. Vali Aslan, gazetecilere yaptığı açıklamada: “toplumsal belleğimizde silinmeyecek bir iz bırakan Asrın Felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı olup tedavileri devam edenlere acil şifalar diliyoruz.” Dedi.

Whatsapp Image 2024 02 06 At 16.06.03 (1)

6 Şubat 2023’te saatler 4.17’yi gösterdiğinde, Kahramanmaraş’ın merkezinde, bölgedeki 11 ilde ciddi bir yıkıma neden olarak 15 milyondan fazla vatandaşımızı etkileyen ve adına Asrın Felaketi denilen depremin 1. Yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de anıldı.

Whatsapp Image 2024 02 06 At 16.06.03 (2)

Merkez Camii’nde, öğle namazını müteakip düzenlenen programda, Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için Kuran-ı Kerim tilaveti ve dualar okundu.

Whatsapp Image 2024 02 06 At 16.06.03 (4)

Düzenlenen programa, Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, Düzce İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kılıç, kurum müdürleri, STK’lar ve vatandaşlar katıldı.

Whatsapp Image 2024 02 06 At 16.06.03 (5)

Camide okunan duaların ardından Vali Aslan ve beraberindeki heyet, AFAD tarafından kurulan 6 Şubat Depremleri Resim Sergisini ziyaret edip incelemelerde bulundu.

Whatsapp Image 2024 02 06 At 16.06.03 (7)

Vali Aslan serginin ardından Kızılay tarafından kurulan stantta vatandaşlara lokma ikramında bulundu.

Whatsapp Image 2024 02 06 At 16.06.03 (8)

Stantları gezen Vali Aslan, ardından bir basın açıklaması düzenledi.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek söze başlayan Vali Aslan şunları söyledi:

“Bugün 6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız asrın felaketleri olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümünü yaşıyoruz. Asrın felaketi diye adlandırılan bu afet, hakikaten toplumsal belleğimize çok büyük acılar bıraktı. 53 bin 500 civarında vatandaşımız maalesef aramızdan ayırdı. Rahmete Eren vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum, mekânları cennet olsun. Tedavi süreçleri devam eden vatandaşlarımız var. Bunlara da şifalar diliyorum. Üç deprem peş peşe geldi. 7.7, 6.8 ve öğle saatlerinde de 7.6 Elbistan merkezli depremler.

Whatsapp Image 2024 02 06 At 16.06.03 (9)

11 vilayetimize çok ağır bir yıkımla karşı karşıya kaldık. Yani, bir karşılaştırma yapacak olursak, en büyük deprem olarak hafızamızda yakın zamanda ne vardı? 1999 depremleri, Düzce'mizi maalesef çok ağır şekilde etkiledi. Can kaybı itibariyle 1999 depremlerinin neredeyse 3 katı can kaybı. Maddi hasar noktasında da neredeyse 10 katı denilecek bir hasarı gerisinde bıraktı.

Tabii ki bu çok büyük bir yıkımdı. Yani, bu yıkımdan nasıl kalkılacaktı? Hükümetimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde ilk dakikadan itibaren çok yüksek derecede bir koordinasyonla işe sarıldı.

Whatsapp Image 2024 02 06 At 16.06.03

Hem Türkiye'den hem de uluslararası camiada arama kurtarma yardım ekipleri seferber oldu. Çok hızlı bir koordinasyonla birlikte önce enkaz altında vatandaşlarımız kurtarıldı. Akabinde hızlı bir şekilde hayatın normalleştirilmesi çalışmalarına başlandı. 1’nci yılın sonunda şunun muhasebesini yapıyoruz ki, artık hak sahibi olan vatandaşlarımız açısından kalıcı konutların teslim süreci başladı. İnşallah 2024 yılı çıkmadan tamamının tamamlanmasını murat ediyoruz.

Böyle bir deprem bize ne öğretmeli? Kendi kendimize bir muhasebe yapmak zorundayız. Çünkü asrın felaketi bize ilk başta en üst düzeyde birlik ve beraberliği öğretti. Bu aldığımız birlik ve beraberlik derslerinin yanında bir de maddi muhasebemizi yapmamız gerekli.

Whatsapp Image 2024 02 06 At 16.06.03 (3)

Afetlere karşı istisnasız her türlü afete karşı dirençli kentler inşa etmek zorunda olduğumuzu biliyorduk. Belki çok dikkate almadan devam ederken artık bunu en üst seviyede dikkate almamız gerekti. Hızlı bir şekilde kentlerimizde dönüşüme yönelmemiz gerektiği, performansı yetersiz olan yapıların hızlı bir şekilde yenilenmesi gerektiğini biz öğrendik.

“6 Şubat depremlerinde Düzce olarak biz yine yaptık?”

 Biz de bunu ifade etmek gerekli. Tabii o tarihte ben burada yoktum. Allah selamet versin. Kendisine müteşekkiriz Cevdet Atay valimizin önderliğinde Düzce halkı bir ve bütün oldu. Deprem bölgesinde adeta yardımda yarıştı. Bu kapsamda deprem bölgesine 781 arama kurtarma uzmanları olmak üzere 1865 personel ve 438 araç ve ekipmanla desteğe gidildi.

Bunun yanında Düzce adeta bir konteyner üretim üssüne döndürüldü. 10 bin tanesi il özel idaremiz koordinasyonunda üretilen konteynerler olmak üzere banyo tuvalet konteynerleri, depo ofis konteynerleri dâhil olmak üzere 10 bin 60 konteyner Düzce'de imkân ve kapasitesiyle üretilerek bölgeye sevk edildi. Yine 6 bin 227 depremzede kardeşimizi Düzce misafir etmiş bu süre içerisinde. 252 tır ve 274 panelvan dolusu her türlü malzeme, Düzce'deki yardımseverlerin seferberliğiyle toplanarak deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın ihtiyaçları giderilmiş.

Düzce, 1999 depremlerini yaşamış, depremin ne olduğunu bilen bir şehir olarak üzerine düşeni sonuna kadar yerine getirmiş. Bu noktaya ben tüm Düzceli hemşerilerime teşekkürlerimi bir kez daha iletmek istiyorum. Düzce olarak kendi kendimize diğer bir muhasebemizle, yani 1999 depremlerini yaşadık. Akabinde 2022 yılında 23 Kasım depremi bir kez daha deprem kuşağı üzerinde olduğumuzu bizlere hatırlattı. 2012 yılında bir sel, 2019'dan bu tarafa da kesintisiz her yaz sellerle karşı karşıya kaldık. 1999 acısı bize kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğunu, afete dirençli kentler inşa etmenin ne kadar önemli olduğunu öğretti. Düzce bu noktada hakikaten dersin iyi çalışmış.

23 Kasım 2022 tarihli deprem Düzce’nin yapı stokunun neredeyse yüzde 80’nin yenilenmesi sayesinde, şiddeti hissedilen büyük bir depreme rağmen, Düzce'de hiçbir yapı yıkılmadı. Hasar aldı ama şükür olsun. Binalarımız görevini ifa ederek içinde bulunan insanlara zarar vermedi. Buradan yaklaşık kaba bir rakam veriyorum; konut, iş yeri ve tarımsal yapılar dâhil olmak üzere yaklaşık 800 yapı ağır hasar aldı. Bunlar hızlı bir şekilde enkazları kaldırıldı ve hak sahiplerimizin tüm iş yerlerinden konutlarına kadar teslimat süreçleri başlamış durumda.

Büyük bir çoğunluğunu Mayıs'ta teslim edeceğiz inşallah. 2024'te de hak sahiplerimiz konutlarına ve iş yerlerine kavuşmuş olacaklar. Bunun yanında 2019'dan itibaren sık sık sel afetleriyle karşı karşıya olduğumuzu ifade ettik. Bunun nedenleri arasında yılların ötelenmişliği, özellikle özel mülkiyetlerdeki su akarlarının temizlenmemesi gibi birçok faktör bulunmaktadır.

Bununla birlikte, Devlet Su İşleri başta olmak üzere diğer kuruluşlarımız, sel afetlerine karşı mücadelede yoğun bir çalışma gayreti göstermektedir. Melen ve efteni gölü Havzası'ndaki çalışmaların devam etmesi, ilimizi sel afetlerine karşı daha dirençli hale getirecektir. Rabb'im her türlü afetten vatanımızı, memleketimizi ve tüm insanlığı korusun. 6 Şubat depreminde yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza bir kez daha rahmet diliyorum. Tedavisi devam eden kardeşlerimize acil şifalar dileyerek hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Son olarak, bu akşam Miraç Kandil’ini idrak edeceğiz. Düzceli hemşerilerimizin ve tüm milletimizi Miraç Kandil’ini kutluyorum.”

HABER – AHMET ÇELİK

KAMERAMAN – EMİRHAN TÖNGEL

Muhabir: AHMET ÇELİK