Esra Uzun manda işletmesi ziyaretinde önemli açıklamalar yaptı: “Bakanlığımız koordinatörlüğünde yürütülen Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi kapsamında İlimizde yürütülmekte olan Anadolu Mandasının Halk Elinde Islahı Projesi üyesi ve bugün İlimizde yüksek verim elde etmek amacıyla ıslah özellikleri iyileştirilmiş hayvanları en ileri yöntemlerle bakıp besleyerek verimli hayvancılık örneği gösteren işletme 410 manda ile Düzce'de faaliyet yürütmektedir. Bu hayvanlardan Müdürlüğümüzden onaylı et ve süt mamulleri üretilerek, sofralarımızda sağlıklı ve kaliteli hayvansal ürün bulundurulması noktasında önemli katkılar sağlanmaktadır. İl Müdürlüğü olarak Düzce'deki manda işletmesi ve hayvan sayısının artmasını hedeflemekteyiz."

1 (16)

Ayrıca proje faaliyetlerinden elde edilen verilerin “Manda Yıldızı" isimli sisteme kayıt edildiğini belirten Uzun, “İlimizde 3 bin adet manda bulunmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmekte ve desteklenmekte olan proje kapsamında 2022 yılında 63 yetiştiricinin bin 230 baş mandası için toplam 1 milyon 711 bin 800 TL proje katkı bedeli ödemesi gerçekleşmiştir. Proje başlangıcından itibaren verilen destek tutarı 10,5 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir.” ifadelerini kullandı.

6-36

AKTAŞ ŞELALESİNİN YÜRÜYÜŞ PARKURLARI TAMAMLANDI AKTAŞ ŞELALESİNİN YÜRÜYÜŞ PARKURLARI TAMAMLANDI

Manda işletmesi hakkında bilgi alan Uzun, Düzce’de örnek manda işletmesi vasfını taşıyan işletme yetkililerine teşekkür etti.