2023 genel seçimlerin aday adaylığı başvurusu yapmak için görevinden istifa eden Dr. Yasin Yılmaz’ın aday olmamasının ardından, göreve gelip gelmeyeceği tartışılırken, Sağlık Bakanlığı’ndan şok etkisi oluşturan bir hamle geldi. Düzce siyaset ve bürokrasisine danışılmadan alınan karara göre Düzce İl Sağlık Müdürlüğüne Tunceli İl Sağlık Müdürü atandı. Düzce siyaset ve bürokrasisinden gelen itirazlar üzerine karar yürürlüğe girmeden geri çekildi. Düzce kamuoyunda gündeme gelen bu gelişme; “Yasin Yılmaz’a ayıp edildi” şeklinde yorumlandı.

dr muhammed duran

Düzce İl Sağlık Müdürü görevini yürüten Dr. Yasin Yılmaz, AK Parti’den milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etmişti. AK Parti milletvekili aday adaylığı listesinde yer almayan Yılmaz’ın yokluğunda, Düzce’deki sağlık sisteminin adeta durma noktasına gelmesiyle birlikte, İl Sağlık Müdürü görevine tekrar geri dönmesi, kamuoyunda merakla bekleniyordu.

Düzce’de gelişmeler bu şekilde seyrederken, geçtiğimiz günlerde, Sağlık Bakanlığı’nın sistemine “Düzce İl Sağlık Müdürü görevine Tunceli İl Sağlık Müdürü Muhammed Duran atandı.” Şeklinde bir bilgi düştü.

Düzce’de ki bürokrasi ve siyasilerin bilgisinin olmadığı bu karar sonrası kamuoyunda, Dr. Yasin Yılmaz’a yapılan bir yanlış olarak algı oluşması, Düzce siyaset ve bürokrasisini harekete geçirdi.

Alınan kararın iptal edilmesi yönünde yapılan itirazların ardından karar yürürlüğe girmeden iptal edildi.

Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, kendisinin hazırlayıp sunduğu Yorumluyorum programında, vatandaşlar tarafından yoğun tepki alan bu gelişmeyi masaya yatırarak şunları söyledi;

“Önceki gece ilerleyen saatlerde Sağlık Bakanlığının sistemine bir isim düştü, Tunceli Sağlık İl Müdürü Muhammed Duran isimli Düzce Sağlık İl Müdürü olarak atandı gece yarısı operasyonu… Ben bunu İl Başkanı Sayın Hasan Şengüloğlu'na sordum, dedi ki; benim haberim yok. Dedim; nasıl haberiniz yok. İl başkanının haberi olmadan, milletvekillerinin bilgisi olmadan Sağlık Bakanlığı buraya bir Sağlık İl Müdürü atamış sisteme düşmüş ama sabahleyin de iptal olmuş.”

“Yasin Yılmaz’a yapılan en manidar hareket”

“İptal oldu mu tam da emin değiliz ama bu hakikaten şu anda milletvekilliği aday adaylığına talip olan 4 yıldan beri de adayı adayı gibi çalışan Sağlık İl Müdürü Yasin Yılmaz'a yapılmış ve yapılacak en manidar hareket olarak değerlendiriyorum ve bunun da pek yakışık almadığını düşünüyorum. Neticede iptal olmuş ama yani Düzce'deki irade, Düzce’yi bu anlamda hani müdahil olma noktasında değil de olay gerçekleştikten sonra müdahale etme noktasına taşınmış.”