Artan fahiş kira artışları, kiracıların en temel hakkı olan barınma ihtiyacını bile adeta ulaşılamaz bir lükse döndürmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündemine de girdi.

2023 yılının başında yapılan yasal düzenlemeyle hükümet tarafından kira artış oranları yüzde 25 üst seviyesine sabitlenmiş olmasına rağmen, ev sahipleri türlü gerekçelerle bu kurala uymayarak hem piyasaları yükseltiyor hem de vatandaşları mağdur ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmayla bu konuyu gündeme taşıyarak fahiş oranda zam talep eden ev sahiplerine seslenerek “sizde vicdan var mı?” diyerek haksız kira artışı yapan ev sahiplerini eleştirdi.

Öte yandan Erdoğan, yakın zamanda yapılacak bir düzenlemeyle fahiş kira talebinde bulunan ev sahiplerini zorlu bir sürecin beklediğini ifade ederek: “çok yakında onların tepesine bineceğiz, vatandaşlarımızı bunlara yem etmeyeceğiz.” İfadelerinde bulundu.

Öncü Haber Ekibi, yaşanan bu gelişmeler ve vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine sokağa inerek Düzce halkına mikrofon uzattı.

“HALKIMIZ DEĞİŞİM İSTİYOR…” “HALKIMIZ DEĞİŞİM İSTİYOR…”

Çoğunluğu kiracılardan oluşan vatandaşlar, ev sahiplerinin haksız ve anlamsız bir şekilde ev fiyatlarında fahiş artırımlarla gittiğini, istedikleri kirayı alamadıklarında kiracıyı evden çıkarma yoluna gittiklerini dile getirdi.

Düşük geliri ve yüksek kira fiyatlarından dolayı oğlunun nişanlısından ayrılmak zorunda kaldığını ifade eden vatandaşlar, yetkililere seslenerek aile temelini derinden sarsan, toplumsal olayların önünü açacak bu gidişata “Dur” denilmesini istedi.

Öncü Haber Mikrofonlarına konuşan vatandaşlar şunları söyledi:

Murat Yavuz: “Kiracıyım, yüzde 25'in üstüne çıkıyorlar ve ben bunu çok saçma buluyorum. Yüzde 25 diyorlar, yüzde 50 yüzde 75 zam yapıyorlar. Kiralar fahiş, makul değil, bunu biz mahkemeye de versek geri dönüşü çok zaman alıyor kimse uğraşmıyor.”

Ekran Alıntısı-57
Seyhan Kurnaz: “Ev sahibiyim, bana göre evim çok değerli çünkü kirada olsaydım çok zorlanırdım. Şu anda bin liralık kiraları beş bin yaptılar. İnsanlar sıkıntıdalar bu yüzden, asgari ücret kadar kira var şu anda. Yüzde 25'lik kotaya da hiçbir ev sahibi uymuyor. Cumhurbaşkanımız söylüyor ama sözde kalıyor, yürürlüğe geçmiyor.”

Ekran Alıntısı1-4
Lale Demir: “Ev sahibiyim evimin değerini etrafa göre değerlendiriyorum. Yüzde 25 kotayı uygulamıyor, bilmiyor, bilmek istemiyorlar kirayı çok bulunca da durursan dur durmazsan çık diyorlar. Benim oğlum, uygun kiralık ev bulamadığı için nişanlısından ayrılarak evlenmekten vaz geçti. Asgari ücretle ev fiyatları aynı. Gençler nasıl evlenip yuva kursun? Cumhurbaşkanımızın bu işe el atması lazım.” 

Ekran Alıntısı2-3
Emre Yavuz: “Önceden kiracıydım şimdi kendi evimde oturuyorum. İlk başta neye kiraya verildiyse kiracıyı zorlamadan ona göre bir fiyata vermeye çalışırdım. Ev sahipleri birbirlerinden yola çıkarak kiraları yükseltiyorlar. O şu fiyata veriyor ben niye ucuza veriyorum muhabbeti olunca fiyatlar yükseliyor.”

Ekran Alıntısı3-4
Ömer Güler: “Yüzde 100 bir enflasyonda yüzde 25 kira zorunlu tutulduğu zaman ne yazık ki ev sahibi de kiracı da mağdur olur. Şu anda artış normal aslında bu sorunu kiracı ve ev sahibinin oturup konuşması ve makul bir kira belirlemesi gerekir.” 

Ekran Alıntısı4-3
Tayfun Altındal: “Kiraya verecek bir evim yok kendim zar zor ev sahibi oldum. İşgüzar ev sahipleri umarım kendilerine çeki düzen verirler fiyatlar kabartıp çok fazla kiracıyı zorlamamaları gerekir.” 

Ekran Alıntısı5-3