Uzun süredir geçmişe dönük maaşlarını alamadıkları gerekçesi ile fabrika önünde grev başlatan Gama İplik Fabrikası çalışanları, 31 Mart Yerel seçimleri öncesinde Düzce siyasetinin de bir numaralı gündeminde yer almıştı. Olası bir gerginliğe karşı Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma ekiplerinin de yoğun güvenlik önlemi aldığı fabrikanın önünden bir an olsun ayrılmayan işçilere bir destek de CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan’dan geldi.

Whatsapp Görsel 2024 03 11 Saat 16.39.33 A7D52756

YILIN İLK HASADINA İL MÜDÜRÜ UZUN DA KATILDI YILIN İLK HASADINA İL MÜDÜRÜ UZUN DA KATILDI

İşverenle görüştü,  maaşların bugünden itibaren yatırılacağı sözünü aldı

Geçtiğimiz Cumartesi günü, işçilerle görüşerek sıkıntılarını dinleyen Özcan, bugün de Fabrika yönetimi ile bir araya geldi. Fabrika yönetiminden geçmişe dönük maaşların tamamını işçilerin hesabına bugünden itibaren yatırılacağı sözünü alan Özcan, bu müjdeli haberi fabrikanın önünde grev yapan işçilere verdi. İşçilere “İçiniz rahat olsun, artık burada beklemenize gerek yok. Maaşlarınız bugünden itibaren hesaplarınıza yatacak” dedi.

Whatsapp Görsel 2024 03 11 Saat 16.39.31 96Dd473E

Grev yapan işçiler işten çıkartılmayacak, çıkanlar ise geri çağrılacak

Özcan’ın bu konuşması grev yapan işçiler tarafından ayakta alkışlandı. Özcan ayrıca, firma yönetiminden grev yapan işçilerin işten çıkartılmayacağı ve maaş alamadıkları gerekçesi ile işten ayrılan işçilerin ise yeniden fabrikada çalışmaya devam edeceklerinin taahhüdünü aldı.

Whatsapp Görsel 2024 03 11 Saat 16.39.25 0E775Ad5

  “Fabrikada üretim yeniden başlayacak”

Konu ile ilgili Öncü Haber mikrofonuna açıklamalarda bulunan Özcan, işverenden aldıkları söz neticesinde, fabrikada üretimin yeniden başlayacağının altını çizerek, “Bildiğiniz gibi 10 gün evvel başlayan bir grev var. 600’e yakın işçi maaşlarını almadığını söylediler. Ben de fabrikanın genel müdürü Erhan beyle görüştüm. Bu işin pazartesi gününe kadar çözüleceğini söylediler. Biz de pazartesi buradayız. İşçilerin grevinin sona erdiğini maaşlarının bir kısmını ödediklerini ve üretime geçeceklerini söylediler. Problem çözüldü. Kendi aralarında tabii ki anlaşmazlık ve ekonomi kısmını da çözdüler. Süreçte Sayın Valimizin, emniyetimizin ve jandarmamızın katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. İlk gün ki ortamla, bugün ki ortam farklı. Çok memnun oldum. Yeter ki alın teri döken insanların maaşlarını almasıdır. Fabrikanın üretim yapmasıdır. İstihdam çıkar ortaya. Bir şeyi var etmek basit değildir, zordur. Bu fabrikanın kalması lazım. Bizler bu bölgenin vekili olarak geldik. Çok ilgi alaka da gösterdiler, sorunu çözdük. Daha işçilerin tamamı bilgi sahibi değil. Ben dışarı çıktığımda bu konuda bilgi vereceğim. Sorunun çözüldüğünü, maaşlarının yattığını da ilgililerden bilgiyi aldık. Ben de onlara intikal ettireceğim. Bu grev sona ermiştir” diye konuştu.

Whatsapp Görsel 2024 03 11 Saat 16.39.29 69B04Dd8

“Ödemeler Doğan Holding’in anlaşma masasından kalkması nedeniyle gecikti”

Fabrika Müdürü Erhan Altun ise, işçilerin greve kadar gittiği süreci şu şekilde anlattı:

“Yaklaşık 10 gündür süren grev tarzı ayaklanma sürecimiz vardı. Bu bizim elimizde olmayan Doğan holding ile yapılan anlaşmanın son anda masadan kalkmalarından dolayı ufak bir para akışı sıkıntısı oldu. Gelmiş olduğumuz noktada sayın vekilimize vermiş olduğumuz sözü tuttuk isim sırasına göre maaşlar hesaplara geçmeye başladı. Dışarıdaki arkadaşlara hesaplarına bugün yatacağı bilgisi verilmediği için dışarıdalar. Vekilimle toplantı halindeydik. Bugünden itibaren bir daha böyle bir olay ile karşılaşmamak adına üretim hattının büyük bir bölümünü açtık, maaşları yatanlar içeride çalışmaya başladı. Bu akşam itibaren bunu sonlandırıp Düzce ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşayacağız. Burası Avrupa ve Türkiye’nin en büyük geri dönüşüm tesisidir. Zararımız var ama olsun biz Düzce ve Türkiye için üretim yapacağız. Gönlü kırılıp giden arkadaşları da tekrardan çağırıp helalleşeceğiz üretime devam edeceğiz.”

HABER: Savaş ARI

KAMERA: Zeki AŞIKOĞLU