banner851

banner614

ANKET HER ŞEYİ ORTAYA KOYDU

Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF), Kovid-19 aşısı ile ilgili bin 599 aile hekimi üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre; aile hekimleri, Aile Sağlığı Merkezleri’nin özellikle pandemi sürecinde yoğun iş yükü altında kaldığını ve koronavirüs aşılarının aşı merkezlerinde yapılmasının uygun olacağını söyledi.

banner619
Sağlık & Çevre 29.12.2020, 16:20
2405
ANKET HER ŞEYİ ORTAYA KOYDU

COVID-19 aşılarının Aile Sağlığı Merkezleri’nde yapılacağı yönünde yayılan söylentilerin Türkiye genelindeki aile hekimlerinde strese neden olduğunu bildiren Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF), önümüzdeki günlerde kademeli olarak uygulanmaya başlayacak COVID-19 aşısı ile ilgili bin 599 aile hekimi üzerinde bir araştırma yaptı.

Ankete katılan aile hekimlerinin yüzde 79,4’ü COVID-19 inaktif aşısının aşı merkezlerinde yapılmasının uygun olacağını belirtti.

Yaklaşan COVID19 aşılama uygulaması nedeniyle sahada bin 599 aile hekimi ile yapılan anket sonuçlarında, sağlık çalışanları birinci olarak bu aşılamanın, organize edilecek aşılama merkezlerinde yapılmasının daha uygun olacağını söyledi.

ASM’ler, hastaneler, aşı araçları ve sağlıklı hayat merkezleri birbirine yaklaşan oranlarda önerildi. Aşının ne kadar tanındığına yönelik soruda aşılara karşı bilgilendirme eksikliği olduğu göze çarparken, Çin’de üretilen ile ilgili ciddi boyutta güvensizlik oluştuğu gözlendi. Aile Hekimlerinin yüzde 87’si ASM’lerin böyle büyük bir aşı yükünü normal hizmetlerinin yanında yürütmesinin mümkün olamayacağını belirtti.

Aile hekimlerinin yüzde 79.4'ü aşı merkezlerini işaret etti

Anket sonuçlarına göre aile hekimlerinin yüzde 79,4’ü COVID19 inaktif aşısının aşı merkezlerinde yapılmasının uygun olacağını söyledi.

AHEF Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Güntürkün “Aile hekimlerinin yüzde 79.4'ü aşının, aşı merkezlerinde yapılmasını gerektiğini savundu. Burada aşı merkezleri olarak okullar stadyumlar düşünebilir ama ayrıca spesifik aşı merkezleri de gündeme gelebilir. Ancak aile hekimlerimizin çoğu aile sağlığı merkezlerinde yeteri kadar imkân olmadığını düşünüyor.” dedi.

Aile hekimleri hastaları ile aşı üzerine yaptıkları görüşmeleri ve aldıkları dönüşleri de değerlendirdi. Buna göre COVID19 aşıları hakkında yeterli bilgiye sahip hastaların oranının yüzde 25,4, yeterli bilgiye sahip olmadığını belirtenlerin oranının ise yüzde 49,8 olduğu sonucu çıktı. COVID19 aşısını kendisine ve sevdiklerine yaptırmayı düşünenlerin oranı yüzde 49,8 iken yaptırmak istemeyenlerin oranı ise yüzde 11,9 olarak ankete yansıdı. Dr. Güntürkün, bu sonuçları, “Sağlık profesyonelleri olarak bizlerin de hala Kovid-19 aşıları konusunda temkinli ve itidalli olduğunu gösteriyor.” şeklinde yorumladı.

Halk arasında Çin aşısına güvensizlik var

İnaktif COVID19 aşısının Çin’de üretilmesi nedeniyle halk arasında güvensizlik oluşturduğunu düşünenler anketin yüzde 82,5’ini oluşturuyor. Katılımcı aile hekimlerinin yüzde 86,7’si, mevcut haliyle, Aile Sağlığı Merkezleri’nin COVID19 aşılama stok ve uygulama yükünü kaldıramayacağını düşünüyor.

“Korkunç bir yük, yorgunluk ve tükenmişlik sendromu da getirecektir”

AHEF Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Güntürkün, “Son olarak Sağlık Bakanlığı tarafından ASM’lerin kullandığı sisteme tanımlanan aşı adetleri Aile Hekimlerinden büyük tepki toplamıştı. Bu tanımlamada, 13 gün içerisinde 400 aşı yapması gereken ASM’lerin olduğu görülmüş, eksik kadro ve mevcut iş yükü ile bunun mümkün olmadığı hali hazırda aile hekimlerince dile getirilmişti. Esnek çalışma koşullarından faydalanamayan aile hekimlerine, tüm bu iş yükü üzerine, bir de COVID19 aşısı ve bunun takibi görevlerinin verilmesi beraberinde korkunç bir yük, yorgunluk ve tükenmişlik sendromu da getirecektir. Aile hekimlerini ve ASM’lere gelen hastaları büyük bir risk altına sokmak olacaktır.” dedi.

“Araştırmamızı Sağlık Bakanımız ile paylaşmak isteriz”

Sonuçların dikkat çekici olduğunu söyleyen Dr. Hüseyin Güntürkün, “Bu araştırmamızı Sağlık Bakanımız ile de paylaşmak isteriz. Konuyla ilgili kaygılarımızı da aktarmayı arzu ederiz. Birinci basamakta çalışanların seslerinin duyulması çok önemli” dedi.

Yorumlar (1)
Serkan 10 ay önce
İşlerine öyle geliyor biraz çalışsın lar