MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu’nun, konuk olduğu “Kitabın Ortasından” programında, MHP’den ayrılarak İYİ Parti’ye geçen Gümüşova İl Genel Meclis Üyesi Murat Çağlar ile ilgili, “Haram lokma yemesin, görevinden istifa etsin” yorumunda bulunmuştu. Caboğlu’nun bu sözleri üzerine açıklama yapan İYİ Partili Murat Çağlar’ın “İYİ Parti’den MHP’ye geçen İstanbul Milletvekili Hayati Arkaz’a da ‘Haram lokma yeme’ diyecek cesaretin var mı?” ifadeleri, gerilimi daha da tırmandırdı.

Murat Çağlar’ın bu açıklamalarına ise MHP cephesinden sert cevap geldi. MHP Teşkilatlardan sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mesut Sertoğlu,  “Milliyetçi hareket partisi elli yıllık geçmişi olan, davası uğruna yirmi iki yaşında iftar sofrasında arkasından vurulan Ruhi Kılıçkıran’dan başlayan ve bu dava uğruna beş bin şehit vermiş bir siyasi partidir.  Bu siyasi partinin ucuz ve rant siyasetinize alet etmeyi bırak düşünmeyi aklınızdan dahi geçirmeyin. Bu onurlu ve gururlu davanın her bir neferine seslenirken, temsil makamına saygısızlık yapmak ayrıca sizin haddinize değildir. Yöneticilik vasfı oluşturmuş ve her iki seçimde sandıktan  çıkmış oy birliğiyle teşkilatın olurunu almış bir İl Başkanlığı’ndan bahsediyoruz” diye konuştu.

“Hile yoluyla aday olması ne manaya gelmektedir”

“Gerek il genel meclisi döneminde gerekse aday adaylığı döneminde provakatörlük yapması ve Gümüşova’da bulunan Milliyetçi Hareket Partisi mensubu dava arkadaşlarımızı ayağa kaldırması ve hile yoluyla aday olması ne manaya gelmektedir?” diye soran Sertoğlu, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Bunların da cevabını duymak isteriz Sayın Çağlar. İl başkanımız İlhami Caboğlu’nun aynı şekilde bu vebal konusunun kendisinde de olduğunu yapılan programda dile getirmiştir. Gölyaka halkı ve Milliyetçi Hareket Partisi dava arkadaşlarımızda çok iyi bilir ki; bizim Gölyaka İl Genel Meclisi birinci sıra adayımız belliydi, son adaylık açıklama döneminde İl Başkanımıza yapılan haksızlığı ortadan kaldırmak için, seçilen adayı ısrarınızla ve yapmış olduğunuz oyunlarınızla geri çektiğimizi tüm arkadaşlarınız bilmektedir. Bizim tanımış olduğumuz Murat Çağlar’ın insanları ve partide bulunan görevli dava arkadaşlarımızı bir basamak gibi kullanmak istediği ve kullanamadığında başka yolları araması hafızamızda kayıtlıdır. Sayın başkanım sizin İYİ Partiye geçmenize değinmemişken konuyu bu denli saptırmış olmanız bile, hala aynı hileli tavırlarınızı devam ettirdiğinizin tescilidir. Bizim konumuz sizin İYİ Partiye geçmiş olmanız değil, konuyu iyi kavrayın.  Adaylık döneminde yaşanan olaylarla ve vermiş olduğunuz sözlerle hakka girdiniz sayın Çağlar, bunu hile ile insanların hakkına girerek yaptınız sayın Çağlar, bu helal midir size soruyorum? Bunun cevabını verin! aday olmak için kapıda yatacaksın, aday olayımda nasıl olursa olsun diyeceksin, ama bugün vermiş olduğun bütün sözleri yiyeceksin, sen haktasın sayın Çağlar.”

“MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu’nu eleştirmek size düşmez”

Murat Çağlar’ı samimi olmaya ve doğru konuşmaya davet eden Seroğlu, “Geçmiş olduğunuz siyasi partide her yere gittiğinizi ve çalışmalarınızı son derece iyi olduğunu anlatmışsınız. Bunu MHP de yapamadığınızın sebebini İl başkanımız İlhami Caboğlu’na ve il teşkilatımıza mal etmişsiniz. Parti bünyesinde bulunduğunuz zaman zarfında hangi mahalle veya köy ziyaretlerinde bulunacağınızı söylediniz de biz size engel mi olduk Sayın Çağlar? Teşkilat içi toplantılarımızda size yakın ilçeler ile alakalı İl Genel Meclisi konusunda Gümüşova’da teşkilatı ve halkı ile ilgili ve alakalı olmanızı istedik. Kaç kere Gümüşova’ya gittiniz Sayın Çağlar, bunların cevaplarını da verin. Samimi olacağız samimi, kiralık kalemlere ihtiyaç duymadan içten konuşacağız, çünkü bizim konuşup da açıklayamadığımız hiçbir şeyimiz yoktur çok şükür. Bizim derdimiz Düzce, Düzce’nin sorunları bunları çözmek için çıktık biz bu yola. Ne davamıza nede camiamıza sırtımızı dönmedik, siz bu partinin şuuruna erişememişken Düzce Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanını eleştirmek size düşmez Sayın Çağlar. Siyasi hayatınızda daha samimi ve içten olmanızı tavsiye ederim, insanları zan altında bırakarak, zora sokarak bir yol haritası çizmenize gerek yok. Bunu adet haline de getirmeye çalışmayın” ifadelerini kullandı.