Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) ve Düzce Kafkas Kültür Derneği tarafından düzenlenen Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 160. yıl dönümü etkinlikleri Düzce Belediyesi’nin destekleri ile Düzce’de gerçekleştirilecek. 25 Mayıs Cumartesi günü yapılacak olan anma etkinliklerine KAFFED’e bağlı Türkiye’nin dört bir yanındaki Kafkas Dernekleri ile Çerkeslerin de katılımı bekleniyor.

Whatsapp Image 2024 05 24 At 15.35.28

“ATATÜRK'Ü ÖLDÜĞÜNDE TABUTUNDA DOLMABAHÇE SARAYI'NDA GÖRDÜM” “ATATÜRK'Ü ÖLDÜĞÜNDE TABUTUNDA DOLMABAHÇE SARAYI'NDA GÖRDÜM”

Etkinlik saat 18.00’da Çerkeslerin Düzce’ye ayak bastıkları ilk alanlardan olan Uzunmustafa Mahallesi’nde yapılan Kafkas Anıt Rölyefi önünde başlayacak. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün talimatı ile hazırlanarak Sabiha Ulusoy Kütüphanesi bahçesinde yerini alan 2,2 metre yüksekliğindeki ve 8 metre genişliğindeki anıt, Kafkas toplumlarının acılarını ve kültürlerini yansıtıyor. Mart ayında açılışı yapılan anıt rölyef önünde bir araya gelecek olan Çerkesler, kaybettikleri atalarının ruhu için dualar edecek.

Whatsapp Image 2024 05 24 At 13.21.57 (1)

Ardından ise katılımcılar kortej yürüyüşü ile Anıtpark Meydanı’na geçerek anma programını icra edecek ve mezar taşı nöbeti tutacak. Anıtpark’tan Cedidiye Meydanı’na kadar meşaleli yürüyüş yapılarak, 22.00’da meydanda Nart ateşi yakılacak.