İslam dünyasında büyük önem taşıyan üç aylar başlangıcı olarak kabul edilen ‘Regaip Kandili’ rahmet ve bereket gecesi olarak görülüyor.

Regaip kelimesi ‘"kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış’ ve ‘bol sevap, mükafat, faziletli amel’ anlamlarına geliyor.

Universite Camisi Ibadete Acildi M

Hicri takvime göre yedinci ay olan Recep ayının kutsal kabul edilen ilk Cuma gecesi Regaip Kandili’dir. Allah’ın rahmet bağış ve yardımlarının dağıtıldığına inanılır.

3559055 6C501C28Ccaf6Bae319Ca2D051643B4C 640X640

"Dualarımızı, istek ve arzularımızı Rabb'imize iletelim”

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, manevi iklimin hakim olduğu üç aylarda regaip gecesi gibi gün ve geceleri iyi değerlendirmek gerektiğini belirtti.

GEÇİCİ ADAY LİSTELERİNE İTİRAZ BUGÜN 17.00’YE KADAR DEVAM EDECEK GEÇİCİ ADAY LİSTELERİNE İTİRAZ BUGÜN 17.00’YE KADAR DEVAM EDECEK

Üç aylar için Bozkurt, "Biz zaten normal zamanlarda farz, vacip ve sünnet olan ibadetleri yapıyoruz. Bunun dışında gönüllü ve fedakarca yaptığımız manevi eğilimleri regaip olarak tanımlayabiliriz. Bu zaman diliminde manevi eğilimimiz, arzumuz, isteğimiz çokça olmalı. İnşirah Suresi'nde de belirtildiği gibi rağbetimiz sadece Rabb'imize olmalıdır. O halde bu kutsal günlerde dualarımızı, istek ve arzularımızı Rabb'imize iletelim. Rabb'imize içtenlikle dua ederek istekte bulunursak bunu geri çevirmeyecektir." açıklamalarında bulundu.