CHP Düzce Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Talih Özcan’ın, Düzce’deki devlet ve üniversite hastaneleriyle ilgili geçtiğimiz TBMM’ye sunduğu soru önergesine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan cevap geldi.

Özcan’ın önergesine Bakan Koca’dan cevap geldi

Hatırlanacağı üzere Milletvekili Özcan, geçtiğimiz temmuz ayında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na bir soru önergesi sunmuştu. Özcan’ın, Düzce’deki hastanelerin acil ihtiyaçlarına dair verdiği önergesinde, çocuk hastalıkları, kadın doğum, onkoloji ve yoğun bakımlardaki yatak sayılarının yetersizliği ve uzman doktor ihtiyacının yanı sıra, Düzce’deki kanser hastalarının pet görüntüleme ve radyoloji hizmeti olmadığı için başka illere sevk edilmesi konuları yer alıyordu:

 Söz konusu önergeye Bakan Koca’dan gelen cevap üzerine bir açıklamada bulunan Milletvekili Özcan, “Koca’nın cevabı tatmin etmedi.” vurgusu yaptı.

Özcan, açıklamasında, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Düzce’nin sağlıktaki ihtiyaçları ile ilgili verdiği yanıtlar maalesef tatmin edici olmadı. Düzce’deki hastanelerimizin acil ihtiyaçlarının giderilmesi ve Düzceliler’in sağlık hizmetlerinden eksiksiz yararlanabilmesi için konunun takipçisi olacağız.” ifadelerini kullandı.

“BERAT” KANDİLİNİN FAZİLETLERİ NELERDİR? “BERAT” KANDİLİNİN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Bakan Koca’dan ‘Sağlık hizmeti aksatılmıyor’ vurgusu

Bakan Fahrettin Koca’nın önergeye cevabı da Özcan’ın açıklamasında yer aldı. İşte Koca’nın açıklaması:

“Türkiye geneli tüm sağlık tesislerimizin personel ile ekipman ihtiyaçları, sağlık hizmetinin sunumu açısından vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyetine yol açmayacak şekilde, daha kısa zaman içinde, sağlık hizmetine ulaşmalarını temin etmek amacıyla sağlık tesislerimizin talepleri doğrultusunda sürekli yapılan planlamalar ile yürütülmektedir. Bakanlığımıza bağlı tüm sağlık personeli sayısının arttırılması konusundaki planlama çalışmalarımız sağlık tesislerinin sağlık personeli ihtiyacını ve vatandaşlarımızın tam ve zamanında sağlık hizmetine ulaşmalarını temin etmek için, hem ilgili sağlık tesislerinin talepleri doğrultusunda, hem de kendi sağlık politikalarımızın gereği olarak sürekli devam etmektedir. Türkiye genelinde tüm sağlık tesislerimizin sağlık personeli sayısı, sağlık hizmeti sunumunu aksatmayacak şekilde planlanmaktadır. Ayrıca olağanüstü hallerin oluşması durumunda da mevcut sağlık hizmeti, sağlık personeli görevlendirilmesi yöntemiyle de desteklenmektedir. Konuya gösterilen ilgiye teşekkür ederim.”