banner851

banner614

AŞIDA YENİ DÖNEM BAŞLADI

Omicron varyantının hızla yayılmasıyla Türkiye’d egeçen hafta 16 bine gerileyen vaka sayıları 40 bin bandına dayandı. Vaka sayılarının artmasının ardından harekete geçen Sağlık Bakanlığı, 2 doz Sinovac, 2 doz BioNTech aşısı olan vatandaşlar için 5. doz randevularını açtı.

Sağlık & Çevre 31.12.2021, 16:49
1230
AŞIDA YENİ DÖNEM BAŞLADI

Omicron varyantı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de salgının seyrini olumsuz yönde değiştirdi. Geçen hafta 16 bine kadar gerileyen vakalar dün itibariyle 40 bine dayandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Günlük vaka sayıları bir süre sonra günlük 60 bin, belki 70 bin olacak. Gidişat bunu gösteriyor. Tek tesellimiz vaka sayılarındaki artışın hastaneye yatışlara ve yoğun bakımlara ve tabii vefatlara aynı oranda yansımıyor olması.” diyerek acı tabloyu anlattı.

5. DOZ RANDEVULARI AÇILDI

Tüm bu gelişmelerin yaşandığı sırada Sağlık Bakanlığı'ndan da dikkat çeken bir adım geldi. Omicronla bulaşın hızlanması üzerine bakanlık, 5. doz aşıyı devreye aldı.

Daha önce 2 doz Sinovac, 2 doz da BioNTech aşısı yaptıran vatandaşların 5. doz aşı randevuları açıldı. Bu şartları sağlamış olan vatandaşlar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden aile hekimleri ya da hastanelerden aşı randevusu alabilecek.

Yorumlar (0)
0
kapalı