası geçirdiğini iddia eden bir işçinin bugüne kadar dava yolunu seçmeyerek aradan geçen 4 ay gibi uzun bir süre sonra basın yoluyla şirketimize yönelik ithamlarda bulunması manidar bulunmuş olup hangi saikle yapıldığı tarafımızca anlaşılamamıştır. Söz konusu haber gerçek dışı olup müvekkil şirketin kişilik haklarına ve ticari itibarına zarar verici nitelik taşıdığından işbu açıklamayı yapma gereği doğmuştur.”