Kafkas toplumunun Türkiye’ye sürgün sürecindeki acılarını ve kültürlerini yansıtan “Kafkas Anıt Rölyefi” Düzce Sabiha Ulusoy Kütüphanesi’nin bahçesinde yerini aldı.

O S M09110

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün talimatı ile hazırlanarak Sabiha Ulusoy Kütüphanesi bahçesinde yerini alan anıtın, 2,2 metre yüksekliğe ve 8 metre genişliğe sahip olduğu bildirildi.

O S M09093

“Türkiye’de eşi benzeri olmayan, kalıcı bir eserdir”

Belediyeden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Başkan Özlü, Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir kalıcı eseri daha şehre kazandırdıklarını ifade etti. Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Uzunmustafa Mahallesi’ne çok muhteşem bir Kafkas Anıtı yaptık. Kafkas toplumlarının Düzce’ye gelip yerleştikleri ilk mahalle Uzunmustafa’dır. Burada insanların bu mahalleye karşı bir duygusal bağı var. Sabiha Ulusoy Kütüphanemizin bulunduğu, eski konak parkımızda yerini alan bu eser, Türkiye’de eşi benzeri olmayan, kalıcı bir eserdir. Düzce’de kültürlerini, gelenek ve göreneklerini yaşatarak yeni nesillere aktarmaya devam eden Kafkas vatandaşlarımızın, sürgünün yıldönümünde anma törenlerini yapabilecekleri bir mekanları oldu. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

O S M09089