banner851

banner614

BAHÇEŞEHİR DE TESLİM OLDU

Türkiye’nin en kirli havasının ölçüldüğü Düzce’de soruna kökten çözüm sağlamak amacıyla ölçümlere devam eden 2’si seyyar toplam 4 istasyondan gelen verilen saat başı kamuoyuyla paylaşılıyor. Bugün 3 istasyondan gelen korkutucu veriler artan önlemlere rağmen Düzce’de yaşayanların zehir solumaya devam ettiğini ispatladı. Özellikle temiz havası ile bilinen Bahçeşehir Bölgesi’nin bile ilk kez ‘Alarm’ seviyesine çıkması ‘Düzce temiz havaya hasret kaldı’ dedirtti.

banner619
Sağlık & Çevre 04.01.2021, 17:05 04.01.2021, 19:03
9166
BAHÇEŞEHİR DE TESLİM OLDU

Geçtiğimiz kasım ayında Düzce’de zirve yaparak insan sağlığı için kritik eşiğin aşıldığı hava kirliliği sorununun tespitine yönelik adımlar süratle atılmaya devam edilirken bugün gelen veriler kritik durumu bir kez daha gözler önüne serdi.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimi ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un destekleriyle Türkiye’de 3 adet bulunan mobil hava ölçüm aracının 2’si Düzce’ye tahsis edilerek ölçüm ve numune alım işlemlerine bir an önce başladı.

BAHÇEŞEHİR’DE İLK KEZ BU DERECEYE ULAŞTI

Bakanlığın verilerine göre bugün itibariyle yaşanılabilir bir hava için 0 ile 50 arasında olması gereken hava kirliliği endeksi Düzce Merkez İstasyonu’nda 247, Bahçeşehir İstasyonu’nda ise 303 olarak ölçüldü. “Tehlikeli” sınıfına giren hava için “Sağlık açısından olumsuz durum oluşturulabilir” uyarısı düşüldü. Dakikalar sonra ise tehlike düzeyi ‘alarm’ seviyesine çıkartıldı. Bahçeşehir istasyonundan ilk kez bu derece yüksek bir veri not edildi.

SEYYAR İSTASYONLAR ŞEHRİ SOKAK SOKAK GEZİYOR

Eski Akçakoca Caddesi üzerinde ölçüm yapan seyyar istasyon ise kirlilik değerini 145 olarak ölçtü. Ölçüm sonucuna “hassas” notu düşüldü. Eski Bolu Caddesi üzerinde ölçümlerini sürdüren diğer mobil istasyondaki kirlilik değeri ise 32 olarak kayıtlara geçti. Bu istasyon dışındaki diğer istasyonlardan gelen ürkütücü veriler Düzce’deki hava kirliliği probleminin ulaştığı boyutları bir kez daha ortaya koymuş oldu.

İLK RAPORLAR AÇIKLANDI

Öte yandan Aralık ayında yapılan ilk ölçüm ve analiz sonuçlarına göre Düzce’de hava kirliliğinin yüzde 25-30 sanayi tesislerinden, yüzde 31-36 ısınmadan, yüzde 21-26 atık yağ ile lastik yakılmasından ve yüzde 23-27 şehir içi araç trafiğinden kaynaklandığı ortaya çıkmıştı.

Bu gelişmelerin ardından hava kirliliğine karşı seferberlik ilan eden Düzce Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin Düzce genelindeki denetimleri aralık şekilde sürüyor.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (11)
Osman 9 ay önce
Güya başkan savaş açtıydı havayı kirletenlere.
Mehmet 9 ay önce
Düzce gerçekten çok kirli bir havaya sahip. Şehir içinden geçen d100 karayolu şehir dışına taşınırsa. Şehirin içindeki sanayi siteleri şehrin dışına taşınırsa ve herkes doğalgaz kullanırsa problem biraz azalır diye düşünüyorum.
..... 9 ay önce
Nasıl bir seferberlik, mesela neler yapıldı yapılıyor yada yapılacak.Evet gözle görülür bir kirlilik ve sonuç nedir bekliyoruz
Faruk 9 ay önce
Hava kirliliği ölçüm istasyonlarından birini de Ağa Mahallesi ile Aziziye mah. arasına koyun lütfen. Akşam olunca ve sisli havalarda kablo lastik ne bulurlarsa yakıyorlar.
Aynı Dertten Dertli 9 ay önce
Fotografta dumanı almış başını bu giden ağaç ürünleri fabrikasına ne yaptırım uygulandı acaba? Onu da yazsanız da bilsek. (Hiç birşey olmadı.6 ay süre verdik derler, filtre takacak derler, zaten 3 ay sonra ilkbahar gelir,havalar açar bu da unutulur gider.Biz yine zenginin arsızlığının pisliğini çekmeye devam ederiz.)
Ramazan 9 ay önce
Hane halklarının yakıt olarak kullandığı ürünler gözden geçirilmeli. Kalitesiz yakıtlar tehlike saçmaya devam ediyor.
esnaf 9 ay önce
camikebir mahallesi cevat şahin sokakta ölçün bu civarlarda afganlar dolu her saat sunta , çöp ve plastik yakıyorlar evlerinde buyrun gelin ölçün
Yunus 9 ay önce
Ne önlemi ne önlem aldılar artan önlemlere rağmen diyorsunuz..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın