Geçirdiği otomobil kazasında vefat eden bisikletli Yaşar Özcan’ı ‘sessiz sürüş’ ile andı. Türkiye Bisiklet Federasyonu Düzce İl Temsilciliği’nin organizasyonuyla bir araya gelen 50 bisikletli, kent merkezindeki Anıtpark Meydanı'nda toplandı.

1-331

Buradan bisikletleriyle yola çıkan üyeler, Özcan'ın hayatını kaybettiği Cedidiye Mahallesi Hacıdavut Camisi önündeki kavşağa kadar pedal çevirdi. Üyeler, burada "Yolu paylaş! Kornaya değil frene bas", "Artık ölmek istemiyoruz" ve "Bisikletime çarparsan ölürüm" yazılı pankartlar açtı.

İl Temsilcisi Selim Cicu, etkinliğin dünya çapında bisikletli kazalarda yaşamını yitirenler için aynı anda yapıldığını belirtti.

2-341

Etkinliğin Türkiye'de de 38 ilde gerçekleştirildiğini aktaran Cicu, "2021'de 3 Haziran Dünya Bisikletliler Günü'nde görmüş oluğunuz bu kavşakta trafik kazasında hayatını kaybeden Yaşar amcamızı anmak istedik. Burada amacımız bisikletli kazalardaki ölümleri göstermek. Bunun yanı sıra bisikletli kazaların sadece ana arterlerde, kalabalık yerlerde değil buralarda da olabileceğini göstermek. Biz de burada ölebiliriz. Ölmek istemiyoruz, bunun için de bu etkinlikleri yapmaya devam edeceğiz." açıklamalarında bulundu.

DÜZCE’NİN YENİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK DÜZCE’NİN YENİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK

3-257

Açıklamanın ardından Özcan'ın vefat ettiği yere bisikletleriyle uzanan 2 kişinin yanına "Artık ölmek istemiyoruz", "Bisikletime çarparsan ölürüm" yazılı pankartlar konuldu.

Farkındalık için yapılan etkinlik sonrası Cedidiye Meydanı'na giden bisikletliler, burada da kırmızı ışıkta bekleyen araçların önüne geçerek pankart açtı. ÖNCÜ HABER/AA