Düzce’de 1999 yılında yaşanan 2 büyük depremin ardından yıkılan, hukuki ve mülkiyet sorunları nedeniyle 24 yıldır atıl vaziyette kalan ‘Basmacılar Çarşısı’nda tüm sorunlar Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü sayesinde çözüldü.

Basmacılar Proje Görsel (1)

“FINDIĞI YANLIŞ TOPLAMAK ÜRÜNE ZARAR VERİYOR” “FINDIĞI YANLIŞ TOPLAMAK ÜRÜNE ZARAR VERİYOR”

74 hissedardan 73’ü ile uzlaşma sağlanarak başlatılan inşaat çalışmaları, anlaşma sağlanamayan hissedarın mahkemeye başvurarak yürütmeyi durdurma kararı aldırması nedeniyle sekteye uğramıştı. 2 yılın sonunda, mahkeme kararı ile sorunlu hisse satışa çıkarılarak Düzce Belediyesi tarafından satın alındı.

D S C 1077

“Yaklaşık 4 yıldır bu sorunu çözmeye uğraşıyoruz”

Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Geçen 5 yıllık süreçte Düzce’nin kronikleşmiş, çözülemeyen ne kadar sorunu varsa hepsine el attık. Hepsini çözmeye çalıştık. Bunlardan birisi de İstanbul Caddesi’nde bulunan ve depremde yıkılan Basmacılar Çarşısı’nın olduğu yerdir. Burada yaklaşık 74 hissedar var ve 24 yıldır yapılamamıştı. Bu sorunu çözmek için bu davaya bakan avukatı en az 100 defa aradım, hissedarlarla görüştüm, arkadaşlarla görüştüm. Bir kişi hariç, sorunu tam çözdük, temel atıp çalışacağız. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Onu çözdük, ikinci hamlede yine bir yürütmeyi durdurma kararı geldi. Yaklaşık 4 yıldır bu sorunu çözmeye uğraşıyoruz. Daha bugün uzlaşmak istemeyen hissedarların açık artırmaya çıkan hisselerinin tamamını belediye olarak biz satın aldık. Dolayısıyla sorun çözülmüş oldu. İnşallah kısa süre içinde orada inşaatı başlatacağız. 24 yıllık sorunu engellemelere rağmen, karşı durmalara rağmen çözdük. Sabrın ve kararlılığın sonucu. Bu uzayan süreç bizim hayrımıza oldu. Milli Emlak Müdürlüğü de kendisine ait yüzde 50 hisseyi bilabedel bize devretti. Alttaki giriş katı, bodrum ve 1. kat hissedarların dükkan ve ofisleri olacak. Diğer 2 katına, toplam 100 m2 bir kütüphane yapacağız. Aynı anda 220 öğrencinin ders çalışabileceği muhteşem bir kütüphane yapıyoruz. Bu şehirde kronikleşmiş ve çözülememiş ne kadar sorun varsa hepsini çözmeye kararlıyız. Bundan emin olun. Yaparsak biz yaparız, çözülemeyen sorunları biz çözeriz.”