banner851

banner955

ARTIK DÜZCE’NİN HAVASINI KİRLETENLER YANDI…

Düzce Belediyesi ile Düzce İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, özellikle kış aylarında yoğun bir şekilde baş gösteren hava kirliliği ile ilgili ‘Temiz Hava Acil Eylem Planı’ hazırladı. Eylem planının tanıtım toplantısında konuşan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Artık Düzce’nin havasını kimsenin kirletmesine izin vermeyeceğiz. Sıkı tedbirler aldık, havayı kirletenlere ağır cezalar ve yaptırımlar uygulayacağız. İnanın bu cezalar fabrika kapattırır” dedi.

Sağlık & Çevre 18.10.2021, 16:40 18.10.2021, 16:46
2310
ARTIK DÜZCE’NİN HAVASINI KİRLETENLER YANDI…

Özellikle kış aylarında, Türkiye’nin en kirli havasının ölçüldüğü Düzce’de, bu sorunun önüne geçmek için Düzce Belediyesi ile Düzce Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü harekete geçti. Düzce Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Temiz Hava Eylem Planı, düzenlenen toplantı ile basına tanıtıldı.

Temiz Hava Eylem Planına göre, artık Düzce’de hava kirliliğine yol açan bütün unsurların üzerine kararlılıkla gidilecek. Fabrikaların havayı kirletmemesi için doğalgaz kullanımı teşvik edilecek ve sıklıkla filtreleri kontrol edilecek. Özellikle kaçak mazot ve yasa dışı yağ kullanan ağır tonajlı araçlar, il girişlerinde jandarma ve polis tarafından egzoz emisyonları kontrol edilerek, tespit edilecek. Yine trafik yönünden havayı kirleten ağır tonajlı araçların, Kaynaşlı TEM otoyolundan çıkışları sağlanarak, Kuzey Çevre Yoluna yönlendirilecek.

Kalorisi düşük kömür satışı yapan işyerlerinin tespiti için denetimler sıklaştırılacak, il giriş çıkışlarında denetimler arttırılarak, kalorisiz kömürlerin kentte girmesi kesinlikle yasaklanacak. Ayrıca, ekonomik ömrünü tamamlamış eski lastik, plastik ve buna benzer maddelerin yakımı yasaklanacak ve bunları yakanlara ağır idari para cezaları kesilecek. Vatandaşların evlerinde ısınmak için doğalgaz kullanımının teşvik edilmesine yönelik çalışmalarda hızlandırılacak.

 “Temiz Hava Acil Eylem Planı” tanıtım toplantısında konuşan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, hava kirliliği ile ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile birlikte sıkı tedbirler aldıklarını söyledi. Özellikle bacasında filtre kullanmayan veya filtresini çalıştırmayan fabrikalara ağır para cezaları uygulanacağının altını çizen Başkan Özlü, “Bu cezalar, inanın fabrika kapattırır” diyerek fabrika sahiplerini uyardı.

Küçük Sanayi Sitesinde bazı esnafların, ısınma giderlerini en aza indirmek için atık yağ ve bu yağların silindiği bezleri yaktıklarını ifade eden Başkan Özlü, “Bu işyerlerine yönelikte denetimlerimiz artacak. Eğer tespit ettiğimiz işyerleri olursa, para cezası keseceğiz. Bu şehir bizim yaşadığımız şehir. Bu şehrin havasını kimsenin kirletmesine izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Başkan Özlü ayrıca, açık alanlarda eski lastik, kablo, plastik ve benzeri maddeleri yakanlara da ağır para cezaları uygulanacağını ifade etti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nuran Kartal ise, fabrikaların özellikle gece saatlerinde sivil araçlarla denetlendiğini söyledi.

HABER: Savaş ARI

banner844
Yorumlar (20)
Faruk 1 yıl önce
Fevzi Çakmak ta ki keresteciler kaplamacilar gece gece ne yakıyor.
Baca emizyonlari parayla aliniyir.
FATİH BEDİR 1 yıl önce
Kusura bakmayın da fiiliyatta hiçbir icraat yok.. ASD Orman Ürünleri fabrikası belirli saatlerde nasıl salıyor dumanı ve zehirli kokuyu.. Akıllara zarar.. Denetlemeye gelicez diye söyleyip denetlemeye gidilmez.. Denetleme zehirli atık duman salındığında ansızın gidilir… Konuşacak çok şey var da neyse..
Rıdvan celik 1 yıl önce
Çalışmalarınız ve çabalarınızı görüyoruz ve Takdir ediyoruz… Ama yetmez, Düzcenin havası ancak bütun köylere Doğal gazı getirip Kömür yakımını yasaklamakla temizlenir Sn Başkanım.
HATUN HANIM 1 yıl önce
Dereli Tütüncü - Cumhuriyet - Fevziçakmak Mahallelerinde bulunan kereste fabrikaları zehir saçıyor fabrikalar taşınsın artık merkezden yeter konut alanı dışına çıkarılsın
HASAN 1 yıl önce
GÖRÜCEZ BAKALIM BU İŞ LAFTAMI KALICAK. ÖNCE SİZ ŞU DİZEL MİNÜBÜSLERİ KALDIRIN DÜZCEDEN....
Akyol 1 yıl önce
Hadi be şakacı seni…Karaca mahallesine gel bakalım.fabrika kapatmaya gerek yok biz evi kapattık sayın bakan!havamız rezil durumda..sebebi ise kömür kullanımı.doğalgazın olduğu alanlarda kömürü yasaklayın
Düzce li 1 yıl önce
Önce şehir içinde kalan kereste ve laminat fabrikaları denetlensin. Bacalarından simsiyah duman çıkıyor.
Doğan Ak**** 1 yıl önce
1.osb orman ürünleri fabrikası bacalarından etrafa gece gündüz zehir saçıyor, denetleseniz göreceksiniz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız