Düzce’de yeni yıla sayılı günler kala piyasada sahte alkol üretimi ve satışındaki artışa karşı harekete geçen kolluk kuvvetleri, düzenledikleri operasyonlarla yasa dışı alkollü içki üretiminin önüne geçmeyi hedefliyor. Sahte alkol satışının tehlikeli boyutlara ulaşması üzerine harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı ise 'Etil Alkol Takip Sistemi'ni devreye soktu. Bakanlığın geliştirdiği takip sistemi; etil alkol üretiminin tespiti, ticaretinin tek platform üzerinden yapılması ve dağıtımının izlenmesi aşamalarını kapsıyor.

Thumbs B C 6F0D9100C39633122363054Bca2Ef8F2

Yılbaşı yaklaşırken Düzce gibi birçok ilden sahte alkol haberleri daha sık gelmeye başladı. Özellikle yeni yıla yakın günlerde sahte alkol üreticileri piyasada daha çok ortaya çıkarken, her ihbarı titizlikle değerlendiren Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, sahte alkollü içki üretimi ile mücadele ediyor.

Esnaf konfederasyonu, kayıtlara göre son 3 yılda sahte alkol kullanımdan dolayı 250 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı.

AÇILIŞ YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ AÇILIŞ YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Bu yılbaşı öncesi vatandaşların alışveriş yaparken, üretim süreçleri yasalara ve sağlık standartlarına uygun olarak gerçekleşen bandrollü ürünleri tercih etmesi gerektiğinin altı çizilen açıklamada, “Sahtekarların yılbaşı eğlencesini gölgede bırakmasına fırsat verilmemeli.” uyarısı yapıldı.

Üretim maliyetinden kaçmak için genellikle denetimsiz veya kaçak yollarla üretilen sahte alkolün içinde yer alan zararlı maddelerin insan sağlığını hiçe saydığı vurgulanan açıklamada, ülke genelinde yapılan denetim ve operasyonlarda 4.5 milyon litre sahte alkol ele geçirildiği bildirildi. Bu kaçaklardan dolayı yılda 5 milyar lira vergi kaybı olduğuna dikkati çeken esnaf kesimi, ayrıca etil alkolün her mecradan kolayca elde edilmesinin sahte ve usulsüz alkol üretimine olanak sağladığına işaret etti.

'Etil Alkol Takip Sistemi' kuruluyor

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı, etil alkol konusunda üretim aşamasından son kullanım aşamasına kadar tüm sistemi kapsayan kontrol mekanizması oluşturmak için kolları sıvadı. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı’nın üzerinde çalıştığı Etil Alkol Takip Sistemi (EATS) ile sahte alkollü içki üretimi ve bundan kaynaklanan can kayıplarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Yasa dışı alkollü içki üretimiyle mücadelede önemli bir adım olan ve 3 kademeden oluşan Etil Alkol Takip Sistemi, üretim miktarının yerinde tespiti, ticaretin tek platform üzerinden yapılması ve dağıtımın izlenmesi aşamalarını kapsıyor. 2024 yılı ilk çeyreğinde tamamen devreye alınması planlanan sistem sayesinde etil alkol üretim miktarı; işletmelere monte edilen akış ölçer cihazları ile tespit edilecek, ticaret; internet ortamında oluşturulan platform üzerinden yapılacak, dağıtım ise ulaştırma elektronik takip ve denetleme sistemi (U-ETDS) ile izlenecek.