Düzce’de böyle pişkinlik ne görüldü, ne duyuldu! Aylarca maaş ödemeyerek personelini mağdur eden Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, sanki her şey güllük gülistanlıkmış gibi “belediye işçilerine yüzde 101’lik zammı” cümle aleme duyurmak için davullu zurnalı kutlama yaptı. Düzce yerel yönetim tarihinde görülmemiş bir şekilde 4-5 maaş birden ödeyemeyen başkan olarak hafızalara kazınan Yanmaz, halihazırda daha ocak ayı hak edişlerini ve 6 aylık bitikmiş ikramiyeleri bile işçilerin hesabına yatırmadığı halde, belediye önünde davul zurna çaldırıp toplu iş sözleşmesine imza atmaya utanmadı. Üstüne üstlük aylarca ödemediği maaşlar yüzünden personelini borç batağına sürükleyen kendisi değilmiş gibi “‘İşçinin hakkı önceliğimizdir’ diyen bir belediye başkanı olma riyasetinden hiçbir zaman ayrılmadım.” derken yüzü kızarmadı.

WhatsApp Image 2023-01-17 at 12.31.41 (2)

BAŞKAN YANMAZ YİNE BİLDİĞİNİ OKUDU

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz yine bildiğini okudu… Göreve geldiği günden bu yana sel ve salgın gibi bahaneler arkasına sığınarak vaat ettiği yatırımları sürekli erteleyen, çalışan maaşlarını aylarca ödemeyerek personelini cebinde 1 lirasız gezdiren, konu şatafat olduğunda Akçakoca sanki Ege ya da Akdeniz sahilindeymiş gibi yüz binlerce lira harcayıp gezi teknesi alan ve bu gereksiz hamlesi ile çok eleştirilen Başkan Yanmaz, bir kez daha ‘kafasına estiği’ gibi davranmayı seçti.

NE DAHA OCAK AYINI TAM ÖDEDİ, NE DE İŞÇİNİN BİRİKMİŞ 6 İKRAMİYESİNİ VERDİ!

Son 3.5 yıldır düzenli maaş almaya hasret olan belediye personelinin hala daha ocak ayı maaşı tam olarak hesaplarına yatırılmamış iken Başkan Yanmaz, belediye önünde sendika ile yaptığı zam anlaşmasını davul-zurna ile duyurma yoluna gitti. Eksik maaşın yanı sıra 1 değil 2 değil tam 6 ikramiye alacağı olan işçiler dört gözle hak edişlerine kavuşmayı beklerken, Başkan Okan Yanmaz, ödeyemediği maaş ve ikramiyeleri şov yaparak örtmeye kalktı.

WhatsApp Image 2023-01-17 at 12.31.42 (1)

MAAŞ ÖDEYEMEYEN BAŞKAN OLARAK TARİHE GEÇTİ

Düzce’de uzun aylar boyunca üst üste maaş ödeyemeyen tek başkan olarak yerel yönetim tarihine geçen Okan Yanmaz, yaptığı davul zurnalı yüzde 100’ün üzerindeki zam kutlaması ile büyük bir iş başarmış havası oluşturmaya kalksa da kimse bu hamleyi normal karşılamadı. Kutlamanın haber sitelerine düşmesi ile birlikte borç üstüne borç alarak hatta döviz cinsinden kredi çekmeye çekinmeyerek belediyenin mali çıkmazını kapatmaya çalışan Yanmaz’a çok sayıda vatandaş, “ŞOV YAPMA BAŞKAN! İŞÇİNİN ALTIN TERİNİ ÖDE!” tepkisi gösterdi.

WhatsApp Image 2023-01-17 at 12.31.44

HER AY DÜZENLİ ŞEKİLDE ÖDENMESİ ŞÜPHELİ ZAMLI MAAŞLAR

Akçakoca Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasındaki Toplu İş Sözleşmesi için düzenlenen kutlama töreninde atılan imzalarla belediye işçilerine yüzde 101 ve yüzde 119 civarında zam yapıldığı bildirildi. Akçakoca Belediyesi’nde görevli 39 kadrolu işçiye yapılan ilk 6 ay yüzde 91, yılın ikinci 6 ayı ise yüzde 101 zam oranı ile düşük işçi maaşı 8 bin 800 TL’den 16 bin 500 TL’ye yükseldi. Akçakoca Belediyesi personel limited şirketinde yılın ilk 6 ayı yüzde 109, ikinci 6 ayı ise yüzde 119 oranında zam alan 139 personelin ise en düşük maaşı 13 bin 800 TL oldu.

WhatsApp Image 2023-01-17 at 12.31.45 (2)

AYLARCA ÇALIŞANINI MAĞDUR EDEN BAŞKANIN DEDİĞİNE BAK: İŞÇİNİN HAKKI ÖNCELİĞİMİZDİR

Törende yaptığı konuşmada, sanki çalışanlarını maaş mağduru etmemiş gibi “İşçinin hakkı önceliğimizdir.1 demeye çekinmeyen Başkan Yanmaz, en iyi zam oranını veren belediye olduklarını savundu. Bir kez daha sel ve pandemi afetlerinin arkasına sığınarak sözlerine devam eden Akçakoca Belediye Başkanı Mehmet Okan Yanmaz, “Göreve geldiğimiz ilk günden beri zorluklar çektik. Sel, pandemi gibi afetler yaşadık. Bu süreçte belediyemizin gelirleri kısıtlandı. Dıştan gelen zorluklar olduğu zaman bir yerin yönetimi kolay değildir. Bu zorluklar içerisinde uğraşırken ‘İlk önce işçinin maaşı, ardından ise yapılacak işler’ diyen bir belediye başkanı olmaya çalıştım. ‘İşçinin hakkı önceliğimizdir’ diyen bir belediye başkanı olma riyasetinden hiçbir zaman ayrılmadım. Hep birlikte bugünlere gelerek yüzde 120 zammı verdik ve daha da vereceğiz.”