Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, kendisinin hazırlayıp sunduğu Yorumlu-Yorum programında, 31 Mart 2024 yerel seçimleri sürecinde siyasi kulislerde en çok konuşulan konuları gündeme taşımaya devam ediyor. Boğaziçi Belde Belediye Başkanı İbrahim Ercan’ın belediyenin küçük bütçesine rağmen 2 tane makam aracı aldırdığını ifade eden Ünsal, Düzce Belediyesi’nin iştiraki BELTAŞ üzerinden kendisine tahsis edilen makam aracını ise hısım ve akrabasına kullandırdığını belirtti. Ünsal’ın gündeme getirdiği bu olay, Düzce’de geniş yankı bulurken, Ercan’a ise tepkiler art arda geldi. Kaynaşlı ilçesinde AK Parti’nin aday adayı tanıtım toplantısını da gündemine alan Ünsal, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin basın biriminde görev yapan aday adayı Osman Altın Işık’ın toplantıya katılmamasını, “Bir de şöyle bir şey vardı; aday, aday adayı tanıtım toplantısına gelmez. Geldiği zaman görecek tabandaki sesi. Yani sende aday adayısın diğerleri gibi, ama toplantıya gelmiyorsun” sözleri ile eleştirdi.

Düzce’de 31 Mart 2024 AK Parti aday adaylığı sürecinde heyecan devam ederken, parti kulisleri ise çalkalanmaya devam ediyor. Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, kendisinin hazırlayıp sunduğu ve Öncü TV Ekranları ile birlikte 100.2 Radyo Öncü, Radyo Öğüt ve Radyo Kent ortak yayınıyla Düzce’nin gündemine ışık tutan Yorumlu-Yorum programında siyasi kulislerde en çok konuşulan konuları aktardı. 

Boğaziçi Belediye Başkanı İbrahim Ercan’ı belediyenin küçük bütçesine rağmen yeni aldığı 2 makam aracı için eleştiren Ünsal, “Ercan bir gün demişti ki; ‘Ben sosyal ve modern bir dilenciyim.’ İmkanları çok kısıtlı olduğu için Düzce Belediyesi’nden Beltaş üzerinden bir makam aracı tahsis edilmişti kendisine. Bu makam arabası ile işlerini görüyordu. Fakat; hani fakirin karnı doyduğu zaman, gözü yolda olurmuş. Kendisinin tabiri ile bu sosyal dilenciye, oradan – buradan isteyerek yürüyen belediyeye son model, toplumda birçok insanın elde edemeyeceği, kendinin de özelde alıp binemeyeceği bir cip aldı. İtfaiye öncü aracı olarak aldı bu cipi. Hem de 2 tane aldı. Yardımlarla, himmetlerle, minnetlerle geçinen bir belde, 2 tane makam aracı alınıyor.” dedi. 

İbrahim Ercan’ın Düzce Belediyesinin iştiraki BELTAŞ tarafından kendisine tahsis edilen makam aracının ise hısım ve akrabalarının özel işlerinde kullandırdığını belirten Ünsal Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’ye seslenerek, “Takip edin bu araçları, illaki araç takip sistemleri vardır. Düzce Belediyesi’nin Boğaziçi Belediyesi’ne tahsis ettiği bu araba ahbap-çavuş ilişkileri ile özel işlerde, özel keyiflerde, maçlarda, sefaya yönelik kullanıyor, ben bunu buradan net söylüyorum.”

“2 aday daha var, Erhan Alemdar ve Murat Altınışık. İkisi de memleketine faydalı insanlar”

Boğaziçi’nde millet bahçesinin yapıldığını fakat millet bahçesine çıkılacak yolun yapılmadığını aktaran Ünsal, “Ondan sonra ‘Biz Reis’in yanındayız.’ Yahu Reis yanında sizin gibi adam istemiyor ki. Bir belediye meclis üyesi arkadaşımız dedi ki; ‘9 meclis üyesinden 3'ü ile arası iyi, 8 muhtarlık var, 2'si ile arası iyi, 6'sı ile kötü. Şimdi Kabalak da köyden mahalleye döndü. Mahalleye döndükten sonra da dengeler de değişti. Netice itibari ile orada 2 aday daha var, Erhan Alemdar ve Murat Altınışık. İkisi de memleketine faydalı insanlar. İbrahim Ercan ile bir belediye başkanlığı böyle, ama o arabalarla en çok gezen kimlerse, onlar bu işin arkasında durur.” ifadelerine yer verdi.

“Özellikle AK Partili aday adaylarının temposunu düşürdü”

Düzce’de yapılan anketlerin çok farklı olduğunu vurgulayan Ünsal, “AK Parti üyesi ve delegasyondan bir anket yapılıyor, bir de sahadan, yani insanlardan bir anket yapılıyor. Bu anketlerden öyle bir sonuçlar çıkıyor ki; tabii bunların neticesini bilmiyorum. Ancak, İttifak mı olacak, olmayacak mı? İşi merkez hariç tüm ilçelerde özellikle AK Partili aday adaylarının temposunu düşürdü, modlarını düşürdü, yerin dibine soktu. Adamlar heyecanla aday adayı oldular, amma velakin bu anketler hiç ismi belli olmayan adayın ismi var, yönlendirmeler var ve bu anketlerin de parti için yapıldığı söyleniyor, biz bunu bilemiyoruz.” açıklamalarında bulundu.

“Ben orada bir yoklama yaptım, bir değerlendirme yaptım. Potada olan 3 tane isim gördüm”

Kaynaşlı’da AK Parti İlçe Başkanı Bayram Parlak’ın yaptığı aday adayı tanıtım toplantısına katıldığını söyleyen Ünsal, toplantıyı şöyle değerlendirdi: “Orada mahşeri bir kalabalık vardı, salon çok kalabalık ve heyecanlıydı. Ben orada bir yoklama yaptım, bir değerlendirme yaptım. Potada olan 3 tane isim gördüm. 3 isimden bir tanesi eski Belediye Başkanı Erol Bayraktar, diğer, bizim de meslektaşımız Osman Altınışık, bir diğeri de hem parti ilçe teşkilatında olan İş İnsanı Ahmet Türkmen’di.”

Toplantıya Osman Altınışık’ın katılmadığını belirten Ünsal kendini aday gibi gördüğü için katılmamanın çok yanlış olduğunu dile getirdi. Ünsal şöyle konuştu: “Böyle bir tanıtımın yanlış olduğuna inandığı için katılmadı. Osman Bey, Ankara’da çok etkili bir noktada. Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin basın biriminde çalışıyor. Ancak oraya katılmamakla beraber aslında maçtan bir geriye düştü bence. O kadar insan gelmiş, o kadar aday adayı tanıtılmış. Bir de şöyle bir şey vardı; aday, aday adayı tanıtım toplantısına gelmez. Geldiği zaman görecek tabandaki sesi. Yani sende aday adayısın diğerleri gibi, ama toplantıya gelmiyorsun. Yani, bu ben adayım demek istiyor. Eğer bu olay öyle yansırsa, AK Parti’nin iradesine ve AK Parti siyasetine, Erol Başkan ile Ahmet Türkmen arasında bir tercih olacakmış gibi görünüyor. İnşallah hayırlara vesile olur. Ama orada Eftal Altundal’ın MHP’den aday olup da Birol Şahin’in de yıllardan bu yana siyasi tecrübesi ile sahada beklediğini unutmamak lazım.”

Editör: Tuğba Aksoy