Düzce’de hasarlı ve miadını dolduran binalara yönelik dönüşüm başta olmak üzere çalışmaların hızlanması beklenirken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında evlere el konulacağı iddialarına cevap verdi. Bakan Özhaseki, “Bakanlık milletin evlerine el koyup da ne yapacak? Kimse endişe etmesin. Kimsenin ne malında ne mülkünde gözümüz yok. Evinde rahatça otursun. Kimsenin mülkiyet hakkına halel gelmez. Hiç kimsenin hakkı zayi de olmaz.” dedi. Ayrıca orta hasarlı binaların sahipleri için ikili bir seçenek sunacaklarını açıkladı.

Bakan Mehmet Özhaseki, katıldığı programda Düzce’de de hala sorun oluşturan orta hasarlı binaların durumu ve Kentsel Dönüşüm Yasası ile ilgili merak edilen soruları cevapladı.
“ORTA HASARLILARIN 2 SEÇENEĞİ VAR”
Orta hasarlı binalar konusunda da değerlendirmelerde bulunan Bakan Özhaseki, “Orta hasarlı binaların sahipleri için ikili bir seçenek var. ‘Bu binalar yorgun. Yıkın ve ağır hasarlıya aşırı hasarlı gibi görün ve orada yeni binamızı, evimizi verin’ diyorlarsa, tamam. Ağır hasarlı gibi göreceğiz, hak sahibi yapacağız. Orta hasarlılara yeni evlerini vereceğiz. Yerinde dönüşmek istiyorlarsa da yıksınlar. Hak sahibi olarak 1,5 milyon lira daire başı para vermeye devam edeceğiz. ‘Yok, biz orta hasarlı olduğuna göre güçlendiririz.’ diyorlarsa, evet yasa buna izin veriyor. Önümüzdeki ayın 29’una kadar müracaat etsinler. ‘Biz güçlendirmek istiyoruz’ desinler. Ondan sonraki Nisan ayının başına kadar da bu raporlarını getirsinler ve evlerini güçlendirmeye başlasınlar.” diye konuştu.
“DEPREME KARŞI TEK ÇÖZÜM KENTSEL DÖNÜŞÜM”
Dünyada en riskli 5 deprem ülkesi bulunduğunu ve bunlardan birisinin de Türkiye olduğunun altını çizen Bakan Özhaseki, “Her deprem olduğunda ağlayıp, hep beraber yardıma koşup, sızlayıp, vicdanımızı biraz avutup devam mı edelim? Son 20-30 yıl içinde bakarsanız kaç ay depreme koştuk böyle biz. Peki bunun çözümü ne dersiniz? Çözüm kentsel dönüşüm. Dünyada bunun yolu başka türlü bulunamamış. Eğer bilen varsa lütfen söylesin.” dedi.
“EVLERİNDE OTURMAYA DEVAM EDEBİLİRLER”
Kentsel dönüşüm yasasındaki “50+1”e yönelik itirazlara ilişkin soru üzerine de Bakan Özhaseki, “50+1 sağlandığında itiraz edenlere baktığımızda ben inanıyorum ki vatandaşımızın yüzde 100’ü ‘evimizi güvenli hale getirin’ diyor. Kimse eşini, çocuklarını kaybetmek istemiyor. Ama endişeleri var. Bunları nasıl gidereceğiz? Evlerinden çıktıklarında kira yardımında bulunacağız. Bunu da zaman zaman güncelliyoruz. Sonrasında eğer bir değer farkı oluşacaksa bunu da minimize etmeye çalışıyoruz. Yani ödeyebilecekleri bir miktarda tutmaya çalışıyoruz. ‘Yarısı Bizden’ kampanyaları var. Bunları yapacağız. Vatandaşın üstüne çok yük gelmeden cüzi bir miktarda kurtarmaya çalışacağız. Vatandaş, ‘Ben onu da ödeyemem. 1 lira da veremem’ derse o zaman ölünceye kadar evinde oturabilir. Kimseye de bir şey demiyoruz. Ama tapuya borcu hususunda da bir şerh düşeceğiz. Öldükten sonra mirasçıları, o borcu ödediği gün tapusunu alabilecekler.” diye konuştu.

VALİ ASLAN VE KEŞİR’DEN KUTLAMA MESAJI VALİ ASLAN VE KEŞİR’DEN KUTLAMA MESAJI

thumbs_b_c_b1cf339a0f4f4f17c9d91419ed70bc1f
“KİMSENİN MÜLKİYET HAKKINA HALEL GELMEZ”
Kentsel dönüşüm çalışmaları esnasında ‘evlere el konulacağı’ yönündeki iddialara da cevap veren Bakan Özhaseki, “Bakanlık milletin evlerine el koyup da ne yapacak? Türkiye’de bir cenah, olayı sadece ve sadece düşünce ideolojisinden bakıp sırf muhalefet olsun diye yalan yanlış laf söylüyor. Kimse endişe etmesin. Evinde rahatça otursun. Kimsenin ne malında ne mülkünde gözümüz yok. Kimsenin mülkiyet hakkına halel de gelmez. Hiç kimsenin hakkı zayi de olmaz.” ifadelerini kullandı.