Düzce için hazırladığı sorun çözen projeler ve inşaat mühendisi olmasının verdiği tecrübe ile diğer adaylardan sıyrılan Düzce Belediye Başkan Adayı Yılmaz Eser, konuk olduğu Öncü TV’nin “Güne Merhaba” programında, Düzce’ye hizmetin halkın huzurunu sağlamaktan geçtiğinin altını çizdi. Düzceliler’in teveccühü ile başkan seçilmesi halinde önceki başkanlar gibi yapılanları yıkmayacağını ve ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla değil ‘Vatandaşa sor’ ilkesiyle hareket edeceğini vurgulayan Eser, ulaşım ve sorunlu kentleşme başta olmak üzere şehrin kronik sorunlarını kısa sürede çözme sözü verdi. İYİ Parti Düzce Belediye Başkan Adayı Mehmet Keleş’in, Eski Sanayi Sitesi’ndeki esnaflara, Düzce Belediyesi tarafından inşaat çalışmaları devam eden yeni sanayi bölgesindeki işyerlerini bedava dağıtacağı vaadinde bulunduğunu savunan Eser, “Ya Allah aşkına bedava dükkan olabilecek iş mi bu dönemde? Mehmet Keleş, kendi 50 yandaşına bedava dükkan verecek, diğerlerine vermeyecek, bu hak ve hukuka sığar mı?” diye konuştu.

Önümüzdeki 31 Mart Yerel Seçimleri’ne bir aydan az süre kala, Düzce’de seçimlerin nabzı Öncü TV ekranlarında atmaya devam ediyor. Öncü TV Haber Müdürü deneyimli Gazeteci Canan Üstüner’in hazırlayıp sunduğu “Güne Merhaba” programına konuk olan MHP Düzce Belediye Başkan Adayı Yılmaz Eser, başkan seçilmesi halinde en büyük hayalinin eski sanayi ve yeni sanayi sitelerini kaldırarak, o bölgede modern sosyal alanlar oluşturmak olduğunu söyledi.

Whatsapp Image 2024 03 06 At 14.44.11 (1)

“BAYANLARIMIZIN MİNİBÜSLERDE BALIK İSTİFİ GİBİ YOLCULUK ETMESİ UYGUN MU?”

Düzce’de en büyük sıkıntının toplu ulaşımda yaşandığını belirten Eser, 27: 05 / “Düzce’de, özellikle üniversite bölgesi, TOKİ Konutları ve Kalıcı Konutlar Bölgesi’nden ulaşım noktasında bana çok ciddi şikayetler geliyor. Vatandaşlarımızın toplu taşıma minibüslerine binemedikleri, gidecekleri yerlere ulaşım sağlayamadıklarına yönelik ciddi şikayetler var. Ben her zaman şunu söylüyorum; Az – çoktur, basit zordur. Çok zor mu yani sabahları 10 dakikada bir veya 5 dakikada bir, potansiyel olarak yolcunun çok yoğun olduğu saatlerde körüklü büyük otobüsler koymak, yani en azından ulaşım rahat sağlansa, daha iyi olmaz mı? Yani bunları düşünmek gerekiyor. Tamam sabah saatlerinde trafik biraz yoğun oluyor, bu nedenle sıkıntılar oluyor, ama vatandaşımızın biraz da toplu taşıma sorununu çözmek gerekiyor. Özellikle bayanlarımızın minibüslerde balık istifi gibi yolculuk etmesi uygun mu? Hayır elbette değil. En azından, yoğun hatlara büyük otobüsler koyup, o sirkülasyonu sağlamak gerekiyor. Tamam, zaten şu anda şehir merkezinde bir sıkıntı var. En azından yolcunun rahat etmesi için bunun sağlanması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“KİMİ NE ZAMAN, NE ŞEKİLDE ARAYIP SORACAKLARI BELLİ DEĞİL” “KİMİ NE ZAMAN, NE ŞEKİLDE ARAYIP SORACAKLARI BELLİ DEĞİL”

“DÜZCE’DE ÇOK BASİT İŞLER ZORLAŞTIRILIYOR”

29: 40 – Düzce’de hizmet noktasında aslolanın halkın huzuru olduğunu vurgulayan Eser, Düzce’de çok basit işlerin bile zorlaştırıldığını savundu. Eser, “Düzce’de gerçekten basit işler zorlaştırılıyor, basit işler gerçekten bizim Düzce’deki yöneticilerin gözünde gözükmüyor. Geçen Pazar günü Konuralp eski Belediye Başkanı merhum İbrahim Aykut’un cenazesinden dönerken gece saatlerinde çevre yolunda bir kaza oldu. Uyarıcı levha, sinyalizasyon ve trafik ışıkları olmadığı için bir araç aşağıya uçtu. Halbuki oraya bir çizgi yapılsa, bir trafik ışığı konulsa, hız kesici de belirgin hale getirilse vatandaşlarımız buna dikkat eder. Şimdi mesela bakıyorsunuz şehir merkezine aydınlatmada ciddi sıkıntılar var. Bunu yapmak çok zor değil, tasarruflu LED lambalar kullanılmak gerekiyor. Çünkü tasarrufta çok önemli. Yani maliyetler çok yükseldi, biliyorsunuz doğuda bir deprem oldu. Baktığınız zaman ciddi miktarda parasal finans o bölgeye gidiyor. Devlet bütçeleri, sıkıntılı, problemli. Yani bu nedenle tasarrufa yönelmemiz gerekiyor. Yapmış olduğumuz işleri, 3- 5 senelik değil, 50 senelik düşünmemiz lazım. Çünkü o LED lambalar, bildiğim kadarıyla 50 sene kullanılabiliyor. En azından şehrin aydınlatması çok güzel olur, hem de tasarruflu olur.” dedi.

“MEHMET KELEŞ ESKİ SANAYİ SİTESİ’NDE BEDAVA DÜKKAN SÖZÜ VERMİŞ”

MHP Aday Tanıtım programında kürsüye çıkan MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, Düzce’de sanayi esnafına bedava dükkan vaadinde bulunan başkan adayları olduğunu belirterek, bu durumu sert dille eleştirmişti. Söz konuş adayın İYİ Parti Düzce Belediye Başkan Adayı Mehmet Keleş olduğunu açıklayan Eser, 32:04: “Eski Sanayi Sitesi’nde seçim dönemimde esnafları ziyaret ettik. Bir sanayi esnafı, bir ‘Belediye Başkan Adayı Küçük Sanayi Sitesi’nde yapılacak işyerlerini esnaflara bedava verecekmiş’ diyor. Bunu söyleyen de Düzce eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş. ‘Bu nasıl oluyor’ diye sordum, ‘Vallahi oluyor’ dedi. Broşür de dağıtmış esnaflara, getirdi baktım broşüre, esnaflara bedava dükkan yazıyor. Şimdi seçim sürecinde öyle bir vaatler veriliyor ki; ya Allah aşkına bedava dükkan olabilecek iş mi bu dönemde. Bir de bakıyorsunuz, hem eski sanayi sitesi, hem de Yeni Sanayi Sitesi, depremsel olarak da uygun değil. Baktığınız zaman zaten Yeni Sanayi Sitesi altyapı olarak da uygun değil. Mehmet Keleş, kendi 50 yandaşına bedava dükkan verecek, diğerlerine vermeyecek, bu hak ve hukuka sığar mı?” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 03 06 At 14.44.14 (2)

“OY ALACAĞIM DİYE YAPAMAYACAKLARIMIN SÖZÜNÜ VERMEM”

Kendisinin her zaman verdiği sözleri tuttuğunu dile getiren Eser, konuşmasına şu şekilde devam etti:

33:58 / “Bana vatandaşlarımız ister oy versin, isterse vermesin, ben verdiğim sözü tutarım. Ben sizlerde biliyorsunuz, sahada kolay kolay söz vermiyorum, ben yapabileceğim işleri anlatıyorum. Ben, yapabileceğimin sözünü veririm, oy alacağım diye yapamayacaklarımın sözünü asla vermem. Zaten bu benim kişiliğime de ters. Ben insanıma hayal vaatler sunamam.  Biz ne dedik sanayici esnafımıza; ‘Arkadaşlar göreve geldiğimiz zaman biz Eski Sanayi Sitesi ile Yeni Sanayi Sitesi’ni kaldıracağız, Küçük Sanayi Sitesi’nin arka tarafına bin 200 veya bin 500 kişilik bir modern sanayi sitesi yapacağız, bunu da ‘ihtiyacı olana sor’ mantığıyla yapacağız. Neyi soracağız esnafımıza? ‘Siz bu dükkanı kaç metrekare istiyorsunuz, yüksekliği ne kadar olacak, ödeme şekli ne kadar olacak?’ Biz bunu altyapısı ile birlikte projelendireceğiz.”

“KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ’NDE ESNAFLARIN BİRÇOK SORUNU VAR”

Küçük Sanayi Sitesi’nde esnafların yaşadığı birçok sıkıntının olduğunu, başkan seçilmesi durumunda kararlılıkla bu sorunun üzerine gideceğini belirten Eser, konuşmasına şu şekilde devam etti:

35:00 “Ben Küçük Sanayi Sitesi’ni de ziyaret ederek, esnafların sıkıntıları ile ilgili bilgi aldım. Gerçekten Küçük Sanayi Sitesi, yağmurlu havalarda çamur, güneşli havalarda toz. Bir de orada gördüğümüz farklı sıkıntı, yol kotlarının farklı olması. Yani bazı dükkanlarla yol kotları aynı. Bunun çözümü ise çok basit aslında. Yani bu belediyenin kolay çözebileceği bir iş… Tamam orası bir kooperatife bağlı alan, ama o bölgeyi bir kamusal alan olarak görmek gerekiyor. Neden? Çünkü orada çok esnafımız var, vatandaşımız da oraya sıkılıkla gidip – geliyor. Yani orasını belediyenin kendi imkanları ile 35 – 40 santim kazarsınız, ona göre eğimlerini verirsiniz. Bunları yaparken de tüm altyapı çalışmaları ile birlikte, bölgenin 50 -100 yıllık geleceğine yönelik yapmanız lazım. Bunları yaptıktan sonra da bir daha bu gölgeye girmezsiniz. Şimdi mevcut Belediye Başkanı diyor ki; ‘Burası kooperatife bağlı bir alan, belediye burada çalışma yapamaz.’ Madem burası kooperatif alanı, siz neden bölgeye asfalt döküyorsunuz. Demek ki; yapılabiliyormuş.”

Whatsapp Image 2024 03 06 At 14.44.13

“ESKİ VE YENİ SANAYİ SİTELERİNİ KALDIRIP, O BÖLGELERE SOSYAL ALANLAR YAPACAĞIM”

Belediye başkanı seçilmesi durumunda en büyük hayalinin eski ve yeni sanayi sitelerini kaldırarak o bölgelere sosyal alanlar yapmak olduğunun altını çizen Eser, 37:50 – “Benim en büyük hayalim; Eski Sanayi Sitesi ve Yeni Sanayi Sitesi’ni kaldırmak ve o bölgeyi 2- 3 katlı işyerlerinin olduğu, bankaların olduğu, alışveriş merkezlerinin olduğu, kafelerin olduğu, yeşilliğin bol olduğu, kısacası sosyal alanların bol olduğu bir cazibe bölgesi haline getirmek. Şimdi vatandaşlarımızın birçoğu alışveriş için ya Bolu’daki alışveriş merkezine gidiyor, ya da Sakarya ve İzmit’e gidiyor. Böyle bir tesis yaparsanız, Düzceliler alışveriş yapmak için dışarıya gitmez. Ben bunu anlattığım zaman, vatandaşlarımız gerçekten buna hayran kalıyor. Çünkü Düzce’de sosyal yaşam alanı kalmamış.” ifadelerine yer verdi.

“‘VATANDAŞA SOR’ MANTIĞI İLE HİZMET EDECEĞİZ”

Bahçeşehir ile ilgili hazırladığı projelerine de değinen Eser, 48:57 – “Bahçeşehir bölgesinde, sosyal yaşam alanlarıyla ilgili çok ciddi bir sıkıntı var. Yani oradaki vatandaşlarımız, o bölgede sosyal alanlar istiyor bizlerden. Biz de ‘Vatandaşa sor’ mantığı ile özellikle bayanlarımız için kafeterya tarzı oturacak alanlar veya yaşlılarımız için oturacak alanlar yapacağız. Bir de yine o bölgede gençlerimiz için spor kompleksleri yapacağım.” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI