banner851

banner614

15 YAŞ VE ÜZERİ 3 KİŞİDEN 1’İ KULLANIYOR

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü olması nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yapan Yeşilay Düzce Şube Başkanı Hayati Eğilmez, bu özel günün Ramazan Ayı’na da denk gelmesinin sigarayı bırakmak için büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekerek, “Sigarayı bırakın, kalbinizi koruyun” ifadesinde bulundu.

banner619
Sağlık & Çevre 31.05.2018, 10:32 01.06.2018, 13:46
873

Dünyada 15 yaş üzeri her 3 erişkinden biri sigara kullanıyor. Tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl 2 milyon kişi hayatını kaybediyor. Türkiye’de ise tüm ölümlerin yüzde 23’ünden sigara sorumlu. Günümüzde tütün kullanımı, dünyada tek başına en önemli ölüm nedeni. Dünya üzerinde yaklaşık 1,2 milyar insan sigara kullanıyor.

Tütünden kaynaklı hastalıklar sebebiyle her yıl 6 milyon kişi hayatını kaybediyor ve bu ölümlerin 2 milyonu kalp-damar hastalıklardan kaynaklanıyor.  Uzmanlar, tütün kullanımı bu şekilde devam ettiği takdirde Türkiye’de ise 2030 yılına gelindiğinde ölen kişi sayısının 8 milyonu geçeceğini belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü tütün kullanımının zararlarına dikkat çekmek, ülke politikalarını gözden geçirmek, yeni politikalar üretmek ve Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı üye ülkelerde tütün kullanım oranlarını gözden geçirmek amacıyla her yıl 31 Mayıs’ı, Dünya Tütünsüz Günü olarak ilan etti. Her yıl bir slogan ile çalışmaların yapıldığı 31 Mayıs’ın, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş bu yıl ki sloganı ise “Tütün kalbinizi kırar!”

Ramazan ayı sigarayı bırakmak için büyük fırsat”
31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yapan Yeşilay Düzce Şube Başkanı Hayati Eğilmez şu ifadelere yer verdi:

“Ramazan ayına da denk gelen bu özel gün sigarayı bırakmak için büyük bir fırsat. Sigarayı bırakın, kalbinizi koruyun. Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılık. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigardan dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkileşimden doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. Sigaraya karşı bilinçlendirme çalışmalarımız, kampanyalarımız devam ediyor. Bu değerli ülkemizin değerli insanlarının sigara gibi zehirli bir maddeye kurban gitmesini, hem kendilerine hem sevdiklerine zarar gelmesini istemiyoruz.”

21.00’de Anıtpark’ta…
Eğilmez ayrıca, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü olması nedeniyle Düzce’de yapılacak etkinliklere Düzcelileri de davet ederek şunları kaydetti:

“31 Mayıs Perşembe Akşamı İftardan sonra Saat 21.00’de Anıtpark’ta Dünya Tütünsüz Günü Sağlıklı Yaşam Standımız Ve Dünyaca ünlü karikatüristlerin çizdiği karikatür sergimiz olacaktır. Tüm Düzce Halkını davet ediyoruz.”

Haber: M.AYDIN

banner844
Yorumlar (2)
Ramazanın hikmeti 3 yıl önce
15 gün oldu, ağzıma sürmedim.İrade ve ortam, çevre bence..Çalıştığım kurumda millet balkona içmeye gidince gitmeden duramazdım..
düzce 3 yıl önce
Sigarasız yaşama evet, Yeşilaycıyız.,keşke herkes bilinçlense.