Düzce'de sosyal sorumluluk için harekete geçen Kasım Aktaş Ortaokulu müzik öğretmenleri, kısıtlı imkânlarına rağmen büyük bir özveriyle "Kasım Aktaş Ortaokulu İçin Çal" projesini hayata geçirdi. Bu anlamlı proje kapsamında öğretmenler, "O Yaylalar" şarkısını seslendirerek öğrencilere müzik kültürünü aşılamayı, onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmayı ve Düzce'nin doğal güzelliklerini tanıtmayı hedefliyor.

Müzik öğretmenlerinden Oğuzhan Beşirik, projenin amacının öğrencilere gelecekte bir anı bırakmak ve ilgilenebilecekleri bir meşgale oluşturmak olduğunu belirtti. Beşirik, "Kasım Aktaş Ortaokulu'nda müziğin birleştirici gücünü kullanarak, öğrencilerimize unutulmaz bir deneyim yaşatmayı hedefledik," dedi.4-193

“Elimizdeki İmkânlar Tam Yeterli Değil”

2020 yılında pandemi sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan "Öğretmenler Öğrenciler İçin Söylüyor" projesine katılamayan Düzce için özel bir girişim başlatan müzik öğretmeni Ferit Sönmez ise, "Düzce’nin böyle bir projeye ihtiyacı olduğunu düşündüğüm için elimden gelen imkânlarla yavaş yavaş bir başlangıç kurdum ve bu işi okula getirdik. Elimizdeki imkânlar tam yeterli değil, ancak mevcut imkânlarımızla Düzce'yi tanıtmak ve öğrencilerimize bu kültürü aşılamak için yola çıktık. Bu eksiklikleri giderebilirsek, daha büyük adımlar atabiliriz," diye ekledi.1-342

“Düzce İçin Çok Faydalı Olacak”

Sönmez, Düzce’nin yeşilliği ve doğal güzellikleriyle tanıtılmayı hak eden bir yer olduğunu vurgulayarak, "Düzce’nin yeteri kadar tanıtılmadığını düşünüyorum. Yapacağımız projenin, Düzce’nin tanıtımında çok fazla ses getireceğine inanıyorum. Düzce’de yaşayan ve dış illerden gelen çok sayıda öğretmen var. Herkesin bu projeyi paylaşması ve yayması, Düzce için çok faydalı olacak. Ancak şu anda elimizdeki imkânlarla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ve destek bekliyoruz." dedi.2-348

Eğitimcilerin büyük gayreti ve özverisiyle kısıtlı imkânlarla gerçekleştirilen "Kasım Aktaş Ortaokulu İçin Çal" projesi kapsamında hazırlanan klip, kısa sürede sosyal medyada büyük ilgi gördü. "O Yaylalar" şarkısını seslendiren öğretmenler ve öğrencilerin başarılı performansı izleyenlerden tam not aldı. Öğrencilerin müzikle iç içe olmasını sağlamanın yanında Düzce'nin tanıtımına da katkı sağlayan bu önemli projenin daha da büyütülmesi ve geliştirilmesi için ise destek bekleniyor.

Öğrencileri kötü alışkanlıklardan uzak tutmanın da önemine dikkat çeken Beşirik ve Sönmez, bu projeyle gençleri olumlu ve yapıcı aktivitelerle buluşturmayı hedefliyor. "Kasım Aktaş Ortaokulu İçin Çal" projesi, öğrencilere müziği sevdirmekle kalmayıp, onların zararlı alışkanlıklardan korunmasına da katkı sağlıyor.

“Farkındalık Yaratan Proje”

HALK EĞİTİM MERKEZİ’NİN SERGİSİ İLGİ GÖRDÜ HALK EĞİTİM MERKEZİ’NİN SERGİSİ İLGİ GÖRDÜ

Müzik öğretmenlerinden Oğuzhan Beşirik ve Ferit Sönmez'in yanı sıra, projeye katılan öğrenciler de büyük bir heyecanla çalıştıklarını, projenin Düzce ve okul için önemli bir farkındalık oluşturduğunu belirtti.

7. sınıf öğrencisi Doruk, projenin Düzce ve okulu için öneminden bahsederek, "Hem Düzce için hem de Kasım Aktaş Ortaokulu için bir farkındalık yarattık. Gayet eğlenceli oldu. Yaparken de biz çok zevk aldık arkadaşlarımla, bence güzeldi." dedi.

Aynı şekilde 7. sınıf öğrencisi Agah Sönmez de, "Hiçbir okul böyle bir proje yapmıyordu, farkındalık yarattık Düzce’de. Düzce'ye farkındalık yarattığımız için mutluyuz," şeklinde konuştu.3-263

5. sınıf öğrencisi Solin Yaşasın, projede yer aldığı için gurur duyduğunu ifade ederken, 8. sınıf öğrencisi Eftanur Aşkan da, "Diğer okullarda böyle projeler gerçekleştirilmiyor. İlk defa böyle bir projenin içinde oldum, çok da eğlenceli geçti, çok da mutluyum," dedi.

Haber: Liva Nur ÜNSAL

Kameraman: Emirhan TÖNGEL