10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Düzce’deki yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya gelen Düzce Valisi Cevdet Atay, 23 Kasım’da Düzce’de meydana gelen 5.9 şiddetindeki depremin yaralarının sarılmaya devam ettiğini söyledi. Sona eren itiraz süresi ile ilgili tespitlerin muhtarlıklarda askıya çıktığını ifade eden Atay, bu kararlara da itiraz edecek vatandaşların yargı yoluna başvurabileceklerine dikkat çekti. Atay, “Vatandaşlarımız, 60 gün içerisinde Bolu İdari Mahkemesine itiraz edebilecekler” diye konuştu.

DSC_0034

Düzce Valisi Cevdet Atay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kentte görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

“Vatandaşlarımızın mağduriyetleri hızlı bir şekilde giderilmeye devam ediyor”

Toplantıda, Düzce’de 23 Kasım’da meydana gelen ve merkez üssü Gölyaka ilçesi olan 5.9 şiddetindeki depremin ardından yürütülen çalışmaları değerlendiren Vali Atay, “Tabii bir değerlendirme yapacak olursak, ilimiz geçen sene yılın son aylarında bir deprem felaketi ile karşı karşıya kaldık. Bu depremin ilk anından itibaren devletimiz tüm detayıyla Düzce halkının yanındaydı ve çok kısa süre içerisinde, özellikle vatandaşlarımızın barınma problemi başta olmak üzere, bütün sorunlarını çözmeye çalıştı. Bunda da çok büyük ölçüde başarılı olduk. İlgili birimlerin aldığı kararlarla hasarlı binaların yıkımları gerçekleşti. Bu saatten itibaren de ilgili hak sahipliği anlamında vatandaşlarımızın mağduriyetleri hızlı bir şekilde giderilmeye devam ediyor” dedi.

DSC_0045

“Kararlara itiraz edecek vatandaşlarımız yargı yoluna başvurabilirler”

Muhtarlıklarda askıya çıkan itirazlarla ilgili yargı sürecinin işlemeye başladığını kaydeden Atay, “Biliyorsunuz ilk etapta Düzce’deki az hasarlı, orta hasarlı ve ağır hasarlı binalarımızın tamamı tespit edildi. Akabinde, geçtiğimiz ayın 2’sinde yasal olarak itiraz süreci başladı. İtirazlar üzerine tespitler yapıldı. Bu tespitler de bitti, yani 8 bin 700 civarında bir itiraz oldu. Nihai sonuçlar 2 gün önce muhtarlarımıza aracılığıyla askıya çıkartıldı. Şimdi vatandaşlarımızın aklında tabii ‘Ben itirazımı yaptım, bundan sonra süreç nasıl işleyecek?’ diye soru işaretleri var. Şimdi bundan sonra vatandaşlarımız şunu bilmeli ki; şu saatten sonra idari adli yol açık. 60 gün içerisinde Bolu İdari Mahkemesine itiraz edebilecekler. Beklemediği, istemediği bir sonuç varsa, idari yargıya başvurmaları söz konusu. Bunun haricinde şu anki durum, nettir. Bundan sonra birilerinin gidip de bunları değiştirme şansı yoktur. Yani idari yargı yolu açık olmak üzere sonuçlar açıklandı” şeklinde konuştu.

“Topluma faydası olan haberleri biz de gündemimize alıyoruz”

Program sonunda Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın ‘Düzce’de görev yaptığınız süre içerisinde sizleri oldukça memnun eden veya sizleri üzen haberler oldu mu?’ sorusu üzerine Vali Atay, “Ben haksızlık yapmak istemem. Sonuçta sizlerde emek sarf ediyorsunuz. Ama ben bir haber yapılırken, vicdanı yaralayan haberler, benim de vicdanımı yaralıyor. Haklı gerekçelere dayanan haberlerde ben de sizler gibi düşünüyorum. Bir hata varsa, bir eksik varsa, bir kusur varsa, bu haberin çok şeye faydası vardır. Biz o eksiğin, o hatanın, o kusurun üzerine giden insanlarız. Tüm idarecilerimin de benim gibi düşündüğünü biliyorum. Bir yerde bir hata varsa, bir iftira, bir yalan; bunu da söylemek istemiyorum, ortada böyle bir haber varsa açık söyleyeyim benim kadar sizler de üzülürsünüz. O yüzden ‘evet bu haber gerçek’ dedikten sonra yazılsın, buna hiç kimsenin de bir itirazı olmaz. Ama toplumun faydasına olan konularda yaptığınız haberler konusunda açık söyleyeyim bunun hemen gündeme alınmasını ben de istiyorum. Çünkü bu aynı zamanda bizim de gündemimize girmesi demek” açıklamalarında bulundu.